Kuşaklı kiraz kuşu

Kuşaklı kiraz kuşu (Emberiza aureola), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmıştır.

Özellikler
Bu kuş, bataklık kiraz kuşuna boyut olarak benzerdir, ama gagası daha uzundur. Üreme dönemi erkeğinin, parlak sarı alt parçalarla, siyah böğür çizgileri, kahverengi üst parçaları, siyah yüz ve boğaz çizgisi ve pembe bir alt çenesi vardır. Dişinin, fazlaca çizgili gri kahverengi bir arkası ve daha az şiddetli sarı alt parçaları vardır. Göz ve yanak çizgileri, koyu bir tac ile beyazımsı yüzü vardır. Yavru benzerdir, alt parçalar ve yüzün zemin rengi kahverengimsi sarıdır.

Davranış

Yerde bir yuvaya 4-6 yumurta koyarlar. Doğal yiyeceği, yavruyu besleyeceği zaman böceklere dayanır ve aksi takdirde tohumlardır. Ötüş ayıt edici bir zick ve şarkı açık bir tru-tru, tri-tri dir[1].

Yayılış
Kuzeydoğu Avrupa'da ve kuzey Asya'nın karşısında görülürler. Göçmendirler, güneydoğu Asya, Hindistan'da ve güney Çin'de kışı geçirirler. Batı Avrupa'da düzenli gayesizce dolaşan bir nadirdir. Açık çalılıklı alanlarda çoğunlukla suya yakın görülürler ve Sibirya'da çok yaygındırlar.
 
Üst Alt