Maaşınızı 2ye Katlayın

İşte size maaşınızı 2 yıl içinde 2ye katlamanın 5 yolu

1 Görünürlülüğünüzü artırın

İş yerinde görünmez adam olmaya son vermedikçe taleplerinizin gerçekleşmesi zor görünüyor. Kariyerinizi yönetmek, sadece üstünüze düşen işi yapmak demek değil. Öncelikli olarak kariyer planlarınız çerçevesinde imajınızı şekillendirin. Sonrası bu imajı üstlerinize etkili bir şekilde pazarlamaya kalıyor.

2 Acil çıkışa koşun

1 yıldır çalışıyorsunuz ama hâlâ ne bir terfi ne de zam aldınız. Eğitim için bırakın yurtdışına, ofis dışına bile gönderilmiyorsunuz. E, size yapacak pek bir şey kalmamış: Başka bir iş bulup kaçın.

3 Yurtdışı fırsatlarını değerlendirin

Mevcut iş yerinizdeki imkânlar izin veriyorsa yurtdışı pozisyonları için ısrar edin. Bu tip pozisyonlar hem daha yüksek bir gelir getirir, hem de vizyonunuzu açarak kariyerinizin ilerleyen dönemlerinde basamakları daha hızlı çıkmanızı sağlar. Ayrıca, birkaç yıllık farklı bir hayat deneyiminin kimseye zararı olmaz.

4 Kişisel temaslarınızı güçlendirin

Sosyal ağlar kurulurken herkesin yaptığı ortak hata vardır; o da sadece işe ihtiyaç olduğu zaman iş arkadaşlarıyla temasa geçmektir. İşiniz düştüğünde aramak yerine daha sistematik davranın ve kendinize uygun bir takvim hazırlayıp; örneğin her 3 ayda 1 kez iş çevrenizden arkadaşlarınızla görüşün ve sürekli ilişki içinde kalın. Kime ne zaman ihtiyacınız olacağı hiç belli olmaz.

5 İstediğinizi ödemelerini sağlayın

Yeni bir iş teklifi ile karşılaştığınızda çok iyi bir ön hazırlık yapın. Eski işinizde ne kazandığınızın artık konuyla hiçbir alakası yok. Şimdi önemli olan pozisyonun hak ettiği piyasa değerinin ne olduğu Açıkça konuşun. Eğer bu pozisyonda olmamı istiyorsanız, hak ettiğimi vermeniz gerekiyor. Çeşitli insan kaynakları şirketlerinden maaş aralıklarını öğrenerek işe başlayın. Ancak yine de en iyi bilgiyi kendi çalıştığınız veya rakip şirketlerdeki insanlardan öğrenebilirsiniz.

.msn.com
 
Üst Alt