Kürtsüz Kürt açılımı, Alevisiz Alevi açılımı

Kürtsüz Kürt açılımı, Alevisiz Alevi açılımı

AKP’nin bugün düzenleyeceği Alevi Çalıştayı’na Alevi örgütleri katılmıyor. Alevi Federasyonu, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği birer açıklama yayınlayarak “Alevi Çalıştayı”na katılmayacaklarını açıkladılar.

AKP’nin farklı başlıklar altında yürüttüğü “açılım” süreçleri, konunun gerçek muhattapları ya görmezden gelinerek ya da sürece dahil edilmeksizin işliyor. Nasıl ki Kürtler olmaksızın “Kürt açılımı” devam ediyorsa, “Alevi açılımı” da benzer bir şekilde Alevi örgütlerinin görüş, öneri ve talepleri dikkate alınmaksızın hatta Alevi örgütlerinin katılmadığı bir ortamda yapılıyor. Bugün Devlet Bakanı Faruk Çelik başkanlığında düzenlenen Alevi Çalıştayı Alevi örgütleri olmaksızın gerçekleştirilecek.

Faruk Çelik'in Çalıştay öncesi “bazı unsurlar çözümsüzlükten yana” diyerek suçladığı Alevi örgütleri Çalıştay’a katılmayacaklarını duyurdular. Alevi Federasyonu tarafından yapılan basın açıklamasında “AKP’nin sahte Alevi Çalıştayı’na katılmıyoruz” denilerek Çalıştay’ın AKP ve Cem Vakfı arasında geçen bir alış-veriş olduğu belirtildi.

3-4 Haziran 2009’da düzenlenen Çalıştay’a katıldıklarını ve burada 35 Alevi sözcüsü-temsilcisinin taleplerini Bakan’a sunduğu belirtilen basın açıklamasında, gelinen noktada AKP’nin “ikiyüzlülüğüne ve samimiyetsizliği”ne vurgu yapılıyor. CHP ve MHP’nin ise konuyu istismar etmeye çalışmaktan başka bir şey yapmadığını, sorunun “Kim Alevileri daha çok seviyor?” polemiğine dönüştürülüğü belirtilen basın açıklamasında; AKP’nin ise süreci başından itibaren, Kadıköy mitingi öncesi “Bu mitinge katılacaklar Aleviler değil, Sivas’ın, Gazi’nin provakatörleridir” diyen Cem Vakfı Başkanı ile yürütmeye çalıştığı söylendi.

Alevi örgütlerinin talepleri açık

Taleplerinin açık ve net olduğunu vurgulayan Alevi örgütleri, bu taleplerin hayata geçirilmesi için hiçbir engelin olmadığı, bazı genelgeler yayınlayarak ve yönetmeliklerde yapılacak değişikliklerle sorunun çözümünde önemli yol alınabileceğini belirtiyorlar. “Ancak bu konuda AKP tam bir samimiyetsizlik örneği sergiliyor” diyen Ali Balkız “AKP’ye payanda olmayacağız” dedi.

Alevi örgütleri ise ortaklaştıkları talepleri şöyle sıraladılar:

- Cemevleri yasal statüye kavuşturulmalı;

- Madımak Otel’i müze olmalıdır;

- Alevi köylerine cami yapma, Sünni imam atama politikalarından vazgeçilmeli, atanmış imamlar geri çekilmelidir;

- Zorunlu din dersleri, içeriği de değiştirilerek seçmeli hale getirilmeli;

- Başta Hacıbektaş Dergahı olmak üzere, el konulmuş olan dergahlarımız biz Alevi- Bektaşiler’e iade edilmeli.

sendika.org

Sevgil Forundaşlar Alevi toplumunun talepleri konusunda ki görüşleriniz ışık tutacaktır tartışmalarımıza. Buyrun...
 
yine aleviler öyle kabul edilemez isteklerde bulunmamışlar hani

kürtler iyice cıvıttılar o konuda

tüm istekler açılımlar reddedilip ordu ve polis bi an önce sıkı işbiliğinle hareket etmeli
ve vatan hainlerini yoketmelidir

açılım diyen
hak hukuk diyen
meclise girip bölücülük yapan
pkkyı destekleyenler bizim kardesimiz deildir
onlara kefen bile fazla....
 
Üst Alt