• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Madde mi Düşünce mi ?

Okunuyor :
Madde mi Düşünce mi ?

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim bilimsel filimsel fanteziler bendenizi alakdar etmez.
Bendeniz düşünürm hemde gece herkesin uykuda olduğu saatlerde kafa daha derli toplu olur.
Allah Adı üstünde Allah.O zaten sonradan oluşsa onu kim oluşturdu derdiniz o zamanda.Allah Evvel ve ahir dir yani başlangıcı ve sonu olmayandır.
işte evren üzerinde düşünürseniz,kendiniz üzerinde düşünürseniz deliller sizde bulursunuz.Allah ;"enfüs ve afakta onlra aytlerimizi gösteririrz" diyor.Demekki siz düşünmemiş incelememişsiniz.
düşünseydiniz bu kadar mükemmel bir düzenin kendi kendine oluşamayacağını anlardınız.Dahası da var.Ama önce bunu bi farkedin.
 

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

"bilimsiz din kör, dinsiz bilim ise topaldır"
albert einstein


sevgili sosyalist bilime önem verdiğinizi biliyoruz. bende bilime değer verilmesi taraftarıyım. izlediğim bir videoyu paylaşmak istedim özellikle sizin için. çünkü çok değerli bilim adamlarının sözleri oldukça ilgimi çekti. sizinde ilginizi çekeceğine eminim. oldukça faydalı bir video olmuş. videoda ilgimi çeken mesele, inanmak inanmamak yada ispat değilde, ulu Allah'ın ilmi ile uğraşan insanların, onun hesaplarına şahit oldukdan sonra hislerini duygularını kendi ağızlarından dile getirilişinı sunan hoş bir video oluşu. bende bilim adamı olmak istedim açıkçası o muhteşem yaratılışın esrarına formüllerlede şahit olmak isterdim. müthiş deneyim yaşamış bilim adamlarını çok şanslı buldum açıkçası. iyi seyirler.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Bu tür videoları çok izlemişim sn.tnsxx, bunu da yarıya kadar izledim ve yorumlamak gerektiğini düşünmüyorum.
Çünkü bu gibi işlerde her türlü düzmece mümkün...
Ayrıca bilimle dini aynı yörüngede tutmak yanlıştır.
Çünkü dinler felsefedir, tartışılır.
Bilim ise yapılan araştırmalara ait verilerin sonuçlarıdır, yeni veriler elde edilinceye kadar, elde edilmiş olan veriler kabul görür.

Gerçek olan şu ki, bilimle dini asla bir arada tutamayacağımızdır ve ikisi birbirinin zıttıdır.

Einstein'in o sözü de sanırım ateist olmadan önceki söylemlerinden olsa gerek :)

Konunun özüne dönecek olursak:

Gerçekte var olan maddedir vu bu bilimsel bir tespittir.
Ruh diye tanımlanan akıl ve düşünce, madde olan insanın beyninin ortaya koyduğu fonksiyonlardır, kavramlardır.

Yani, gerçekte var olan düşünce değil maddedir.
Düşünce, yani sizin deyiminizle ruh, madde olan beyinin ürünüdür.
Bunun da ötesi yoktur.

Ateist Einstein'in de dediği gibi;
"Bedenden bağımsız bir ruh fikri anlamsız ve boştur."
;)
 

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;
Bu tür videoları çok izlemişim sn.tnsxx, bunu da yarıya kadar izledim ve yorumlamak gerektiğini düşünmüyorum.
Çünkü bu gibi işlerde her türlü düzmece mümkün...
alıntılarımızı kaynak göstererek paylaşırsak daha gerçekçi olacak tartışmamız haklısınız;))
Ayrıca bilimle dini aynı yörüngede tutmak yanlıştır.
Çünkü dinler felsefedir, tartışılır.
Bilim ise yapılan araştırmalara ait verilerin sonuçlarıdır, yeni veriler elde edilinceye kadar, elde edilmiş olan veriler kabul görür.

Gerçek olan şu ki, bilimle dini asla bir arada tutamayacağımızdır ve ikisi birbirinin zıttıdır.
bakalım çok sevgili Einstein new york times magazin röportajında 9 kasım 1930 tarihinde ne demiş? kırmızıyla belirttiğim ifadeye dikkat edin. umarım bu kaynak yeterlidir sizin için ;))

Now, even though the realms of religion and science in themselves are clearly marked off from each other, nevertheless there exist between the two strong reciprocal relationships and dependencies. Though religion may be that which determines the goal, it has, nevertheless, learned from science, in the broadest sense, what means will contribute to the attainment of the goals it has set up. But science can only be created by those who are thoroughly imbued with the aspiration toward truth and understanding. This source of feeling, however, springs from the sphere of religion. () I cannot conceive of a genuine scientist without that profound faith. The situation may be expressed by an image: science without religion is lame, religion without science is blind.

Şimdi, bilim ve dinin alanları birbirlerinden açık bir şekilde ayrılmış olsa bile, yine de aralarında karşılıklı güçlü ilişkiler ve bağlar vardır. Din amacı belirlerken, bu amaca ulaşmada hangi yolların katkı sağlayacağını bilimden öğrenir. Ama bilim sadece doğruluk ve bilmek peşinden tutkuyla gidenler için yaratılmıştır Bu duygunun kaynağı ise dindir. ()Böyle bir derin inanca sahip olmayan gerçek bir bilim adamı düşünemiyorum. Bunu şöyle ifade edebilirim: dinsiz bilim topal, bilimsiz din kördür.
Albert Einstein Religion and Science, appeared in the New York Times Magazine on November 9, 1930 pp 1-4. It has been reprinted in Ideas and Opinions, Crown Publishers, Inc. 1954, pp 36 40.
Einstein'in o sözü de sanırım ateist olmadan önceki söylemlerinden olsa gerek :)
buradaki açıklaması 1971 yılında "The Life and Times" dergisi yada gazetesine. açıklamasına dikkat ederseniz sizin şu an yaptığınız onun ateist olduğuna dair yaptığınız açıklamayı cevaplıyor hemde çok ağır bir dil ile. bunu ben değil kendisi yapıyor sevgili dostum, araştırmalarınızı ön yargılarınızdan bağımsız, görmek istediğinizi görmek istemek yerine objektif yaparsanız fikrimce gerçeğe ulaşabilirsiniz.

In view of such harmony in the cosmos which I, with my limited human mind, am able to recognize, there are yet people who say there is no God. But what really makes me angry is that they quote me for the support of such views.

Evrende böylesi bir uyumdan dolayı, ki bunu ben, sınırlı insan zihnimle görebiliyorum, ama yine de Tanrının var olmadığını söyleyen insanlar var. Beni gerçekten kızdıran şey ise bu kişilerin görüşlerini desteklemek için benden alıntı yapmalarıdır.
Albert Einstein, according to the testimony of Prince Hubertus of Lowenstein; as quoted by Ronald W. Clark, Einstein: The Life and Times, New York: World Publishing Company, 1971, p. 425.
I was barked at by numerous dogs who are earning their food guarding ignorance and superstition for the benefit of those who profit from it. Then there are the fanatical atheists whose intolerance is of the same kind as the intolerance of the religious fanatics and comes from the same source. They are like slaves who are still feeling the weight of their chains which they have thrown off after hard struggle. They are creatures whoin their grudge against the traditional opium of the peoplecannot bear the music of the spheres.

Yiyeceklerini, cahillik ve boş inançtan çıkar elde edenlerin yararını koruyarak elde eden pek çok köpek tarafından kovalandım. Yine fanatik ateistler var. Onların hoşgörüsüzlüğü aynı dinsel fanatiklerin hoşgörüsüzlüğü gibidir ve ikisi de aynı kaynaktan gelir. Onlar mücadeleyle zincirlerinden kurtulmuş olan ama yine de onun ağırlığını hisseden köleler gibidir. Onlar, geleneksel kitlenin afyonuna karşı kin içinde, gökkubbedeki müziği duyamayan yaratıklardır.
Einstein to an unidentified adressee, Aug.7, 1941. Einstein Archive, reel 54-927, quoted in Jammer, p. 97
yukarıdaki yazılarda einstein ın kendi tespitleri yer alıyor, en nihayetinde fikirler insanın kendisini ilgilendirir. ateistleri yaratık olarak nitelediği kısmına katılmıyorum, en nihayetinde islam bize kişileri inanışlarından dolayı değerlendirmekten ziyade davranışlarından dolayı değerlendirmemizi öğretir. aynı zamanda bunlar bilimsel tespit değil sadece kişinin fikirleridir.

einstein'ın en çok hoşuma giden sözü "hiçbirşeyin yoktan var olmayacağı ve vardanda yok olmayacağı" sözüdür ki bu bir yaradanın varlığına kanıt konuşma için yeterlidir.

ayrıca şu sözüde hoşuma gidiyor paylaşmadan geçemeyeceğim, inananlarında bu sözün üzerinde düşünmeleri gerekir;

. If people are good only because they fear punishment, and hope for reward, then we are a sorry lot indeed.

Eğer insanlar sadece cezalandırılmak korkuyusla ve ödüllendirmek umuduyla iyi insan iseler, bu durumda, gerçekten çok üzgünüz.
Albert Einstein, quoted in Madalyn Murray OHair, All the Questions You Ever Wanted to Ask American Atheists (1982) vol. ii., p. 29

Ateist Einstein'in de dediği gibi;
"Bedenden bağımsız bir ruh fikri anlamsız ve boştur." ;)
burada felsefe var muhterem. "bedenden bağımsız bir ruh fikri" ruh yok demek değildir. ruh ve bedenin bütünlüğünü işaret eder. bedenden "bağımsız ruh" yani ne beden kendi başına nede ruh kendi başınadır anlamını taşıyor ve bu doğru bir tespittir.

görmek istediğini gören insan için, ne okuduğunun hiç önemi yok, bakışımız kuvvetli olmalıdır, kuvvetli bakış ancak tarafsız olmak ile mümkündür muhterem.

herneyse, einstein'ın sözcüsü değilim ama yanlış olan birşeyi düzeltmek gücüm yetiyorsa insan olarak görevimdir. çünkü kurban etmemiz gereken şey koyun değil aklımızdır. ve konuya akıl gücü yetenlere farzdır. yanlışı görüp susan yanlışa ortaktır.

Konunun özüne dönecek olursak:

Gerçekte var olan maddedir vu bu bilimsel bir tespittir.
Ruh diye tanımlanan akıl ve düşünce, madde olan insanın beyninin ortaya koyduğu fonksiyonlardır, kavramlardır.

Yani, gerçekte var olan düşünce değil maddedir.
Düşünce, yani sizin deyiminizle ruh, madde olan beyinin ürünüdür.
Bunun da ötesi yoktur.
bu zamanda böylesi basit bir tez ile ortaya çıkılması benim mehdilik ile ilgili yazdığım yazılardan yüzbin kat çılgınca. çünkü beynin çalışma sisteminde ilk element "elektrik sinyalleri vasıtası ile düşünce" dir. düşünce olmadan ne beyinin nede maddenin bir manası yoktur. burada en muhim nokta ise bizi sorumlu tutacak hesabını vereceğimiz şey ise NİYETİMİZ dir. düşünceden daha muhimdir niyet. olumlu yada olumsuz olabilir düşünüp ortaya koyduğumuz şeyin sonuçları. insan düşüncesinde yanılabilir bu doğaldır, fakat niyetin iyimi kötümü olduğu RUHSAL bir olaydır. bedeli vardır.

düşünce ve ruh aynı şeyler değildir sevgili sosyalist bu konuya girersek çıkabileceğimizi sanmıyorum. çünkü açıklamalarınızda çorba olmuş durumda konu. her birini tek tek açıklamaya çalışıyorum ve şu an sevgili BURSALI yı hatırladım yazdıkça genişledi yazılarım alıntılarla dolu ve altı çizgili üstü kırmızı vs. her neyse selam olsun sayın bursalıya anmış olduk kendisini.

"gerçekte var olan maddedir" bu tespit, insan aklının zekasının bilimin gelişmesi ile değişkenlik gösterir. sınırlı düşünürsek bu fikriniz kabul edilebilir. her keşif bir önceki tezi çürütüyor bilimde fakat kainat'ın maşallahı var hesaplar dosdoğru zamanlamalar muhteşem, herşey yörüngesinde gidiyor. tartışma konusu bir gezegen'in varlığı yokluğu ise gözümüzle veya bir cihazla görürsek var deriz, göremiyorsak daha yüksek teknolojide bir cihaz bulunup o gezegen görünene kadarda yok deriz. siz dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz. "var yok" kavramı bizim beynimizle alakalı bir durumdur. "var yada yok" yerine, "ben bu varlık yokluk sisteminin neresindeyim?" i tartışırsak sohbetimiz bize bişeyler kazandırır. einstein'in benim yada sosyalist'in bu konu yaptığı tartışmalar yüzyıllardır var. "birileri var der birileri yok" "birileri var diyenlere yok dedi der, birileri yok diyenlere var dedi" der. maksat nereye varılacağıdır. boş bir muhabbetin kimseye getirisi olmadığı gibi zaman kaybıdır da.

beynin madde olduğu doğrudur. basit bir motorda maddedir. elektrik olmadan çalışmaz, beyinde elektirik düşüncedir, ruh ise candır. ruh olmadığında herşeyiniz sağlam yerinde olsada malesef düşünce olayı beyinin sapa sağlam varlığına rağmen gerçekleşmez. öldüğünüzde ruhunuza ne verdiyseniz onu almaya yola çıkarsınız, bu çetin geçecek adil bir mahkemenin yolculuğudur. "var yok" "var dedi yok dedi" "maddedir düşüncedir" hiç sorulmaz. ilk soru ulu Allah'ın gücünü kudretini ona inansak'da inanmasak'da ne için harcadığımız dır?

bize fayda sağlayacak şeyleri tartışalım ki yol alalım muhterem.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Maddeyi ortaya çıkardığı iddia edilen ruh, yani idealizm, evrende var olan şeylerin hiç değişmediğini, her şeyin ilk günkü gibi olduğunu ve öyle kaldığını kabul eder.
Oysa bilim, evrenin hareket halinde olduğunu ve hareketin evrende var olan tüm şeyleri değiştirdiğini söyler ve bunu kanıtlar.
 

bursali68

Amatör
Üye
einstein'ın en çok hoşuma giden sözü "hiçbirşeyin yoktan var olmayacağı ve vardanda yok olmayacağı" sözüdür ki bu bir yaradanın varlığına kanıt konuşma için yeterlidir.
Bu söz hiçbir zaman bir Yaratan'ın varlığına kanıt değildir....Bu DİALEKTİK tir...Dialektiğin bu söylemine göre " Tanrı da " bir şeyden var olmuştur...!

Aynı zamanda Einstein demişken, " Tanrı zar atmaz " şeklinde tarihi bir söz söylemiş ancak, İNDETERMİNİZM i anlayınca, geri vites yapmıştır...
 
Son düzenleme:

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

kişinin yaklaşımına göre değişir. hiçlik ve varlık kavramlarının manası insan aklıyla sınırlı olduğundan insanların var yada yok demesi sadece kendi düşüncelerini ifade eder. einstein'ın ne derece inanıp inanmadıgıda kendisini bağlar.

"hiçbirşey yoktan var, vardanda yok olmaz" ın içerisinde onun hesabı ve sıfatları varken, zatı bizim algıladığımız kainattan münezzehtir. insan aklı ancak onun yarattıklarındaki algıladığı sıfatları ve hesaplayabildiği kurallar çerçevesinde ulu Allahı tanıyabilir. ulu Allahın varlığını kanıtlamak insana vazife değildir. bu iş inanç ile ilgilidir ve herkez özgurdür. cümlenin bana yaptığı çagrışım başkasında farklı bir çağrışım yapabilir bu doğal bir süreç benim fikrimce.
 
Son düzenleme:
Üst Alt