Madem Allah var ve çok büyük neden melekler var neden herşeyi sağa sola kayıt ediyor?

alone

Tecrübeli
Üye
Neyse şiirleri bırakalım artık
Yolumuza bakalım
Görelim mevlam neyler
Neylerse güzel eyler...:)

En azından derslerime faydası oldu şiirlerin
gerçi geçmiştim Halk edebiyatından
birazda Batı edebiyatı yada Osmanlıca çalışalım:))
Saygılar...

ümmi

Kıdemli
Üye
kuru ağacın kökündeki hayat kimden efenim.Hangi laboratuvar hayat üretebilir.Hayatı hangi bilimsel laboratuvarlarda üretip kişiliğinize eklemldiniz acaba.
Bakın küçücük kuzu,ot yiyip süt üretiyor.hangi laboratuvar süt yapabiliyor.
Bakın arı,binlerce çiçek dolaşıp bal yapıyor.hagi laboratuvar bal üretebiliyor.sadece bal la kalsa,Arısız meyve bile olmuyor.Bir ara arıların neslinin tehlikede olduğuyla ilgili haberler vardı.Arı neslinin tükenmesinin tüm dünyada hayatın sonu anl***** geleceğiyle ilgili önemli kaygılar vardı.
efendim Öyle bir ekolojik denge var ki bunun kendi kendine oluştuğunu söylemek anlamsız.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
kuru ağacın kökündeki hayat kimden efenim.Hangi laboratuvar hayat üretebilir.Hayatı hangi bilimsel laboratuvarlarda üretip kişiliğinize eklemldiniz acaba.
Bakın küçücük kuzu,ot yiyip süt üretiyor.hangi laboratuvar süt yapabiliyor.
Bakın arı,binlerce çiçek dolaşıp bal yapıyor.hagi laboratuvar bal üretebiliyor.sadece bal la kalsa,Arısız meyve bile olmuyor.Bir ara arıların neslinin tehlikede olduğuyla ilgili haberler vardı.Arı neslinin tükenmesinin tüm dünyada hayatın sonu anl***** geleceğiyle ilgili önemli kaygılar vardı.
efendim Öyle bir ekolojik denge var ki bunun kendi kendine oluştuğunu söylemek anlamsız.

Demek ki öğrenmeniz gereken çok şey varmış.
Üzgünüm ama size bunları öğretecek kadar zaman ayırmam mümkün değil.
Onun için belirtiğiniz olaylar nasıl gerçekleşiyor bunu bilimsel açıklamalarda arayın..

Sağlıcakla......

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim bilimsel araştırmalar bunların nasıl oluştuğunu inceleyerek anlatabilir .Ama bunu yaradanı ve bu düzeni kuranı anlamak mesele.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Bir yerden duydum. Allah insanı muhabbet etmek, kendisini tanıtmak için yaratmış. O kadar şeyide insan için yarattıysa o zaman bu meleklerin yapıtğı işlerde sadece formalitede kalıyor demektir. Ben zaten böyle düşünüyorum.

Kullanmayıcı

Amatör
Üye
Bir yerden duydum. Allah insanı muhabbet etmek, kendisini tanıtmak için yaratmış. Ben zaten böyle düşünüyorum.

Hiç birşeye ihtiyacı olmayan yüce bir varlığın, muhabbet etmek veya kendisini tanıtmak yada bilinmek gibi bi ihtiyacı olamaz.
Böyle bir girişim içerisinde bulunması bile, Tanrının özelliklerine göre mantık çerçevesinde açıklanamaz.

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

mantıkla bu yolda yürünmez. akıl cılız ve acizdir bu konuda. kar lastiği takıp çölde gezmeye benzer yolda duramaz akıl:) bu soruyu çok merak edenler muhabbet ve samimiyet ile kalbine dönsün. içine yani kıblesine. cevaplar hep oradadır fakat oradada ulu Allah ne kadar dilerse okadar verir. herkezin taşıyacağı yük farklıdır. bize düşen kuranda üzerimize vazife edilmiş insan olma ve kul olabilme şartlarına uyabilmektir. bu bağlamda muhammedimizin karakteri bize klavuz olacaktır. nasıl insan olunması gerektiği konusunda.

celik_suat

Amatör
Üye
Bir yaratıcı muhakkak var.Bizim Allah dediğimiz ismi ile.Ve bu yaratıcı dünyayı, evreni ve canlıları yarattıktan sonra onları izlemiyordur.Yaratıcı halen daha yaratıyor olandır.Bu konuyu defalarca konuştuğumu biliyorum.En son bana mantıklı gelen ise, Allah cc. bizim kaydımızı tutması için melek dediğimiz sensörleri yerleştirmiştir.Tüm dünyaya.Bu melekler(sensörler) alınan her bilgiyi iyi-kötü , soğuk-sıcak vb.gibi bir kitaba insan dilinde bilgisayara kayıt ediyor olabilir.Biz kendi seviyemizde düşünürsek bu böyledir diyebiliriz. Tabi ki doğruyu bulduğumuzu söylememiz hata olur.Eğer bu sensörler'' melekler'' olmasaydı.KADER olayı fiyasko olurdu.''Zaman kavramını ortadan kaldırırsak'' bilinmiyor ki kayıt ediliyor.Bilinse idi kayıt olmazdı.
Ayrıca Tansxx arkadaşın yazdığı cümle anlamsız kalıyor biraz.
-bize düşen kuranda üzerimize vazife edilmiş insan olma ve kul olabilme şartlarına uyabilmektir.
-bu bağlamda muhammedimizin karakteri bize klavuz olacaktır. nasıl insan olunması gerektiği konusunda.
Tamam hedefimiz iyi insan olmak, klavuzumuz Kuran-ı Kerim.Burada böyle söylemişsiniz.Alt cümlede Hz.Muhammed'i sokmuşsunuz işin içine.
Hz.Muhammed peygamberimizdir tamam anlıyoruz.Lakin Hz.Muhammed'in karakteri falan filan diye söyleyince iş çığrından çıkıyor.Bu sefer mezheplere, tarikatlara, kişilere, göre farklılık gösteriyor.
O yüzden klavuzumuz Kuran-ı Kerim'dir.Peygamber iletmek ile görevli idi.İletti görevi bitti mekanına gitti.Allah hepimizi ahiret'te peygamberimize komşu eylesin.
Fakat sözleride onunla beraber fani idi.eğer yazsaydı baki olabilir di.Ama yazmadı benim fikrim değil Yaratanın fikri ve kelamı önemli dedi.Onu klavuz edinin dedi.
Bizde yok Peygamberimiz bu konu hakkında birşey demiştir.O doğrudur diyoruz.Yav bırakın bu işleri.
Allah'u Teala ne buyuruyor: Oku... (Akıl sahipleri hiç düşünmez mi?)

Dost'ça kalın...

Üst Alt