Mahavir ve ögrencisi

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Mahavir ögrencisi Goshalak'la birlikte bir köyden geçmekte idi. Küçük bir bitkiyle karşılaşınca Goshalak Mahavir'e sordu, 'şu bitkiye bak. Ne dersin sence büyüyüp çiçek acacak mı, yoksa çiçek açamadan ölecek mi? Bunun geleceği nedir?'
Mahavir hemen gözlerini kapayıp bitkinin karsisina oturdu.
Goshalak kurnazca, 'bu meseleyi gormezden ge...lme. Gozlerini kapayip da ne olacak?' diye sordu.

Mahavir'in neden sessizlesip gozlerini kapadigini; oze ulasmaya calistigini bilmiyordu. Aslina ulasabilmek icin o bitkinin derinlerine, ruhuna inmek gerekiyordu. Bunu yapmadan, ne olacagini kestirmek de mumkun olamazdi.
Bir sure sonra Mahavir gozlerini acarak,'bitki cicek acana dek yasayacak' dedi.
Goshalak bir anda bitkiyi kokunden koparip atti ve alay edercesine guldu. Mahavir'in soyledigini curutmenin daha iyi bir yolu olamazdi.

Goshalak meydan okumak icin bitkiyi koparip attigindan Mahavir'in soyleyecek bir seyi kalmamisti. O kahkahalar atarak, Mahavir ise gulumseyerek yollarina devam ettiler. Daha sonra saganak yagmur yagmaya basladi. Firtina basladi ve yedi gun boyunca da devam etti ve bu yuzden tam yedi gun boyunca disari cikamadilar.
Yagmur dindikten sonra geri donus yoluna ciktiklarinda yedi gun once Mahavir'in bitkinin icsel varligini bilebilmek icin gozlerini kapattigi noktaya ulastilar. Bitkinin yeniden topraga kok salmis oldugunu gorduler. Yagmur ve ruzgarin siddetinden toprak islanip, yumusamis ve bitkinin kokleri yeniden topragi delip icine girebilmisti.
Mahavir yeniden gozlerini kapatip bitkinin yaninda durdu. Goshalak ise bitkiyi sokup atmis olmaktan dolayi buyuk utanc duydu. Mahavir gozlerini acinca ona, 'sasirdim ve kafam karisti' dedi. 'Bu bitkiyi kokunden koparip atmis olmama ragmen yeniden canlanmis.'
Mahavir yanit verdi, 'bu bitki canli kalacak ve cicek acacak. Onun icsel potansiyelini ve tohumun durumunu gorebilmek icin gozlerimi kapadim: kokunden sokulse bile yeniden kok salabilecek mi, guclu bir olme icgudusu veya arzusu var mi diye gorebilmek icin. Eger intihara egilimli bir icgudusu olsaydi olmek icin senin yardimindan faydalanirdi. Yasamayi arzu edip etmedigini gormek istedim; yasamaya kararliysa, yasayacakti. senin onu kokunden koparip atacagini biliyordum.'

Goshalak sordu: 'Ne demek istiyorsun? '
Mahavir yanit verdi, ' gozlerimi kapatip bitkinin icsel varligina bakarken, senin onu koparmaya kararli bir sekilde bitkinin yaninda durdugunu da goruyordum. Onu koparacagini biliyordum. Bu yuzden de onun yasamaya yonelik icsel kapasitesini, ne olcude ozguven ve iradeye sahip oldugunu bilmem gerekiyordu. Eger olumu bekliyor ve bunun icin bir bahane ariyor olsaydi, bu bahane sen olacaktin, aksi taktirde bitki yeniden kok salacakti.
Goshalak bitkiyi bir kez daha koparacak cesarete sahip degildi. korkmustu. Daha once koy yolunda kahkahalar atmis olan oyken bu kez Mahavir gulerek onden yuruyordu.
Goshalak 'niye guluyorsun?' diye sordu.
Mahavir yanit verdi, 'seni izliyor ve bitkiyi yeniden koparacak kapasiteye sahip misin diye dusunuyordum. '

Goshalak sordu 'bunu tekrar yapip yapamayacagimi gorebiliyor muydun?'
Mahavir, 'olayin ozu orada yatmiyordu' diye yanit verdi. 'Senin bitkiyi koparmis olman veya olmaman bir sey degistirmiyordu. Oysa bitkinin canli kalmayi istemesi elzem ve kacinilmazdi. Tum varligi, tum canliligiyla yasamayi surdurmek istiyordu. Olayin ozu burada yatiyordu. Onu koparip koparmaman onemsizdi, sana bagliydi. Oysa senin bitkiden daha zayif ve kararsiz oldugun kanitlanmis oldu. Yenilen sen oldun.' dedi

Facebook

Üst Alt