Limon ile ateş nasıl yakılır?

Limondan ateş yakılır mı? demeyin

Limonla ateş yakmak kimin aklına gelirdi? , çocuğunuzun ilkokul fen dersleri için hazırlayabileceği basit bir deney projesi olabilecek bu düzenekle hem limondan 1 voltluk batarya yapabilir hem de bu düzenek sayesinde limonla ateş yakmak nasıl mümkün oluyormuş görebilirsiniz!

Gereken Malzemeler;

Limon Bakır Raptiye Çinko Çivi Biraz Tel Kolay Tutuşacak Kağıt vb. Malzeme

Bakır raptiyeleri belli bir sıra ile limona saplayın./ Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz bakır raptiyeleri kırtasiyelerde kolayca bulabilirsiniz. Limonun üzerine düzenli bir şekilde 5-6 raptiyeyi saplıyoruz.

Çinko Çivilerde Sıra/ Hemen her hırdavatçıda kolayca bulabileceğiniz çinko çivileri, bakır raptiyelerin karşılarına gelecek şekilde yine sıra ile limona saplıyoruz.

Tellerle Bağlantı/ Limonun üzerinde karşılıklı birer sıra olarak dizilen çinko çivilerle bakır raptiyeleri çapraz olarak birbirlerine bağlıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta her iki başta bir çinko çivi ve bir bakır raptiyenin boşta kalması gerekmekte.

Bataryamız Hazır/Çapraz olarak tüm çivileri ve raptiyeleri birbirine bağladığımızda yaklaşık 1 voltluk bataryamız hazır hale gelmiş oluyor.

Düzeneği oluşturduğumuzda her iki başta da birer tane çinko çivi ve bakır raptiyenin boşta kaldığını görmüş olduk. Boşta kalan bu çivi ve raptiyeye uçları birbirine yetişecek kadar uzun birer tel bağladık mı artık ateşimizi yakmaya hazırız.


Ve Sonuç/Hazırladığınız bu basit düzenekteki tellerin uçlarını birbirine sürttüğünüz zaman ortaya ısı ve kıvılcım çıkacak ve bu kağıt, kuru ot, kuru yaprak gibi kolay tutuşan malzemelerin alev alması için yeterli olacaktır.
 
Küçükken geleceğe dönüş çizgifilmini hatırlatıyor. O çizgifilm ardından deney yapan çılgın profesör çıkardı ortaya deneyleriyle. Biri de limonla hesap mak. çalıştırmak. Biri de o deney videosunu eklese ne de ja vu olurdu...
 
Üst Alt