• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kurtuluş Savaşı cepheleri hangileridir?

Okunuyor :
Kurtuluş Savaşı cepheleri hangileridir?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kurtuluş Savaşında Savaştığımız Cepheler,Kurtuluş Savaşı cepheleri hangileridir?

TBMM tarafından kurulan düzenli ordu ile temel olarak üç cephede mücadele vermiştir. Bu cepheler sırasıyla şunlardır
a - Doğu Cephesi: Bu cephe Ermenilere karşı açılmıştır. Komutanı 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa’dır. Bu cephede düşmanlara karşı düzenli birliklerle hareket edilmiştir. Mücadeleyi TBMM kazanmıştır. Sonuç olarak Ermenilerle 2-3 Aralık 1920 tarihinde Gümrü Antlaşması imzalanmıştır.

b - Güney Cephesi: Ermeniler ve Fransızlara karşı açılmış bir cephedir. Bu cephede Kuvva-yı Milliye birlikleri düşmana karşı mücadele etmiştir.Kuvva-yı Milliye birliklerinin mücadelesi sonucu başarıya ulaşan tek cephedir. Batı Cephesi’deki Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra Fransızlar ile Ankara Antlaşması imzalandı. İmzalanan Ankara Antlaşması ile Güney Cephesi kapanmıştır.

c - Batı Cephesi: Batı Cephesi’nin üç komutanı vardır. Bunlar Ali Fuat Paşa, İsmet Paşa ve Mustafa Kemal Paşa’dır. Bu cephede Yunanlılarla, cephe arkasında ise İngilizlere karşı savaşılmıştır. Bu cephede yürütülen savaşların tamamı düzenli ordu tarafından yürütülmüş olup cephe savaşları ise sırasıyla:

- I.İnönü Savaşı
- II. İnönü Savaşı
- Kütahya – Eskişehir Savaşları
- Sakarya Meydan Muharebesi
- Büyük Taarruz’dur.

Büyük Tarruz ile düşman ( Yunanlılar) denize döküldü. Cephe İtilaf Devletleri ile 11 Ekim 1922’de imzalanan Mudanya Ateşkes Antlaşması ile kapanmıştır. Kurtuluş Savaşı bu cephenin kapanması ile başarıya ulaşılmıştır.
 
Üst Alt