• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Küresel Isınma Katarakt Riskini Artırabilir

  • Konbuyu başlatan Gül@y
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Küresel Isınma Katarakt Riskini Artırabilir

Gül@y

Kıdemli
Üye
Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin, ultraviyole ışınlarına daha fazla maruz kalmaya yol açacağından katarak triskini artırabileceği açıklandı.

Avustralya'nın "Fred Hollows" derneğinden doktorlar, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 60'ıncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayımladıkları araştırmada, iklim değişikliğinin ultraviyole ışınların seviyesini yükselteceğini, bunun da ultraviyole ışınlara fazla maruz kalmaya neden olacağını belirtti.

Kataraktı tetikleyen 3 ana nedenin yaş, tütün ürünlerinin kullanımı ve ultraviyole ışınlara fazla maruz kalma olduğu, ameliyatla kolayca tedavi edilebilse de kataraktın, tedavi yetersizliği nedeniyle dünya genelinde körlük vakalarının yaklaşık yarısından sorumlu olduğu vurgulandı.

"Environment Australia" adlı başka bir kuruluşun yayımladığı raporda da, iklim değişikliğinin bulaşıcı ve solunum yolu hastalıklarının yanı sıra fırtına veya orman yangınlarına bağlı yaralanmaların sayısını da artırabileceği belirtildi.

Rapora göre, iklim değişikliğinin 10 yıl içinde sağlık açısından çok büyük sorun haline gelebileceğine dikkat çekildi.

Kuruluş yıldönümünü "Sağlığı iklim değişikliğinden korumak" temasıyla kutlayan WHO, 2005 yılında küresel ısınmanın her yıl 150 bin kişinin ölümüne ve 5 milyon hastalık vakasına neden olduğu uyarısında bulunmuştu.
cnn.türk
 
Üst Alt