• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

M e v l a n a

Okunuyor :
M e v l a n a

karafetva

Tecrübeli
Üye
An be an tıklanma sayısı!!! evet az sonra kim bilir kaç milyon olacak?
Ben de şimdi ismi Mevlana olan boş bir konu açsam kaç bin kere tıklanacak acep?
Şaka gibi:...
Aç bir coca cola coca cola coca cola coca cola coca cola coca cola coca cola İÇÇÇ!

Cvtkksal Sayın Hocam yanlış anlamayın bazen muziplik istiyoruz hem de şakayla karışık farklı detaylara ilgi çekilmiş oluyor. Siz de bizi tiye alabilirsiniz. Hep kuru kuruya yazmayalım yane..

Diğer taraftan;
""Semada raks ta çare aradın ."" raks-da=raksta Buradaki da bitişik. Söz konusu edebi eser olunca daha bi dikkat çekiyor.
""Aşkın ile döne, döne kavruldun"" döne döne arasında virgül olmicek
""Yer ettin gönüllere MEVLANA oldun."" Bu; ""...gönüllere oldun Mevlana"" şeklinde daha bi güzel. Hem Mevlananın ismiyle bitmiş oluyor hemde kafiyesi daha güzel.
""Bir hilaldin onunla dolunay oldun"" Hilal mi makbul dolunay mı? Dolunay kurtları akla getirir. Hilal ise Allahı. İslam devletleri bayrakları hilaldir dolunay değil. Malum ki doluluk değil şekil mana ifade eder.
""Gönlüne rahatlık veren canı buldun."" Bulunan şahıs Şems-i Tebrizi mi oluyor? Şiir için mahsuru yok ama aslında Şemsi Tebrizi Mevlanayı bulmuştur. Hem de onu bulmak için yola çıkmıştır. Mevlananın atıın yularını tutup soruyu patlatmıştır.
Şems; "Hazreti Muhammed mi büyüktür, yoksa Beyazıt Bestami mi?" Mevlânâ şaşkınlıkla bakınmış. "Bu nasıl soru, kuşkusuz Hazreti Muhammed büyüktür" demiştir. Bunun üzerine Şems, "Ama Hazreti Muhammed, 'Ey Allahım biz seni tam olarak bilemedik' derken, Beyazıt Bestami, 'ben sultanların sultanıyım, her türlü bilgiye ulaştım,' diyor." Mevlânâ bunun üzerine şöyle demiştir. "Beyazıt Bestami'nin susuzluğu bir yudumla dinecek kadar küçüktür. Hazreti Muhammed'e gelince, onun susuzluğu derindir, geniştir, sonsuzdur."
bu olay daha başka da anlatılır.

Ayrıca Konyalılar Şemsi kıskanıp kaçırmışlar. Sonra Şems bulunuyor ama 2.kez kaçırılıyor ve başına bi iş geldiği iddia ediliyor. Bu da işlenebilir başka bir şiirde.

Yalnız hepsi bi tarafa Selçuklu Sultanlarından birisini Mevlananın sonraki temsilcisinin çok feci azarlaması da aklımızda. Hatta sultan türbe dışında ağlarken "Ya Rabbi beni bu hale düşürdün. Ama ben de sabrediyorum bu hal karşısında zulmetmiyorum" Ve Mevlananın Moğollara övgüler düzmesi de vakii. Konyalıların Mevlanaya karşı tedirgin olduğu söylenir. Yakın zamanda Osmanlı yıkılırken Mevlananın temsilcisinin İngiltereyi halife tanımak isteyip bağlılık bildirmesi ise son noktası işin...
Yalnız Mevlana Moğollar Konyayı sardığında çıkmış meydana korkusuzca namaz kılıp meydan okumuş düşmana. Düşman saldırmak istemiş, oklar atılınca havalanamadan yere düşmüş, atların ayağı yere saplanmış...

cvtkoksal

Tecrübeli
Üye
Yorumuna teşekkür ederim karafetva kardeşim uyarılarını dikkate alacağım şiiri eleştirel gözle bakmak, okumak ve yorum yapmak daha da güzel.. her şiirin bir duygusu ve ve her şiirin bir öyküsü olmalı sende takdir edersin, kelime kelime eleştirmek yerine bütünü gözden kaçırdığını fark etmeni temenni ederim..eleştirmek için okumak gerek sende bunu başarmışsın tebrik ediyorum..

karafetva

Tecrübeli
Üye
Rica ederiz.
cvtkoksal' Alıntı:
kelime kelime eleştirmek yerine
Malum şiirler kelimelerden müteşekkil. Kelime ne kadar manidar olursa şiir de o kadar olur. Ama kelime yanlış manalı olursa edebi bütünlüğü bozar.
Bizim Sosyalist in açtığı bi küçürek konusu vardı. Oraya da yazsanıza bi kaçl küçürek?

cvtkoksal

Tecrübeli
Üye
1950 li yıllarda yazdığım, çeşitli kitap ve Şiir sitelerinde yayınlanan ve adeta klasikleşen MEVLANA isimli şiirim,FORUM SÜPER MEYDAN ın şiir sayfalarında bir çok beğeni kazanmış,dört bini aşkın şiir sever tarafından okunmuştur. Tüm şiir severlere teşekkürlerimi saygılarımı sunuyorum.,

cvtkoksal

Tecrübeli
Üye
Mevlana isimli şiirime yapolan yorumlar için teşekkür ederken okuyanların sayısı beş binlerde. Onlara da saygılar sevgiler....

cvtkoksal

Tecrübeli
Üye
Mevlana isimli şiirimi okuyan şiir sever sayısı beş bini aşmış. Okuyanlara ve yorumda bulunanlara teşekkür ediyor saygılar sunuyorum....

Üst Alt