• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Liselerde Osmanlıca zorunlu ders oluyor

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen "19. Milli Eğitim Şurası" 3. gün çalışmalarını tamamladı.

Osmanlı Türkçesi'nin liselerde zorunlu ders olarak bütün liselerin öğretim programlarında yer alması önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.

Liselerde Osmanlıcanın zorunlu ders olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

bursali68

Amatör
Üye
Bir yanlış karar daha...! Osmanlı Türkçesi, bu cumhuriyetten önce kullanılan dil olabilir, ancak artık bu dil kullanılmıyor...Bu dili öğrenmek isteyen, bu dili SEÇMELİ olarak okur, bu kadar basit...Durup dururken, belki de hiçbir işe yaramayacak bir dilin okunmasını zorunlu hale getirmek tamamen SİYASİ bir karardır.

Eğitim zaten yerlerde sürünüyor, bu tür alınan kararlarla mı eğitim seviyesi düzelecek...?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Osmanlıca diye bir dil yoktur. Farsça ve Arapça padişah çevresinin kullandığı dildi. Türk halkı özünden beri türkçe kullanmıştır. Osmanlı hanedanının kullandığı üstünlük saydığı, halkın anlamadığı bu dile birileri sonradan Osmanlıca demiştir.

Yeni bir Hanedan ortaya çıkartılma çabaları, Geriye gidiş olarak yorumluyorum Osmanlıca'nın mecburi yapılmasını...

Z

Ziyaretci

Ziyaretci
Teknolojiye giderek daha fazla yatırım yapan Estonyada hükümet, ilkokullara birinci sınıftan itibaren bilgisayar kodu yazma dersleri koymuş. Güney Kore Bilim ve Gelecek Planlama Bakanlığı, ilkokul dahil ülkedeki devlet okullarında bilgisayar yazılım derslerinin zorunlu olarak verileceğini açıklamış. Bilim ve Gelecek Planlama Bakanı Choi Yang-hee, ülkeye üstün yetenekli iş gücü sağlamak amacıyla okullarda yazılım derslerinin verileceğini belirtmiş.

Gelelim bizim Milli Eğitim bakanlığına; Bizim çocuklarımıza ise dayatma yoluyla yani zorunlu ders olarak osmanlıca öğretmek istiyorlar. Gelecek için osmanlıca bilmenin bir çocuğa ne gibi bir artısı olabilir ki!? Üniversitede tarih bölümü okuyanlara bu ders tabiki verilsin çünkü eski tarihi belgeleri falan okumak için osmanlıcayı bilmeleri faydalı olabilir. Ama her öğrencinin osmanlıcayı bilmesinin bir faydası olacağını düşünmüyorum. Milli eğitim politikalarımızın neden geleceğe yönelik olmadığını anlamak istiyorsanız eklediğim fotoğraflara bakabilirsiniz. Avrupa ülkelerinin neden geleceğe yönelik milli eğitim politikaları uyguladığını ve bizim neden geriye gitmeye yönelik milli eğitim politikaları uyguladığımızı fotoğraflar bile anlatıyor.

T.C. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 61 Yaşında.
İsveç Milli Eğitim Bakanı Aida Hadzialic 27 Yaşında.

Üst Alt