Kuzey Yarımküre’de devasa ozon deliği açıldı

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Kuzey Yarımküre’de devasa ozon deliği açıldı

14586347.jpg

[h=2]Bilim insanları kuzey yarımküre üzerindeki ozon tabakasında eşine bugüne dek rastlanmayan büyüklükte bir delik açıldığını açıkladılar.[/h]
Birçok ülkeden bilim insanlarından oluşan 29 kişilik bir heyetin, The Nature dergisinin son sayısında yayımlanan gözlemlerine göre, Kanada’nın kuzeyi, Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinde bahar aylarında yüzde 3 ila 5 daha yüksek ultraviyole ışını saptandı.
NASA, ESA ve uzayda uydusu bulunan ülkelerle işbirliği yapan bilim insanları, atmosferin 30 kilometre üzerindeki ozon tabakasında 2 milyon kilometrekare büyüklüğündeki delik açıldığını gördüler. Bunun ozon tabakasında bugüne kadar saptanan en büyük ve eşi görülmemiş delik olduğunu açıklayan ekip üyesi Toronto Üniversitesi ozon uzmanlarından Kaley Walker, "Yaptığımız saptama heyecan verici ama bu sorunun insanlığa getireceği olumsuzlukları düşünmek bile istemiyorum" dedi.

Ekipte yer alan Alman Marcus Rex de, "Aslında açılan bu delik bize, kuzey kutbundaki sorunları iyi anlamadığımızı haykırıyor" diye konuştu.

Ozon tabakası, güneşten gelen zararlı ışınları emerken, ısıyı da yukarıda tutarak dünyanın aşırı ısınmasını önleyen önemli bir işlev görüyor. Uzmanlar, ozon tabakasındaki deliklerden sızan zararlı ışınların cilt kanseri başta olmak üzere önemli sağlık sorunlarına neden olduğunu belirtiyorlar.

İNGİLTERE’DE REKOR SICAKLAR
İngiltere’nin başkenti Londra'da hava sıcaklığı 30 dereceye ulaşırken, uzmanlar benzer sıcaklıkların 1985 yılı Ekim ayından bu yana hissedilmediğine dikkati çekti.

Sıcak havanın da etkisiyle başkentteki parkları dolduran çok sayıda kişi, güneşin tadını çimlerde ve şezlonglarda yatarak çıkarıyor.

Londra'da hafta sonunun sıcak geçmesi, gelecek haftanın ortasından itibaren ise sıcaklıkların mevsim normallerine, ortalama 15 dereceye düşmesi bekleniyor. İngiltere'de bu yıl yaz ayları ortalama 14 derece sıcaklıkta, mevsim normallerinin altında geçmişti.

İngiltere'nin yanı sıra, Avrupa'da Almanya, Fransa, İsviçre ve İskaninavya'yı da etkileyen sıcak havaların Belarus'a kadar ulaşabileceği belirtildi.

14586341.jpg

Kaynak : Kuzey Yarmkrede devasa ozon delii ald - Hrriyet PLANET

 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bunun sonucu , dünyada iklim değişiklikleriyle birlikte yeni bir " buzul çağına " girişin basamağı olabilir mi...?

Sağlıcakla kalınız...
 
Dünyanın ısısı artıyor ve kutuplar erirken yeni bir buzul çağı ihtimali bence uzak. Ama belirsizlikler sonucu ortaya neyin çıkacağı da belli olmaz...
 
Merhaba,

Bunun sonucu , dünyada iklim değişiklikleriyle birlikte yeni bir " buzul çağına " girişin basamağı olabilir mi...?

Sağlıcakla kalınız...

Dünya'nın bir kısmı ısınırken bir kısmı ise Buzul çağını yaşayacak diyor bilim insanları..Bir kısım coğrafyalar sular altında kalırken bir kısmı aşırı ısınacak bir kısım ise buzul çağına teslim olacak tabiiki öngörüler bununla sınırlı değil mevcut toprakların beşte birini sular altında kaybedeceğinide belirtiyorlar..

Kyoto protokolünü esneten ve reddeden ülkeleri biliyoruz hepsinin sanayi hacmi Dünya ölçeğinin yarısına etki ediyor..Bu kadar büyük sanayi ve endüstriyel güçlerin kapitalist düzenine karşı koyacak bir güç ve otorite şu an için ufukta görünmüyor..
 
Üst Alt