Leninin eserleri yasaklansın!

Ortodoks Kilisesi: Leninin eserleri yasaklansın!

Rusya Ortodoks Kilisesi aralarında Bolşevik devrim lideri Vladimir Lenin ve Leon Trotski dahil Komünist ideologların aşırılıkçı ilan edilmesini istedi. Kiliseye göre Rusyada yasak olan Nazi propagandasına benzer şekilde Komünist ideologlar da kızıl terörü teşvik etti ve eserlerinin de yasaklanması gerekiyor.

Kilise sözcüsü Vsevolod Çaplin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Bizim Komünist idolojiye ait metinlerin kitapların hala yayınlanıyor olmasını tartışmamız lazım Ki onlar kendi siyasi uygulamaları ve propagandaları için her türlü acımasız yöntemi kullanmaktan geri durmadılar eleştirisi getirdi.

Lenin, Trotski ve diğer ünlü Bolşeviklerin mirasının yasal açıdan, ahlaki ve siyasi açıdan sorgulanması gerektiğini ifade eden Çaplin, Nazi propagandası yapmak yasal değil. Bolşevik hareketinin kurucularının yayınlarında da kitleler üzerinde baskı haklı görülüyor ve kızıl terör teşvik ediliyor. Bunlar da Nazi propagandasına benziyor değerlendirmesinde bulundu.
Yeni Komünist Parti ve sol hareketleri bunun dışında tuttuğunu ifade eden Çaplin, Biz Rusyanın yeni Komünist Partisi ile ilgili iyimseriz. Orada Allaha inanan birçok insan var. dedi.

Kurtarcı İse Kilisesinde protesto eylemi yapan feminist grupla ilgili de değerlendirmede bulunan Çaplin, Bolşevikler sadece kiliseleri yıkmadı. Onlarla alay etti. Dans etti ve her türlü dini saygısızlığı yaptılar dedi. Feminist grubun gösterisini de Komünistlere benzeten Rus Ortodoks Kilisesi sözcüsü, Dini değerlerle alay edenler de aynı şekilde kiliseleri yıkıyor demektir eleştirisi getirdi.
Rusyada Ortodoks Kilisesi son dönemde toplum yaşamında etkinliğini artırıyor. Okullarda tercihli din eğitiminin başlaması, orduda komutan din adamlarının görevlendirilmesi önemli değişimler arasında yer alıyor. Kadınların daha dikkatli giyinmeleri, kürtajın yasaklanması ve eşcinsel gösterilere izin verilmemesi gibi konularda da kilise öne çıkıyor.

Rusyada 1991den bu yana 23 bin kilise inşa edildi ve ülke genelinde 30 bin kilise faaliyet gösteriyor. Sovyet döneminde 22ye kadar düşen Manastır sayısı ise bini aştı.

gundemrusya.com
 
Üst Alt