M.Kemal sağcı mıydı solcu muydu?

Sağcı mı solcu mu ?

 • Sağ

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Sol

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Bilmiyorum

  Kullanılan: 1 100.0%

 • Kullanılan toplam oy
  1
Devamlı ismini duyduğumuz paralarda resmi basılı hakkında çok şey söylenen şahıs. Ama önemli olanı birçok tarafın sahiplendiği, kendindenmiş gibi gösterdiği ve kendinden olmasını istediği bir şahıs. Neden?

Çünkü büyük bir güç yapıldı ve baskı unsuru olarak kullanıldı.

Peki M.Kemal nasıl birisiydi? Kaynaklar, şahitler yalan söyleyebilir ve ya gerekli bilgilere ulaşılamadığından yanlış kararlar verilebilir. M.Kemal in zina, içki vb gayri meşru işlerini anlatanlar olur. Bazı azınlıklar düşmanlıkları için malzeme yapar diğer solcu tayfa ise o hayatı yaşamak için M.Kemal i dayanak yapmak için kullanır. M.Kemal yaşasa ve izinde olduklarını iddia edenlere değişmelerini düzelmelerini emretse n'olurdu?

Batı ile yaklaşma niyetinde olduğunu padişah a rest çektiğini iddia edenler vardır. Kazım Karabekir ise M.Kemal in Musul Ve Kerkük e İngiliz donanmasına karşın hava harekatı düzenlemek istediğini anlatır. Batıya uymak mı yoksa batıyla savaşmak mıydı M.Kemal in niyeti?
 
İslamcı kesimi yok etmek isteyenler M.Kemal adına, örfümüzü adetimizi yok etmek isteyenler M.Kemal adına,bir nevi düşmanın zaferi demek olan Batı'yı örnek alanlar M. Kemal adına..... Kitleler üzerinde söz söylemek için M.Kemal adı kullanıldı. Cahiller kişileri, alimler fikirleri konuşur. M.Kemal adı kullanılırken fikirler sustu, baskı konuşturulmak istendi.

M.Kemal bir savaş tatbikatı yaptırmıştır. Aynı düşman güçlerinin Türkiye ye saldırdığını konu alarak. Düşman Batıdır...
Şeriatçıları astığı, hilafeti kaldırdığı,İslamın hüküm vermesini engellemek istediği iddia edilir. Düşman Türklerdir...

Karar vermesi kolay değil. Ama ölümü için anlatılanlar olağan değil. Bayıldığı, ayıldığı, tekrar bayıldığı vs. Büyük bir direniş harekatı yapmak üzereyken aradan çıkarılmış olabillir.
Ölmeden önce bir şeyhi yanına getirttiği söylenir. Şeyh "ölmeden önce yanındaydım imansız gitmedi" der. M.Kemal in açıkça hilafet taraftarı sözleri vardır. Ve hilafetin kaldırılacağı iddialarına "bazı hainler iddia ediyor ki" diye yanıt verir. Sol tayfa ise M.Kemal in niyeti başkaydı ama o zamanın koyu dindarlığından ötürü açıklayamadı der. Mersinli birisi M.Kemal in milletvekillerini toplayarak halifenin elini öpmeye götürdüğünü belgelemişti. Belgelerimiz açık değil ve anlatılan tarih ise M.Kemal in Osmanlı'ya karşı olduğu. Belgeler gizlendiğine göre bu anlatılan tarihin aslında anlatıldığı gibi olmadığının bir göstergesi değil mi?

ANket soruyor sağcı mı solcu mu? Ben çekimser kaldım.
 
Solcu yanı ağır basar.Çünkü varolan siyasi düzeni kökünden değiştirmiştir.Ama sosyalist olduğunu söyleyemem.Çünkü karma ekonomik düzeni uygulamıştır.
 
dura' Alıntı:
siyasi düzeni kökünden değiştirmiştir
birilerinin yapıp yapıp onun üzerine atmadığını ne bilelim?
Mesela halifenin elini öptürmek için milletvekillerini toplayıp götürdüğüne dair belgeler çıktı ortaya. Ama solcular ne der? hilafeti kaldırdı. Büyük bir yalan kokusu var ortada...
 
Üst Alt