“Makine Kimya Endüstrisi” Özelleşiyor! mu? Muhalif başkan neler söylemiş?

S

SAHARAY

Ziyaretci
MKE için hükümete özelleştirme önerisi verilmesiyle, Türk metal iş sendika başkanının
malum ergenekon örgütü iddiasına dayanarak gözaltına alınması arasında nasıl bir
bağ olabilir? Bu özelleştirmeye hangi sendika karşı çıkmaktadır? Türk Metal Sendikası.
Mustafa Özbek hükümete neler söylemiş? Buyrun izleyelim..

Türk Metal Sendikası, 10 Temmuz 1963 tarihinde Türkiye Metal İş Federasyonu adıyla kurulmuştur.
Ancak Türkiye'de Milli Tip Sendikacılık yapısal anlamda Türk sendikacılığına damgasını vurduktan sonra, 16-17 Kasım 1973 tarihinde yapılan 6. Genel Kurulu sırasında Türkiye Metal İş Federasyonunun tüzel kişiliğine son verilmiş ve adı Türk Metal Sendikası olarak sendikal literatüre geçmiştir. Toplu sözleşme düzeninde uzlaşma ve diyalog yanlısı tutumunu basari ve kazanımlarla nihayetlendiren Türk Metal, bugün Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş)'na bağlı sendikalar içinde en güçlü ve en büyük sendikalardan biri olarak tanımlanmaktadır.

“MKE” Özelleşiyor! mu?

Makine ve Kimya Endüstrisi’nin özelleştirilmesi için hükümete öneri götürdü.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Atatürk’ün kurduğu, ordunun mühimmat ihtiyacını karşılayan MKE için hükümete özelleştirme teklifinde bulundu. Milli Savunma Bakanlığı’nın da bu teklifi incelediği belirtiliyor.

MKE, Atatürk’ün direktifiyle İstanbul’dan kaçırılan bir kısım tezgah, teçhizat ve malzeme ustalarıyla yeniden yapılanıp Kurtuluş Savaşı’nda etkin rol oynadı. İlk adı ‘Askeri Fabrikalar Umum Müdürlüğü’ olan ve merkezi Ankara’da bulunan kurum NATO üyeliği ile birlikte “Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu” adı ile yeniden teşkilatlandırıldı.

350-400 milyon YTL arasında ciroya sahip olan MKEK, 2007 yılında 72 milyon YTL kâr etti. Fabrikaları AQAP 120 ve ISO 9000 Kalite Güvence sistemlerine sahip olan kuruma ait işletme ve fabrikalar şöyle:

MEHMETÇİĞİN CAN DAMARI

MKEK, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin silah, mühimmat ve patlacı ihtiyacını karşılıyor. Askerin ana muharebe silahı olan G-3 Piyade Tüfeği başta olmak üzere uçaksavar, makineli tüfekler, havan, obüs ve toplar gibi çok sayıda ürün MKEK’den temin ediliyor. Kurum 2007 yılında 28 ülkeye toplam 24 milyon 810 YTL’lik silah ihracatı da yaptı.

vatanbir.org
 
Üst Alt