• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Marc Chagall

  • Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 6
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Marc Chagall

Guney

Kıdemli
Üye
7 Temmuz 1887 - 28 Mart 1985
Marc Chagall, 1887’de fakir bir Yahudi ailesinin dokuz çocuğundan biri olarak Rusya’da dünyaya gelir. Chagall babasının karşı gelmesine rağmen St. Petersburg’ta sanat okumaya başlar Sıradışı stilinin farkedilmesi bu döneme rastlar. Resimlerinin çocukluğundan çıkagelen imgeler üzerine odaklanması tüm sanat hayatı boyunca kendisini yönlendirecek sanatsal motivasyonu sağlar.

1910 yılında Chagall 4 yıllığına Paris’e taşınır ve bu sürede özlem duyduğu köyünden izler taşıyan en ünlü tablolarını yapar ve bunlar sanatının tanınmasına ve markalaşmasına sebep olur. Güçlü ve açık renkler kullanarak dünyayı bir düşler ülkesine dönüştürür. Tablolarında fantazi, nostalji, dinsel simgeler bibirleriyle kaynaşırlar. I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden önce, 1914’de Yahudi resimlerinin çoğunluğunu oluşturduğu tablolarını Berlin’de sergiler. Savaş boyunca Rusya’da yaşar ve 1917’de devrimi destekler. Vitebsk’te Güzel Sanatlar Komiserliği’ne atanır ve sonrasında da yeni kurulmuş Özgür Sanat Akademisi’nin müdürü olur. 1922 yılında Chagall Rusya’dan ayrılır ve bir yıl sonra Fransa’ya yerleşir. 1941-1948 yılları haricinde Fransa’da yaşar, bu tarihlerde II. Dünya Savaşı sırasında Fransa’dan A.B.D.’ye kaçar. Chagall’ın Nazilerin güçlenmesinden duyduğu korku, sanatına yansımış ve Yahudi şehitlerinin ve göçmenlerini resmetmesine sebep olmuştur. Yahudi dünyasının resimlerine ilave olarak Chagall’ın tabloları İncil’de yer alan sahnelerden de ilham almıştır. Chagall’ın İncil’e olan tutkunluğu İncil sahnelerinin resmedildiği ve Rus foklöründen, dinsel yaşamından öğelerle birleştirilmiş 100’den fazla gravürde karşımıza çıkmaktadır.

1931 yılında Tel Aviv Sanat Müzesi’nin açılışı için ilk kez İsrail’i ziyaret eder ve bu ziyaretinden, Hadassah Hastanesi’nin camlarında bulunan vitray çalışmaları ve Knesset duvar süslemeri gibi eserler geriye kalır . Paris Opera Binası’nın tavanı, New York Metropolitan Opera Binası’nın duvarları, Birleşmiş Milletler’de cam süslemesi, Vatikan’daki süslemeler Chagall’ın diğer eserleri arasında yer alır.

Chagall’ın çalışmaları tüm dünyada tanınmaktadır ve sanatçı bir çok ödül almıştır. Ayrıca Chagall hayattayken eserleri Louvre Müzesi’nde sergilenen nadir sanatçılardandır. Marc Chagall, 1985'te, 97 yaşında Fransa'da öldü. Fransa'nın Nice şehrinde ve doğduğu Vitebsk şehrinde adını taşıyan birer müze vardır.
9sn.net
 

Guney

Kıdemli
Üye
Benim Ankarada ki mabedimde vardı bir tane ama baktım da yok verdiğin adreste ..Bir ayakkabı tamircisi,boyacısı adam

orjinal değil bu arada belirteyim de..:))
 
Üst Alt