Kusur bende değil düşmanda

Merhaba

İngiliz Başbakanı Yunan tahkimatını inceleyerek;
Türkler bu tahkimatı altı ayda geçebilirse kendileri ile iftihar edebilirler.

25 Ağustos 1922 gecesi. Yani Büyük Taarruzun başlamasına saatler var. Son değerlendirmeler yapılmış ve birazdan cepheye hareket edilecek. Kurmaylarıyla tüm hazırlıklarını tamamlamış olan Mustafa Kemal Paşa, Keçiörende bir evde, yorgun gözlerle onların yüzüne bakar ve şöyle der: Düşmana hücum haberini aldığınız zamandan itibaren hesap ediniz. 15. gün İzmirdeyiz! O esnada herkes şaşkın bir şekilde birbirlerine bakar. Hatta pek çok kimse galiba çok yorgun diye içinden geçirir ve 15 güne ihtimal vermez.

26 Ağustos günü Mehmetçik, BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL PAŞAnın emriyle 6 ayda aşılamaz denilen Yunan tahkimatlarını 6 saatte aşar ve önüne kattığı Yunan ordusunu İzmire kadar kovalar. Sonuçta Türk ordusu 9 Eylül 1922 tarihinde yani taarruzun başlamasından 14 gün sonra İzmire girer.

Mustafa Kemal Paşa yanılmıştır.
Hatta Keçiörendeki evde yanında bulunanlara imalı şekilde yanıldığını ifade eder ve
Sadece bir gün yanılmışım ama bu kusur bende değil düşmanda

30 Agustos Zafer bayramimiz kutlu olsun!
 
yunanlıların saldırısına hiçbir cephede karşılık vermediği bilinir. Tarihte yunan ve Türk savaşı adlı son dönem hikayeleri aslında masal olsa gerek. yunan milleti bizim ne cesaretimizle ne de yiğitliğimizle karşılaşmayı hayal bile edemez.
yunan Türkiye ye saldırınca hiçbir direnişle karşılaşmadan yağmalamıştır her tarafı. 2 yıl boyunca İzmiri yunan başkenti ilan edip hakim olmuştur.
Ancak yunanı tesadüfen gören akıncılar gurubu amansız darbelerle yunanı yok etmiştir. yunanın son saniyesinde gelen bir telsiz emriyle akıncılar geri çektirilmiştir. yunanın kurtuluşu ancak akıncıların geri çekilmesi iledir. Telsiz emri ise çok tanıdık birinden.... ismet inönü... süleyman demirel için vatana ihanetten yargılanmalı denmişti. Tek yargılanmalık demirel değil elbet...
(yanılmıyorsam Samsunlu) Nurettin Paşa yunana ingilizlerin verdiği geri çekil talimatından sonra İzmir e yürümüştür. Yani Nurettin Paşa nın harekatı yunan geri çekilip Türkiyeden çıkarkene denk gelmiştir. Muhtemelen Nurettin Paşa yanlış bilgi ile oyuna getirilmiştir. İZmir de askerimizin (Nurettin Paşa nın) atının ilk ayak bastığı yer hükmünde bir yere Nurettin Camii yapılmıştır.
Kazara yakalanan yunan komutanları ise M.Kemal in affettiği komutanların "zito M.Kemal" dediği bahsedilir.
Gerçekler maalesef sol senaryolarına uymuyor... karabekir tarihimizi yazan enver ziya karal a "sen böyle anlatıyorsun ben ise yaşadım ve öyle değil" diye itiraz eder defaat kere. Ancak karal "ihtimal yok" gibi laflarla bildiği gibi devam eder... Sizce nüfusu belki bir İstanbul kadar olan bir yunan komple hücum etseydi karşımızda kaç saat dayanabilirdi?????
 
Üst Alt