• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Masura Sarıcı

Okunuyor :
Masura Sarıcı

karafetva

Tecrübeli
Üye
Bu mekanizma eski tip dikiş makinalarında var. Dikiş ipliğinin sarılı olduğu küçük makara tipi parçaya masura denir. Masura sarma işinde masura her tur attığında ipliğin (iplik çapı) kadar kaydırılması gerekli. Yani sarılan iplik masura boyunca gezdirilmeli. Bu mekanizmayı eski tip bir singer dikiş makinasında gördüm ama yeni makinalarda olmuyor.

Şimdi sorunlardan bir tanesi dairesel hareketin bu işte kullanılamıyor olması. Yani bir dairede belirli bir çap mesafesinde bir pim yapsak da bu pim sarılan ipliği masura boyunca gezdirse olur mu?
Olmaz. Çünkü dairesel hareketin x ve ya y izdüşümleri eşit miktarda değişmiyor. Sinüs ve Cosinüs eğrileri gibi. Dairesel hareketteki pim dönme esnasında daha fazla x izdüşümü yapıyor ve aynı miktar açısal dönme aynı miktar eksenel hareketi sağlamıyor.

Üst resim yan kesilmiş bir boruun yan kesik yüzeyinin eşit açılanmalarda eşit hareket verecek olan modelidir. Açı ile hareket doğru orantılıdır.

Farklı bir metod; aynı araç kamlarındaki gibi daireye tek bir pim değil temaslı bir geometri çizerek aynı açısal dönmeye aynı eksenel hareketi alabiliriz

Bu resimde ise orantılı değişen yarıçap vektörlerinin istenilen ölçüde ve eşit açılarla konumlandırılmış geometrisidir. Ortada görünen artı işareti merkezdir. Dikkat edin vektörler kısaldıkça ve 90 dereceyi geçtikten sonra sanki x deki (yatay) mesafe önce artıyor sonra kısalıyor gibi. Bu sonucu değiştirmez. Çünkü daire dönüyor ve de vektörler kısalıyor.

Yalnız üstteki çözümler sadece ipliği masura boyunca orantısal dağıtmak için. Peki ya iplik çapına göre ayar kısmı nerede?
Bunun için şanzumanlı bir sistem geliştirilebilir. Yani her iplik çapına göre ayarlanmış dişli çiftleri ile masura sarıcının yani ilk verdiğimiz resimlerdeki parçaların dönme hızları ayarlanabilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt