• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Malta Sürgünleri

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Malta Sürgünleri

simqe

Kıdemli
Üye
Bugünlerde sıkça dile gelen malta sürgünlerini bilmeyenler için anlatılması gerk diye düşündüm.

Malta Sürgünü

Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında tüm Anadolu’da olduğu gibi İstanbul’da işgal kuvvetleri tarafından işgal edilmeye başlanmıştır. Ancak bu işgale direnecek halkı birlik içersinde mücadele edecek toplumda mevki sahibi, söz sahibi olan bir takım aydın, asker, devlet adamı, idareci bulunmaktaydı.

Bu kişilerin tek suçu işgal edilmekte olan vatanlarını korumaya, işgale mani olmaya çalışmaktı. Bazıları tutuklanıp derhal İngilizlerin sömürgesi altında bulunan MALTA’ya sürgüne gönderilmeye başlandı yine bir kısmını da gıyabında tutuklama kararı çıkıp kendilerine MALTA’ya sürgüne gönderilecekleri tebliğ edilmiştir.


Bu tutuklama ve sürgünler 1919 Martında Ali İhsan Sabis Paşa ile başlamış olup (Ali İhsan Sabis Paşa Irak Cephesinden çekilişi yürütmüş olan Osmanlı Paşası) 1920 Ekimine kadar devam etmiştir. Bu süreçte 145 aydın, asker, devlet adamı tutuklanmıştır. Seçilen isimler, işgale karşı direnişi organize edilebilecek kadronun ve liderlik potansiyeli gösterebilecek olanların devreden çıkarılmak istendiğini akla getirmektedir. Ermeni Tehciri ile ilgili konular sürgün cezalarına sonradan monte edilmiştir. Ancak ellerinde rehin misali tuttukları sürgünlerin varlığı, bunlara karşı isnatların dayanaklarının zayıflığı zamanla İngilizlerin siyaseten aleyhine işlemeye başlamış, Mustafa Kemal de konuyu bir koz olarak kullanmaktan geri kalmamıştır. Sürgünlerin sonuncuları 1922 yılı içinde serbest bırakılmışlardır.
 
Üst Alt