• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Masa Başında Çalışanlar Tehlike Altında

Okunuyor :
Masa Başında Çalışanlar Tehlike Altında

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Masa başında uzun süre oturarak çalışanlar, sağlık riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Hareketsiz kalınması nedeniyle bacak damarlarında oluşan pıhtının neden olduğu bacak ağrıları ve şişkinlik, büyük bir hastalığa yol açabilir. e-LAB Tıbbi Tahlil Laboratuarı Direktörü Dr. Aytaç Keskineğe, kişilerin bu riski taşıyıp taşımadıklarını öğrenmeleri için test yaptırmalarının büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Damar trombozisi hakkında:
e-LAB Tıbbi Tahlil Laboratuarı Direktörü Dr. Aytaç Keskineğe, damar trombozisi hakkında şu bilgileri veriyor: “Wellington Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre; damar trombozisi yüzünden hastane yatırılanların üçte birini, bilgisayar başında uzun süre oturan ofis çalışanları oluşturuyor. Bu nedenle hareketsiz kalma sonucunda bacak damarlarında oluşan pıhtının neden olduğu bacak ağrıları ve şişkinliğe çok dikkat etmek ve bu konuda bir an önce önlem almak gerekiyor. Bu hastalık çoğu kez zamansız ve sürpriz bir şekilde ortaya çıkıyor. Bu nedenle kötü sonuçlar doğuruyor. Trombüs (pıhtı) herhangi bir yerimizde kanama olduğu zaman devreye giren ve tıkaç görevi yapan bir mekanizmadır. Ancak bazı kişilerde bu mekanizma gereğinden fazla çalışarak tıkaçların oluşmasına sebep olur. Özellikle bacaklardaki damarlarda meydana gelen bu tıkaçlardan kopan pıhtı parçaları daha dar damarları tıkayarak, yerine göre akciğerlerde, kalpte ve beyinde hasar oluşturarak kalp krizi, felç veya inmeye sebep olabilir. Bu duruma karşı kişilerin risk taşıyıp taşımadıklarını öğrenmeleri için test yaptırmaları gerekir.”

Dikkat edilmesi gereken noktalar:
e-LAB Tıbbi Tahlil Direktörü Dr. Aytaç Keskineğe, damar trombozisi risk faktörlerinden bir veya daha fazlasını taşıyanların dikkat etmeleri gereken noktaları ise şöyle sıralıyor:
• Çalışma saatleri içerisinde düzenli aralıklarla kısa yürüyüşler yapılmalı.
• Yürümek için alan yoksa kişi, ayakucu üstünde kalkıp çömelmeli.
• Bol miktarda su içilmeli.
• Kan dolaşımını rahatlatmak için bol kıyafetler giyilmeli.
• Alkol veya kahve içilmemeli (Bu içecekler idrar çıkışını artırarak kanın yoğunlaşmasına sebep olur.

msn.com
 
Üst Alt