• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Libya'ya Operasyon Başladı

Okunuyor :
Libya'ya Operasyon Başladı

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Birleşmiş Milletler'in son uyarısına rağmen Kaddafi yönetiminin geri adım atmaması üzerine askeri müdahalenin ilk aşaması başladı

Libya'daki Muammer Kaddafi yönetimine karşı uluslararası koalisyonun bu ülkede başlattığı operasyonlar kapsamında ilk ateş açıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Libya üzerinde uçuş yapan savaş uçaklarının, Kaddafi'ye bağlı birliklerin saldırısını önlemekte olduğunu söyledi.

Fransa Savunma Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Fransız uçakları bugün TSİ 18.45'te bir Libya askeri aracına ateş açtı. Operasyonun Bingazi'nin 100-150 km çevresini kapsadığı belirtiliyor. Savaş uçaklarının Bingazi'de 4 tankı ve zırhlı araçları imha ettiği bildirildi.

haberin devamı..


Fransız savaş uçaklarının vurduğu Libya'da ABD de devreye girdi

CNN televizyonu, ABD savaş gemilerinden, Libya'daki hedeflere seyir (cruise) füzeleri fırlatıldığını duyurdu.
ABD savunma yetkililerine dayanılarak verilen haberde bir savaş gemisinden fırlatılan füzelerle, Libya'nın hava savunma sistemlerinin hedef alındığı belirtildi. Bir yetkili, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada'dan oluşan koalisyon güçlerinin, Libya'nın kıyı kesimindeki hedefleri vurmakta olduğu belirtildi.
 

tntcool

Kıdemli
Üye
Demek havadan demokrasi yağmaya başladı. Libya halkı da bu sayede Irak halkının kavuştuğu demokrasiye ulaşacak. Tabii ki her şeyin bir bedeli var. Öyle şıp diye demokrasi kolay olmuyor. Biraz 'pamuk eller petrole' olacak. Ama demokrasi gibisi var mı ? Varsın biraz petrolün gitsin. Demokrasiye paha biçilebilir mi ?

Halklar kendi seçimlerini kendileri yaparlar...
 

forumdayim

Tecrübeli
Üye
kaddafi malesef basiretsizligini ortaya koyarak, rte nin tavsiyesine uymadi halkinin basina hem bela oldu, hemde cok büyük belalar acti...
 

Mustad'af

Tecrübeli
Üye
kaddafi gibiler böyle zamanlar için varlar
ne hayatları ne de ölümleri asla şereflice olmamıştır.
gitti kaddafi geldi ABD ve uşakları.Yine gözyaşı,yine kan!
Dilerim tüm zorbalar mazlumların kanında boğulsun!
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Irak ve Libya saldırılarında tarihe dikkat
Çünkü bugün, yani 19 Mart 2011'de ABD önderliğindeki koalisyon güçleri Libya'ya havadan ve denizden büyük bir askeri operasyon başlattı.
Şimdi tam 8 yıl geriye gidelim...2003 yılında bugün, ABD, Irak işgalini başlatmıştı.
19 Mart 2003'te Avustralya ve Polonya gibi daha küçük ülkelerin desteklediği ABD veİngiltereaskerleri, Irak'a bombardımana başlamıştı.
hürriyet

Dışişleri Bakanlığı'ndan Libya için son açıklama

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Türkiye, 1970 ve 1973 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarının, ebediyete kadar dost kalacağımız kardeş Libya halkının selametini gözeten bir anlayışla uygulanmasını teminen, gerekli ve uygun gördüğü ulusal katkılarını getirecektir. Bu doğrultuda gerekli hazırlık ve çalışmalar, sivil ve asker makamlarımızla birlikte eşgüdüm içinde yürütülmektedir."
(AA)
 

kirmizigül

Kıdemli
Üye
hic bir saltanat baki deyildir bir kolotuga oturdumu kalkmasini
bilmiyorlar. kaddafide öyle yapti, simdi kendi ihtiraslari yüzünde
bütün ülke insanlarinin basini derde soktu.
 

tad1960

Tecrübeli
Üye
LibYada operasyon başladı
Libyada belli bir süre kalmış biri olarak konuşuyorum.
Libya Dünyanın en şanslı ülkelerinden biri değil en şanslı ülkesidir.
Çünkü nüfusu dört milyon ve cahildir.Bu kasten kaddafi tarafından desteklenerek düzenini bulmuştur.Buna 1990 larda dünyanın çesitli ülkelerine eğitim için gönderilen gençlerin geri çağırılması ile şahit oldum.Eğitimliler çok az.Bu gençlerin altına jip,eline kaleşnikof silahlar verilerek çöllerde kamutan yapılıp eğitimden bertaraf edildiler,nüfus 50 km lik kıyı şeridinde yaşar.
Çünkü Libyanın toprak altında Nil nehrinin beslediği tatlı Yeraltıdenizi kadar ,tatlı petrolü vardırki,Akdeniz çanağında rafinerilerin çoğu bu petrole göre inşa edilmiştir.Koreliler 1980 lerde suni nehir projesi ile bu suyu deniz kenarına ulaştırdı.
Çünkü libya nın Sirte körfezinin altıda petrolle doludur.Amerikan gemilerinin sık sık buraya gelmesinin sebebi budur yani adamların denizinin altı bile petrol ve Amerika burayı uluslararası sular olarak kabul eder.
Sudanda,Afrikanın diğer ülkelerinde milyonlarca insan kabile savaşları ile birbirine kırdırılırken bu uçaklar nerdeydi acaba,yapılacak operasyonlar uçuş maliyetinimi kurtarmıyordu,yoksa silah üreticilerin depolarındaki bombalarmı çoğaldı.Dediğim gibi Libya ÇOK ÇOK ZENGİN.
Arabistanda körfez savaşları sırasında gördüğüm savaş sanayi artıklarının depolandığı alanları hatırladıkça ,aybeden götürecekleri paranın tutarını tahmin etmem zor deyil.
 
Son düzenleme:
Üst Alt