Lime Yetiştiriciliği

Lime limonu olarak geçen bu meyve bir fırsat kapısı olmuş durumda.Kendi sezonunda kilogramı 5 TL’ye,sezon dışında ise 20 TL’ye alıcı bulmakta.Pazar derdi yok.Yurtiçi ve yurt dışında gittikçe arttan bir pazar hacmi bulunmakta. Lime,enterdonat,lisbon,mayer gibi limon çeşitlerinde bir tanesi.Türkiye içinde pek üretimi yok.Tat olarak çok güzel ve kokteyl yapımında olmazsa olmazlardan.Tüm dünya mutafağında saygın bir yere mevcut.Tatlılarda,yemeklerde sıklıkla kullanılıyor. Türkiye’nin limon ihracatı her geçen sene artıyor.2011 yılında şu ana dek 780 bin ton limon üretip,bunun 460 binlik kısmını ihraç ettik.

Türkiye’de Nerede Yetiştirilebilir?

Limon sıcak iklimi seven meyvelerden.Doğal olarak Antalya,Mersin,Adana,İzmir gibi illerde üretimi çok fazla. Lime ise diğer limonlara göre çok daha değerli.Kilosu 20 TL’ye alıcı bulmakta.Böyle olunca hem üreticisinin hem de pazarlayıcısının yüzünün güldürmekte.Hatta kahkaları da oluyordur arada. Daha önce Çukurova bölgesinde denenmiş olup,pek başarılı sonuç alınamamıştır.Mersin bölgesi daha sıcaktır.Fakat ilk soğuklarda zarar görmesi muhtemeldir.Bu yönde hala deneme aşamasındadır diyebiliriz.

Migros Yılda 20 Ton Satış Yapıyor

Ne kadar lime limonu pahalı olsa da alısı her geçen gün artmakta.Migros marketinin yıllık satış miktarı da her sene artmakta.Yılda yaklaşık 20 ton lime satıyorlar.Limeler Meksika ve Brezilya’dan ithal ediliyor.
 
  • Etiketler
    lime yetiştiriciliği
  • Üst Alt