• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

'Laz'lar Lazca yayın istiyor

K

Kadim

Ziyaretci
Laz Kültür Derneği Yönetim Kurulu, TRT'nin 2004 yılı itibariyle 5 farklı dilde yayın yapmaya başlamasına karşın taleplerine rağmen Lazca yayın yapmadığını belirterek, "TRT'nin bu tutumu, AİHS'nin 14. maddesinde düzenlenen ayrımcılık yasağına da açıkça aykırılık teşkil edecektir" denildi.

ANKA

Ankara- Laz Kültür Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, TRT'nin 25 Ocak 2004 tarihli "Türk Vatandaşlarının Günlük Yaşamlarında Geleneksel Olarak Kullandıkları Farklı Dil ve Lehçelerde Yapılacak Radyo ve Televizyon Yayınları Hakkında Yönetmelik"e dayalı olarak, 7 Haziran 2004 tarihinde beş farklı dilde yayına başladığı anımsatıldı. Fakat yayına başlanan diller arasında Lazcaya yer verilmediğine işaret edilen açıklamada, bunun üzerine talepte bulunulduğunu, fakat geçen dört yıl içerisinde talebe olumlu cevap alınmadığı bildirildi.

11 Haziran 2008 tarihli, 5767 Sayılı Kanun ile TRT'de yeni bir sayfa açıldığına işaret edilen açıklamada, Türkçe dışında farklı dil ve lehçelerde de yayın yapabileceği yönünde bir düzenlemenin yaşama geçtiği belirtilerek, "Nitekim bu kanun çerçevesinde, TRT 6 adı ile yeni bir kanal hizmete girmiştir. Kürtçe dilinde yayın yapan TRT 6 kanalının yayına girmesini olumlu karşılıyor ve bu açılımın diğer dillerde yayın talepleri için de olumlu örnek teşkil etmesini diliyoruz. TRT gibi bir kamu kurumunun toplumun tüm kesimlerine hitap eden yayınlar yapması, asli ve vazgeçilmez görevidir. TRT'nin bütçesine kaynak aktaran her yurttaş, o ekranlarda kendini görmek, sesini duymak ve duyurmak hakkına sahiptir" denildi."Konuşan dillere eşit ve adil davranılmalı"

Türkiye'nin kültürel açıdan büyük bir zenginliğe sahip olduğu ve çok sayıda dilin konuşulduğuna değinilen açıklamada, "Ülkemizde konuşulan dillere eşit ve adil davranması gereken TRT'nin; binlerce yıldır bu coğrafya'da kadim bir halk olarak yaşayan Lazların dilinde yayın yapmamış olması ve yapılacağı yönünde de somut bir adım atmamış olması açıkça Anayasa'ya aykırılık teşkil etmektedir" denildi.

Anayasa'nın 10. maddesinde yer alan kanun önünde eşitlik ilkesine de dikkat çekilen açıklamada, TRT'nin, aynı durumda bulunan, farklı dilleri konuşan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için, farklılık gözetmeksizin fırsat ve hizmetlerden yararlanmak bakımından, eşit ve adil davranma zorunluluğu bulunulduğununun altı çizildi.

Açıklamada, "Aksi taktirde, TRT'nin bu tutumu, AİHS'nin 14. maddesinde düzenlenen ayrımcılık yasağına da açıkça aykırılık teşkil edecektir" uyarısında bulunuldu."Yardıma hazırız"

Açıklamada, Laz Kültür Derneği Yönetim Kurulu'nun Laz kökenli yurttaşların Lazca yayın yapılması yönündeki talep ve ihtiyaçlarını da dikkate alarak, TRT'ye Lazca yayın talebi başvurusu yapılmasına karar verdiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:
"TRT tarafından, Lazca yayın yapılmasına karar verildiği taktirde; TRT tarafından gelecek talep doğrultusunda, Laz Kültür Derneği her türlü imkanını TRT'nin hizmetine sunmaya da hazırdır. Laz Kültür Derneği'nin Lazca yayın açısından TRT'ye yapabileceği destekler de dikkate alınarak; Lazca yayın isteyen yurttaşların mağduriyetinin bir an evvel giderilmesi, yurttaşlar arasında eşitliğin egemen kılınması, ayrımcılığın engellenmesinin sağlanması için, Lazca yayın başvurumuzu bugün gerçekleştiriyoruz."


Cumhuriyet Portal
 

KEMALİST_11

Amatör
Üye
Al işte taviz tavizi getirecek.

siz durun hele yakında ermeniler yahudiler azeriler hapsi aynı şeyi talep edecekler.
 

atmaca34

Kıdemli
Üye
evet adamlar haklı... bende osmanlıca yayın istiyorumm...

hatta öyle bir kanal istiyorumki
her gün ve her akşam kahrolsun israil ve onların siyonist uşakları diye bağıracak
bu sözü söylemeye gücü yetecek bir tv istiyorum..

istiyenin bi yüzü kara..

netcez şimdi......
 

DevilMoon

Acemi
Üye
Başka yerdede görmüştüm çerkezlerde kendi dillerinde yayın istiyordu. Yıllardır Atatük'ün ilkelerini beğenmeyip sözde eşiti sağlayacağız diye ortada dolaşan akılsızlar bu ilkelerden uzaklaştıkla ülkeyi bölmeye başladılar. Hooop alooo noluyoruz Türkiye burası tek dil Türkçe
 

Bay X

Kıdemli
Üye
Kürt ve Alevi açılımının siyasi backround'ını bilmeyenimiz yoktur herhalde Hükümet'in bu konudaki hassasiyeti oy için Laz hemşehrilerimiz için bu tür bir açılımı yapma gereği hissetmemiş olmaları kapsama alanı dışında tutmaları art niyetlerini göz önüne sermeye yetiyor..Madem açılım yapacaksınız tam yapın bari düzenbaz zihniyetinizi bu kadar alenen gözler önüne sermeyin..
 

suur_r

Amatör
Üye
Kemalizm'in altı ilkesinden biri olan ulusalcılık, etnik,din, dil, renk kökenine dayanmayan bir vatanseverlik, vatanperverliktir.
Atatürk, "Türk ulusu, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuş olan Türkiye halkıdır" diyerek, ulusu belirli bir coğrafya üzerinde oturan halkın bütünü olarak kucaklamaktadır. Ulusalcılık, ulusun tüm bireyleriyle amaçta, inançta, dilde, kültürde ulusal kimlik bilincine varmaktır...
Dış güçlerin amacı olan böl ve parçala tablosuyla karşı karşıyayız.. bölünmeye, ulus olarak çözülmeye başladık ve böyle giderse yakında parçalanacağız...
Mustafa Kemal ATATÜRK'ün ülküsünden ve onun ulusalcılık anlayışından uzaklaştıkça, ulus bilincimizden ve vatanseverlikten de uzaklaşıyoruz..ilkelerden taviz verdikçe, vatanın bölünmezliğinden tavizler veriyoruz..En kısa zamanda Türk ulusu olarak, etnik köken gözetmeksizin Atatürk ilke ve ınkılaplarını hatırlamak tek dil, tek vatan, tek bayrak altında yaşamak zorunda olduğumuzu hatırlamalıyız yoksa projeler ve çıkar dişlileri arasında parçalanırız..
 
Üst Alt