• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Kuş gribi nden son haberler

EMRE

Tecrübeli
Üye
Iğdır’da kuş gribi vakası

Iğdır’ın Aralık İlçesi’nde kuş gribi vakası tespit edildi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, gerekli önlemlerin alındığını duyurdu.
ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde Aralık İlçesi’nden tavuk ölümleriyle ilgili ihbar alındığı ve örneklerin detaylı analiz için laboratuvara gönderildiği bildirildi.
Bölgede halen 10 kilometre çapındaki alanda karantina uygulanırken, kanatlı hayvan giriş ve çıkışları da yasaklandı.

Yetkililer, bölgeye dezenfeksiyon ilaçları ile ekipler için özel kıyafetlerin gönderildiğini, dezenfeksiyon çalışmalarının ise devam ettiğini kaydettiler.

Bölgede 1.559 hayvanın hastalık nedeniyle öldüğü, 359 hayvanın ise itlaf edildiğini belirtilirken, çok fazla kanatlı hareketi olmaması nedeniyle korkulacak bir durumun olmadığı vurguladı.Yetkililer hastalık nedeniyle hayvanları ölen ve itlaf edilen kişilere tazminatlarının en kısa sürede ödeneceğini de bildirdiler.
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kuş gribi virüsünün insanda tespit edildiği yılbaşı gecesinden bu yana Türkiye’de virüs belirlenen insan sayısı 18 oldu
Bunlardan Koçyiğit ailesinin üç çocuğu hayatını kaybetti. 15 kişinin tedavileri ise sürüyor.
Sağlık Bakanlığı, bugün itibariyle Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı Viroloji Laboratuarı’nda yapılan numune incelemesinde 3 kişide daha virüs testinin pozitif çıktığını bildirdi.
Bu vakaların Siirt’in Baykan, Şanlıurfa’nın Viranşehir ile Ağrı’nın Doğubayazıt ilçellerinden oldukları belirtildi.
Doğubayazıt’ta pozitif çıkan örneğin iki kardeşi gibi hayatını kaybeden Hülya Koçyiğit’e ait olduğu bildiriliyor. Üç vakaya da virüsün tavukla temas sonucu geçtiği belirlendi.
Bu üç kişiyle birlikte Türkiye’de kuş gribi virüsü tespit edilen kişi sayısı 18’e çıktı. Halen virüs nedeniyle tedavi görenlerin sayısı ise 15.
Bu kişiler Ankara’da Numune ve Keçirören hastaneleri, Van ve Diyarbakır’da da üniversite hastanelerinde tedavi görüyor.
Bu arada Türkiye’de kanatlılarda kuş gribi belirlenen il sayısı ise 11 olarak açıklandı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker yapılan testler sonucunda 11 ilde kuş gribinin kesin olarak tespit edildiğini, 14 ildeki vakaların ise şüpheli olduğunu açıkladı. Eeker şu ana kadar 355 bin kanatlı hayvanın da itlaf edildiğini duyurdu

ŞÜPHELİ HAYVAN ÖLÜMLERİ İÇİN İRTİBAT NUMARALARI

Şüpheli hayvan ölümleriyle ilgili olarak vatandaşların bazı illerde arayabilecekleri ihbar numaraları şöyle;

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü
0-212 453 07 14 ve 638 30 00,
Tarım İl Müdürlüğü 0-216 302 41 00 (5 hat)

Ankara Kriz Masası 0-312 315 76 20,
315 76 21
315 83 28 ve
344 59 50

İzmir
0-232 489 67 67
441 81 11 ve
462 24 93

Ağrı
0-472 312 60 46

Van
0-432 214 96 39, 222 02 37 ve 210 16 15

Bursa
0-224 444 02 23

Çorum
0-364 213 83 13 ve 225 54 38

Aydın
0-256 226 86 95

ntvmsnbc
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kuş gribi aşısında deney sırası insanda

Bilim insanları, fare ve tavuklarda kuş gribine karşı yüzde 99 etkili aşıyı yakın zamanda insan hücrelerinde de deneyecek.

PITTSBURGH - ABD’nin önde gelen tıp ve genetik merkezlerinden University of Pittsburgh uzmanları, bağışıklık sistemini daha etkin bir şekilde harekete geçiren bir kuş gribi aşısı geliştirdi. Aşının, genetik olarak üretilmiş canlı virüs taşıdığı için, geleneksel aşılara göre daha etkin olduğu gözlendi. Bilim insanları aşının kümes hayvanları üzerinde yüzde 99 başarılı olduğunu vurguluyor.

University of Pittsburgh Tıp Okulu moleküler genetik profesörü ve araştırma ekibi başkanı Dr. Andrea Gambotto, aşının hayvanın bağışıklık sisteminin birçok farklı unsurunu birden H5N1 virüsüne karşı eşzamanlı harekete geçirdiğini söyledi.

Dr. Gambotto ve ekibi önce genetik olarak sıradan bir soğukalgınlığı virüsünü üreterek, kuş gribi virüsü proteinini bu grip virüsüyle bütünleştiriyor. Grip virüslerinin yüzeylerine konan kuş gribi proteini, normal grip virüsüyle birlikte hücrelerin içine kadar taşınıyor.

AŞILANAN DENEKLER HAYATTA KALDI
Bilim insanları aşıları test ederken, aşılanmış ve aşılanmamış iki ayrı H5N1’li denek grubunda hastalığın gelişimi, kilo kaybı ve kanda anti-viral oluşumlarını inceledi.Aşılanan deneklerin 6 ila 9 gün içinde ölürken, aşılanmış deneklerin kısa bir kilo kaybı ve mücadele döneminden sonra hastalığı yendiği gözlendi. Aynı süre zarfında aşılanmış deneklerde kuş gribinin hücrelerden atıldığı da belirlendi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ AYAĞA KALDIRIYOR
Aşılanan hayvanlarda hücresel bağışıklık sisteminin güçlenmesi bağışıklık sisteminin farklı unsurlarını birden harekete geçirmesinin bir sonucu olarak yorumlanıyor. Bu sayede, bir H5N1 virüsü yenildikten sonra, hayvan bu virüse karşı bir süre daha korumalı oluyor. Bilim insanları ancak söz konusu bağışıklık etkisinin ne kadar süreceğini tahmin edemiyor.

Denek hayvanlarında aşının hangi yolla alındığı da büyük önem taşıyor. Aşı burun yoluyla alındığında yüzde 60 başarı gösterirken, enjeksiyon yoluyla alındığında ise yüzde 100’e yakın başarı sağlanıyor. Bilim insanları bunun sebebini de araştırıyor.

SALGINLARDA KULLANILACAK
Mevcut aşı sisteminin tavuk yumurtalarından hazırlandığı için seri üretim sürecinde milyonlarca yumurta gerektirmesi bilim insanlarının işini zorlaştırıyor.


Çünkü bu aşının hazırlanması hem birkaç ay alıyor hem de salgın halinde yumurtasını almak üzere güvenilir temiz tavuk bulmak güçleşiyor. Yeni aşının laboratuvarda hücre kültürlerinde hazırlanması ise sadece bir ay sürüyor. Salgın hastalık tehdidi karşısında, hazırlanış süresi farkı son derece önemli.

Uzmanlar, gerekli izinlerin alınması halinde birkaç hafta içinde insan hücreleri üzerinde de klinik deneylere başlamayı umuyor.

TAVUKÇULUĞU TEHDİT EDİYOR
Kuş gribi son 10 yılda Kamboçya, Çin, Endonezya, Japonya, Laos, Güney Kore, Tayland, Vietnam gibi kümesçiliğin yaygın olduğu toplumlarda milyonlarca hayvanın itlaf edilmesine neden olmuştu. Hastalık yaklaşık son 7 aydır Türkiye’de de insanlara bulaşarak endişe yaratmıştı. Kuş gribi son olarak, Yunanistan ve İtalya’da da görülmüştü.

H5N1 virüsünün normal şartlarda insanlara bulaşmadığı düşünülüyordu. Ancak, ilk insana bulaşma vakası 1997’de Hong Kong’ta gerçekleşti. Şimdiye dek yaklaşık 200 insana bulaşma vakası tespit edildi. Kuş gribine neden olan H5N1 virüsü, değişime uğrayarak insandan insana geçiyor.
 
Üst Alt