Malezya Hakkında 7 Gerçek

Merhaba
Malezya, Dinamik şehirleri, yağmur ormanları ve koloni mimarisinden aldığı güçle ilerleyen bir dünya markası. Malezyalıların dediği gibi gerçek Asyaya hoş geldiniz!
Malezyada güne nasi lemak denilen yerel kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Hindistan cevizi sütünde pişirilen pirinç kızartması, yavru hamsiler, baharatlı yumurta, salatalık dilimleri, kızarmış yer fıstığı ve acılı karides ezmesinden oluşan renkli bir tabakla karşılaşacaksınız.

Kuala Lumpurdaki Petronas İkiz Kuleleri, Malezyanın sembolü ve medarı iftiharı. Dünyanın en yüksek kuleleri arasında yer alan 88 katlı yapıların yüksekliği antenleriyle birlikte tam 452 metre. 41. katlarda iki kuleyi birleştiren Gökyüzü Köprüsünden (Sky Bridge) kenti seyredebilirsiniz.

Nüfusunun yüzde 70i müslümanlardan oluşan Malezya görkemli camileriyle dikkat çekiyor. Yüzde 20ye yaklaşan Budist nüfusun yanı sıra Hinduizm, Taoizm ve Hristiyanlık gibi dinler de yüzde 8 gibi bir orana sahip. Malezyada günlük hayatta Hangi dindensin? sorusuyla sıkça karşılaşmak mümkün.

Gündüz sıcaklıkların yıl boyunca 30 santigrat derece ve üzerinde seyrettiği Malezyaya seyahat ederken yağmur mevsimini göz önünde bulundurmakta fayda var. Kasım ayından şubat sonuna kadar devam eden muson sezonunda anakaranın açıklarındaki adaların çoğuna tekne seferi yapılamıyor.

Malezyada büyük bir markete uğrayacak olursanız, Hindistan cevizi ve soya sütünün inek sütünün yerini aldığını göreceksiniz. Dahası da var. Malezyada bezelyeden ve karidesten bile cips yapılabiliyor ve bambu ağacından dahi meyve suyu elde edilebiliyor.

Malezya kültürünün farklı yönlerini tanımak için Kuala Lumpurdaki Çin Mahallesini ziyaret edebilirsiniz. Çok sayıda dükkân ve seyyar tezgâhın yer aldığı mahalle her zaman hareketli. Çin mallarının satıldığı gece pazarı turistlerin ilgisini çekiyor. Petaling Sokağı ise otantik Çin restoranlarıyla ünlü.

Başkentin 150 kilometre güneyindeki Melakaya uzanan yol, ahşap direkler üzerinde yükselen tipik Malay köy evlerini görebileceğiniz istisna yerlerden biri. Malezya taşrasının palmiyelerle kaplı geniş düzlüklerinde görülmeye değer yerlerden biri de Alor Gajah denilen eski fil banyosu.

Yüzyıllar boyu yağmur ormanlarının derinliklerinde yaşayan kabilelerin geleneksel yaşam biçimlerini görmek için Sarawak Kültür Köyünü ziyaret edebilirsiniz. Bir gölün etrafına inşa edilmiş geleneksel köy evlerinden oluşan mekânda yerel dans gösterileri de izlenebiliyor.

Ünlü Fransız denizci Jacque Cousteau, 1989 yılında Sipadan Adasını keşfettiğinde şöyle demişti: Sonunda el değmemiş bir sanat eseri bulmayı başardık. Günümüzde profesyonel dalgıçlar kadar şnorkelle dalan amatörlere de hitap eden ada, zengin bir sualtı dünyasına sahip.

Borneo Adasının Sabah bölgesinde bulunan Tunku Abdul Rahman Parkı, Malezyanın en güzel plajlarını saklıyor. Kota Kinabalu açıklarındaki Gaya, Mamutik, Manukan, Sapi ve Sulug adalarından oluşan park, su sporları konusunda da dünyaca ünlü.

KUŞ YUVASI YER MİSİNİZ?
Dağ kırlangıçlarının yuvaları bin yılı aşkın süredir Uzak Doğu mutfağında özel bir yere sahip. Ginseng ve mantar ile çorbası yapılıp tüketilen kuş yuvalarının güçlü bir afrodizyak olduğuna inanılıyor. Malezyada dünyanın en pahalı gurme yiyeceklerinden biri olan kuş yuvası bulabilirsiniz.
gezikolik.com
 
Üst Alt