Kürtler ile Türkmenler yer değiştirsin !

Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Mümtaz Soysal, Kürt sorununun çözümü için nüfus mübadelesi önerdi.

Mümtaz Soysal, 1961 Anayasası'nın mimarları arasındaydı. Bir dönem Dışişleri Bakanlığı da yapan Soysal, SHP ve CHP'de çeşitli görevler aldı. Şimdilerde Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkanlığı’nı yapıyor ve Cumhuriyet gazetesinde yazıyor.

Mümtaz Soysal’ın Kürt sorununun çözümü çin getirdiği öneri çok tartışılacak. Soysal, Kürt ‘nüfus mübadelesi’ istiyor. Bugün hükümete yakın Star gazetesi, konuyu manşetine “Ürküten öneri” şeklinde taşıdı.

MÜMTAZ SOYSAL: EN İYİ ÇÖZÜM MÜBADELEDİR!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtaz Soysal dünkü “Kesin Çözüm” başlıklı yazısında Kürt sorununa ilişkin olarak ilginç tespitlerde bulundu.

Kuzey Irak’ta kurulacak bir Kürt devletine Türkmen hakları üzerinden taleplerde bulunularak izin verilebeliceğini belirten Soysal yazısında Türkiye’de sorunun çözümü için ekonomik tedbirlerin uygulanabileceğini yazdı.

Güneydoğu'da ulus-devlet ilkesiyle çatışan isteklere karşı kesin kırmızı çizgiler çizmek ve bölgenin ekonomik sosyal şartlarını değiştirdikten sonra bu koşullara uymak istemeyenlerin Irak'taki Türkmen nüfusla değiştirilmesini önermek gerekecektir.

Cumhuriyet ayakta kalmak için nüfus mübadelesi ile kökten ve kalıcı bir çözüme başvurmak zorunda kalırsa, bu trajedinin günahı etnik kimlik mikrobunu halkın içine sokarak bölücülük tehdidiyle bölünme kapısını açanlar (Kürtler) olacaktır.
haber3.com
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt