• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Kürtaj cinayet midir, mecburiyet mi?

• Konbuyu başlatan Gül@y
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 97
  • Görüntüleme 19K

Kürtaj cinayet midir, mecburiyet mi?

• Kullanılan toplam oy
    28

Bay X

Kıdemli
Üye
Bu konu üzerinde ne kadar fikir beyan edilsede önyargılar kırılmadığı sürece boşa kürek çekiyoruz..Bu kavram karmaşası içinde bir kaç cümle sarfedeyim..

Bir bayan düşünün çocuk sahibi olmak istiyor ve hamile kalıyor..Hamile olduğu süreç içerisinde ağır hastalık veya enfeksiyon geçiriyor..Röntgen,tomografi,MR,vs. hastalık süreci irdeleniyor tedavi için bulgular aranıyor..Bilindiği üzere bir çok hastalığın teşhisi için Radyoloji'ye ihtiyaç duyulmakta bilimsel olarak..Haliyle hastalığın ve vücudun hangi safhada olduğunu öğrenmek için hastaya x ışınları verilmek durumunda rontgen,tomografi,MR gibi vs.vs radyoaktivite uygulamasına maruz kalan vücutta radyasyon kalıntıları kalmakta..Yetişkin bir insan için tehlike arz etmeyen bu dozaj hasta hamile ise rahmindeki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilecek faktörleri açığa çıkarmakta hatta rahim içerisinde ölmesine neden olmaktadır..Özellikle ilk 8 haftaya kadar olan hamilelik dönemlerinde bebek için yüksek risk taşıdığı alanında uzman olan radyoloji uzmanları tarafından dile getirilmekte..Doğum riskini almak anneye ve eşine ait..İşin bir değişik boyutu ise hamile olduğundan haberi olmayan herhangi bir gebelik testi yapmamış olupta hamilelik sürecinin başında olan bir kişinin rahatsızlanıp hastalandığında maruz kalacağı radyasyondan ötürü kimse kimseyi suçlayamaz..Yüksek risk taşıyan bu durumda hamileliklerde kürtaj mecburidir..Bu durumu yaşamayan kimse gerçeği bilemez sakat veya ölü çocuk doğurma riskini kimse göze alamaz..

Kürtaj konusunda içini doldurabileceğimiz pek çok kavram var durum sadece tıbbi olarakta ele alınmamalı..Örneğin tecavüze uğrayan bir mağdur hamile kalıpta çocuğu doğurmak istemeyebilir..

Peşin hükme varan arkadaşlar olmuş o halde kendilerine soruyorum eşleri sokakta gezerken sapığın birinin tecavüzüne uğradı ve hamile kaldı peki o zaman gayrimeşru çocuğa ilelebet babalık yapacaklarının tahaadünü veriyorlarmı..Bu soruma kürtaj konusunda negatif yorum yapan erkeklerden yanıt bekliyorum..

atmaca34

Kıdemli
Üye
Kürtaj konusunda içini doldurabileceğimiz pek çok kavram var durum sadece tıbbi olarakta ele alınmamalı..Örneğin tecavüze uğrayan bir mağdur hamile kalıpta çocuğu doğurmak istemeyebilir..

..

evet zaruri haller vardır..o halde soru şu şekilde sorulmalıdır..altı haftalık..sanırım
o kadar olmalı..altı haftalık bir gebelik kürtaş yapılırsa .cinayetmidir..yoksa mecburiyetmi..

altı haftadan önce yapılıyorsa sanırım mecburiyettir..

ve bu mecburiyetin geçerli sebepleri olmalıdır..

Bay X

Kıdemli
Üye
evet zaruri haller vardır..o halde soru şu şekilde sorulmalıdır..altı haftalık..sanırım
o kadar olmalı..altı haftalık bir gebelik kürtaş yapılırsa .cinayetmidir..yoksa mecburiyetmi..

altı haftadan önce yapılıyorsa sanırım mecburiyettir..

ve bu mecburiyetin geçerli sebepleri olmalıdır..
Tıbbın öngördüğü süre 6 hafta bu safhadan sonra cenin canlı bir varlığa dönüşmekte..

Mecburiyetin nedenleri farklı olabilir sonuçta zamanlama çok önemlidir dostumun bilimsel tezlere dayanarak yaptığı açıklamada olduğu gibi 6 haftayı geçtikten sonra tıbbende etik karşılanmaz bu durum..Dünyada bazı ülkeler tıbbı prosedürlerinde 6 haftalık süreyi belirtmişlerdir olağan haller belirmedikçe kürtaj yasak olduğu gibi ahlaki ve dini değerlerine terstir..

D€NiZ

Kıdemli
Üye
Bu konu üzerinde ne kadar fikir beyan edilsede önyargılar kırılmadığı sürece boşa kürek çekiyoruz..Bu kavram karmaşası içinde bir kaç cümle sarfedeyim..

Bir bayan düşünün çocuk sahibi olmak istiyor ve hamile kalıyor..Hamile olduğu süreç içerisinde ağır hastalık veya enfeksiyon geçiriyor..Röntgen,tomografi,MR,vs. hastalık süreci irdeleniyor tedavi için bulgular aranıyor..Bilindiği üzere bir çok hastalığın teşhisi için Radyoloji'ye ihtiyaç duyulmakta bilimsel olarak..Haliyle hastalığın ve vücudun hangi safhada olduğunu öğrenmek için hastaya x ışınları verilmek durumunda rontgen,tomografi,MR gibi vs.vs radyoaktivite uygulamasına maruz kalan vücutta radyasyon kalıntıları kalmakta..Yetişkin bir insan için tehlike arz etmeyen bu dozaj hasta hamile ise rahmindeki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilecek faktörleri açığa çıkarmakta hatta rahim içerisinde ölmesine neden olmaktadır..Özellikle ilk 8 haftaya kadar olan hamilelik dönemlerinde bebek için yüksek risk taşıdığı alanında uzman olan radyoloji uzmanları tarafından dile getirilmekte..Doğum riskini almak anneye ve eşine ait..İşin bir değişik boyutu ise hamile olduğundan haberi olmayan herhangi bir gebelik testi yapmamış olupta hamilelik sürecinin başında olan bir kişinin rahatsızlanıp hastalandığında maruz kalacağı radyasyondan ötürü kimse kimseyi suçlayamaz..Yüksek risk taşıyan bu durumda hamileliklerde kürtaj mecburidir..Bu durumu yaşamayan kimse gerçeği bilemez sakat veya ölü çocuk doğurma riskini kimse göze alamaz..

Peşin hükme varan arkadaşlar olmuş o halde kendilerine soruyorum eşleri sokakta gezerken sapığın birinin tecavüzüne uğradı ve hamile kaldı peki o zaman gayrimeşru çocuğa ilelebet babalık yapacaklarının tahaadünü veriyorlarmı..Bu soruma kürtaj konusunda negatif yorum yapan erkeklerden yanıt bekliyorum..

Bu araştırmacı ve bilgili açıklamara başka söz söylemek düşmez....Teşekkürler B@rb@ros

Bay X

Kıdemli
Üye
Bu araştırmacı ve bilgili açıklamara başka söz söylemek düşmez....Teşekkürler B@rb@ros
Estafurullah...

Yorumunuz için teşekkür ederim zira bende Alman Hastanesi'nin Dünya çapında Radyoloji uzmanından edindim bu bilgileri..Alman Hastanesi ve Memorial gibi Hastanelerin dekorasyon işlerini yaparken hocalarımızdan anektotlar alıyorduk..

K

Kadim

Ziyaretci
dedimya o incir çekirdeğini doldurmayacak durumlar hariç :prv:
tecavüz edilmesini istenmeyen bir bayan kendisini kollamasını bilmeli

EXSELANCE

Tecrübeli
Üye
bence mecburiyettir çünkü insanlar hata yapabilir çünkü hatalar insanlara mahsustur yanlış zamanda yanlış insanla olduğu zaman tecavüze mağdur kalan insan istemediği bir varlığı aldırabilir bosnak ersek savaşında sırp askerleri tarafından tecavüze uğrayıp hamile kalan kadınlar, bence bir cana kıymanın günah olduğu ama şartlar elvermediği zaman alınması mecburiyettir.

Bay X

Kıdemli
Üye
Kollamalı derken kendisini nasıl koruyacak ağzının suyu akan abazan sapık karşısında genelde zor kullanarak bıçak veya silah suretiyle tecavüze yeltenilmekte ne gibi koruma öneriyorsun Kadim..?

D€NiZ

Kıdemli
Üye
Kadim sen iyimisin???
Nasıl açıklamalar bunlar ya...

Tecavüze uğrayan çocuklar ya da bebekler kendilerini nasıl kolluyacaklar peki...

Demek tecavüz eden kişi sadece kadınsı tahriklere etmiyor bebeğe çocuğa edicek kadar kişisel bozukluk var ise hayvani duygular taşıyorsa bu kimin suçudur söylermisin:angry:

Sabrımı zorluyorsun bugün benim :angry:

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
3 mart salı günü 5 haftalık bebeğimi mecburen aldırmak zorunda kaldım.Hamile olduğumu bilmediğim için tomografi,röntgene girmiştim ve gitmediğim doktor kalmadı.Birtanesi bile bana garanti vermedi sadece tam zamanında gelmişin aldır dediler.Sadece verilen tomografideki radyasyon çok yüksekmiş ve çok riskliymiş.Bu yüzden hiç kürtaj olmam diyen ben ağlaya ağlaya gittim ve aldırmak zorunda kaldım 3. olucak bebeğimi.Kimse isteyerek aldırmak istemez tabiki keyfine görede aldıranlar vardır.Ama inanın büyük konuşmamak lazım mecbur kalınca aldırmak zorunda kalıyorsunuz istemeye istemeye...:malesef:

simqe

Kıdemli
Üye
3 mart salı günü 5 haftalık bebeğimi mecburen aldırmak zorunda kaldım.Hamile olduğumu bilmediğim için tomografi,röntgene girmiştim ve gitmediğim doktor kalmadı.Birtanesi bile bana garanti vermedi sadece tam zamanında gelmişin aldır dediler.Sadece verilen tomografideki radyasyon çok yüksekmiş ve çok riskliymiş.Bu yüzden hiç kürtaj olmam diyen ben ağlaya ağlaya gittim ve aldırmak zorunda kaldım 3. olucak bebeğimi.Kimse isteyerek aldırmak istemez tabiki keyfine görede aldıranlar vardır.Ama inanın büyük konuşmamak lazım mecbur kalınca aldırmak zorunda kalıyorsunuz istemeye istemeye...:malesef:
Geçmiş olsun canım,tabiki kimse isteyerek yapmaz bu işi..
hayırlısı buymuş,başına gelmeyen durumu kavrayamaz tabii..

B

blueice

Ziyaretci
Geçmiş olsun, çok üzüldüm.Bu riske atılamayacak bir durum, en doğru karar olmuş.Sağlık durumun iyidir umarım.

D€NiZ

Kıdemli
Üye
Sabahtan beri sabrettim ama yeter artık.Kadınlara bu kadar hakaret edici sözler sarfedilmez ya..

Yok tarlaya ekilen tohumlardan vazgeçilirmi, yok aklı başında bir kız erkekle yatarmı kadınlar şöyle kadınlar böyle...
Senide bir kadın dünyaya getirdi Kadim.

Ne kadar belden aşağı konuşmalarda bulunuyorsun .Kadın kendini kolluyacakmış.O sapıklar neden uçkurlarını korumuyorlar acaba?Toplumda tecavüz de edene deil kadına mal ediliyor ya çok yazık çok.....

Ve benim maalesef ki bu tür düşünceleri olan bir arkadaşım varmış:angry:

--------Yeni Postalandı 09:29 PM ---------- Önce gonderilen mesaj at 09:25 PM ----------

Doğangüneş canım, ben seni çok iyi anlıyorum ve çok geçmiş olsun diyorum arakdaşım.Kusura bakma çok gerildim yeni farkettim...:(

Üzülme desem şu an nafile biliyorum ama bunuda atlatıcaksın...

Büyük konuşmamak gerektiğini anlamıştır bazı arkadaşlar sanırım...

-BaDe-

Kıdemli
Üye
Doğru, büyük konuşulmamalı...Etraflı düşünemiyoruz işte böyle....
Çok geçmiş olsun ,ne denir bu durumda bilmiyorum ama sabır dileyebilirim senin için sadece...:malesef:

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Geçmiş olsun canım,tabiki kimse isteyerek yapmaz bu işi..
hayırlısı buymuş,başına gelmeyen durumu kavrayamaz tabii..
Evet simge bende aldıranlara hep kızardım hayyatta aldırmam derdim bebeğimi allahım onu bana verdiyse diye ama gerçekten büyük konuşmamak gerek.İnsan mecbur kalınca aldırmak zorunda kalıyor.Beni çok yadırgayan oldu.Hastanede bile oradaki bayanlarla konuşurken ama kolay bir karar değildi ve zamanımda yoktu o dar zamanda bir sürü doktora gittim,aradım ama çok riskli dediler ve onlar dedikçe ben zor durdum ayakta.Beni uyutana kadar doktorlar ağladığımı biliyorum ve uyanır uyanmazda ağladım.Gerçekten acı bir anne için..:(

Geçmiş olsun, çok üzüldüm.Bu riske atılamayacak bir durum, en doğru karar olmuş.Sağlık durumun iyidir umarım.
Sağol blueice.Bir tane bile doktor umut verici konuşsaydı gitmezdim zaten ama maalesef..:malesef:
Sağlık durumum iyi zaten özele gittim bu gibi durumlarda en iyisine gitmek gerek.Hijyen,sağlık açısından.Çünkü anne içinde riskli bir durum oluşabilir allah korusun..Şuan iyiyim beden olarak dikkat ediyorum ama ruh olarak gerçekten yıkıldım...

[/COLOR]Doğangüneş canım, ben seni çok iyi anlıyorum ve çok geçmiş olsun diyorum arakdaşım.Kusura bakma çok gerildim yeni farkettim...:(

Üzülme desem şu an nafile biliyorum ama bunuda atlatıcaksın...

Büyük konuşmamak gerektiğini anlamıştır bazı arkadaşlar sanırım...
Teşekkürler denizcim umarım anlar bazı arkadaşlar büyük konuşmamak gerektiğini sadece bu konuda değil her konuda eninde sonunda sınanıyorsun yoksa acı bir şekilde...:malesef:

Atlatıcam diyorum ama denizcim bazı insanlar okadar bilinçsizki anlatamıyorsun yada anlamak istemiyorlar..
Sabah eşimle kızımı okula götürdük eşim okulun dışında bekliyor bende sıraya soktum sınıftan bir veli geldi yanıma duymuş.Bana allah affetsin seni diyor.Ama ben o an öyle kötü oldumki,yıkılıcaktım yere.Bende ben elimden gelen herşeyi yapmaya çalıştım son saate kadar dedim.Allahımda biliyor benim nasıl gittiğimi aldırmaya.Hevesle değil ağlaya ağlaya,üzüle üzüle gittim ben dedim.Ne yani sakat,özürlü bir çocuk doğurmak dahamı sevap hemde benim ihmalsizliğim benim hatam yüzümden dedim çektim gittim.Ama anlatamazsın bazılarına..maalesef

B

blueice

Ziyaretci
Sağol blueice.Bir tane bile doktor umut verici konuşsaydı gitmezdim zaten ama maalesef..
Sağlık durumum iyi zaten özele gittim bu gibi durumlarda en iyisine gitmek gerek.Hijyen,sağlık açısından.Çünkü anne içinde riskli bir durum oluşabilir allah korusun..Şuan iyiyim beden olarak dikkat ediyorum ama ruh olarak gerçekten yıkıldım...

Beterin beteri var unutma.Haline şükret, sen sağlıklı olduğun sürece çocuklarında iyi olur.Beni aklına getir, daha mı zor yaşadığın? Allah korusun herkesi.

EXSELANCE

Tecrübeli
Üye
rica ederim ama tabiki duygusallık doğaldır ama sonuçta dünyada yiyecek lokması yokmuş öyle düşün o şimdi allahın cennettinde sana bakıp gülümsüyor benim ikizlerimle birlikte el sallıyorlar doğmamış çocuklarım rüyalarımda gördügüm çocuklarım

Üst Alt