Kutlu Doğum Haftası sonradan uyduruldu

Sosyolog Binnaz Toprak Balçiçek İlter’le Söz Sende’de “şehirli müslümanlık” kavramını anlattı

atıldığı Alevi Çalıştayı ile ilgili bilgi verdi.. Toprak çalıştayda Aleviliğin din derslerinde okutulması konusunun geniş yer bulduğunu anlattı, ancak bu konuda aleviler arasında bölünmüşlük olduğunu söyledi.

OKULLARDA DİN DERSİ
Binnaz Toprak “Alevilerin bir kısmı din derslerinin hiç olmamasını istiyor” dedi. Sosyolog toprak “Benim de kanaatim din derslerinin kaldırılması, ya da en azından seçmeli olması yönünde” dedi..

Binnaz Toprak “din derslerini aileler istiyor deniyor, fakat bu konuda yapılmış bir araştırma yok” diye konuştu. Toprak, “Bu dersi 12 eylül’den sonra askerler koydu. Aile ben çocuğumun din dersini almasını istiyorum diye yazı veriyordu. Şimdi o değişti, “Almasını istemiyorum” diye yazılıyor. Ama küçük yerlerde buna cesaret etmek zor” dedi…

ŞEHİRLİ MÜSLÜMANLIK
Sosyolog Binnaz Ttoprak “eskiden insanlar müslümanlığı bu kadar kendi kimliklerinin parçası yapmazdı.Nnamaz kılardı, oruç tutardı insanlar ama kimse bilmezdi, ne kıyafetlerinden ne yaşamlarından anlaşılırdı” dedi..

KUTLU DOĞUM HAFTASI
Binnaz Toprak Kutlu Doğum Haftası’nın sonradan uydurulmuş bir kutlama olduğunun da altını çizdi. Toprak küçük yaşta çocukların Kutlu Doğum Haftası kutlaması adı altında küçük kızların tesettüre sokulduğunu ve yarışmalar düzenlendiğini anlattı.

Bu kutlamalarla ilgili şikayetleri de anlatan toprak, “küçük bir kızın bu kutlamalardan birinde oruç tutmayan insanların evlerini taşlamak istiyorum diye şiir okuduğunu söyledi..
haberturk.com

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

...“Bu dersi 12 eylül’den sonra askerler koydu...

Aynen 12 Eylül'den önce " dinde zorlama " yoktu...12 Eylülden sonra dinde zorlama oldu...Gelen giden İnsan ile Yaratan'ın arasına giriyor...Askeri rejimin başımıza ördüğü iki çuval...: Biri PKK,diğeri Fettullah Gülen oluşumu...

Kutlu doğum haftası " gerçek anlamda " bir kutlama olacak ise KUTLAMA OLMAMALI...İşin ucu ŞİRKE gidiyor çünkü...

Sağlıcakla kalınız...

efenim Mevlid kandilini Peygamberimizin doğum günü olması vesilesiyle zaten hicri takvime göre kutlamaktayız.Diyanet,güneş takvimine görede 20 nisana denk gelen hafta da Rasulullahın anılmasına vesile olması için etkinlikler düzenliyor.Bunun kime ne zararı var anlayamadık.Beğenmeyen kutlamasın efenim.

efenim Mevlid kandilini Peygamberimizin doğum günü olması vesilesiyle zaten hicri takvime göre kutlamaktayız.Diyanet,güneş takvimine görede 20 nisana denk gelen hafta da Rasulullahın anılmasına vesile olması için etkinlikler düzenliyor.Bunun kime ne zararı var anlayamadık.Beğenmeyen kutlamasın efenim.
Evet
Beğenmeyen kutlamaz.
"Kutlamak" Yüce Yaratıcı ve Resül'ünü anmaktan ibarettir. Bunu "mızır" görenler "muzürlardır".

Evet diyanet sonradan kutlu doğum haftası kutlamaya başlamıştır.Fakat asırlardır bu kutlama vardır ve var olmayada devam edecek.

İnançta yoksun olan bazı kişiler bu kutlamaları uydurma bir kutlama diye nitelendirebilirler.Tuhaf olan,bir insanın müslüman olduğunu söyleyip de bu kutlamalara uydurma diyebilmesidir.
"Cehaletten kaynaklanan bir söylem olduğunu düşünüyorum."

Günahkar,hatalı biz garib kullar bile kendi doğum günlerimizi kutlayacağımız ! günü iple çekerken,
İki cihan güneşinin dünyaya gelişinin hürmetine kutladığımız gün mü ağır geliyor bazılarına?

İyi ki doğdun efendim (s.a.v.)...gelişini kutlamak bize sevinçtir.

Üst Alt