Mate çayı veya yerli yeşil çay

MATE ÇAYI VEYA YERLİ YEŞİL ÇAY
Mate ( Paraguay) çayı Avrupa Birliği ülkelerinde “Modern bitkisel ilaç” olarak uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Mate çayı kola tohumu gibi bileşiminde bulunan kafein nedeniyle ruhsal ve bedensel bitkinlik halinde uyarıcı ( Dinçlik, zindelik verici) olarak kullanılmaktadır.

Yeşil ve siyah çay henüz gıda ve gıda desteği grubunda yer almakla birlikte, bilimsel çalışmalar ve tıbbi pratik birikim nedeniyle “bitkisel ilaç” olarak kullanma yönünde yoğun çabalar bulunmaktadır. Özellikle yeşil çayın ucuz oluşu bu çalışmalara hız verilmesine neden olmaktadır.

Yeşil çayın bileşiminde bulunan kafein ( Teein) uyarıcı etki göstermektedir. Yeşil çay 5-8 dakika demlendiğinde bu etki daha da artmaktadır.

Mate çayının deniz aşırı nakliyatı, depolama koşulları, ambalajı ve fiyatı dikkate alındığında, Ülkemizde üretilen yeşil çayın daha avantajlı olduğu görülmektedir.

Mate çayında olduğu söylenen kanda yağ düşürücü ve hafif zayıflatıcı gibi özellikler yeşil çayda da bulunmaktadır. Bu zayıf ilave etkilere fazla rağbet etmemek gerekir, henüz yeterli bilimsel veriler yoktur ve bu nedenle de Avrupa’da “Bitkisel ilaç” olarak kullanımında bu özelliğe yer verilmemiştir.

Genel değerlendirmede Ülkemizde üretilen, çok sayıda firma tarafından piyasaya sürülen kaliteli ve kalitesi denetlenen yeşil çay ruhsal ve bedensel bitkinlik halinde kullanıma daha elverişli görülmektedir.

(Not: Çay ile ilgili diğer yazılara bakılabilir.)

Kaynaklar:
1- Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin veriler BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca yayın evi, İstanbul 2009,
0212 5285076
2- H.Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener, Leitfaden Phytotherapie, Urban&Fischer, 3. auflage, 2007.
 
Üst Alt