Kurban kesmek İslam değil Şaman geleneği

İlahiyatçı Profesör Zekeriya Beyazdan sonra kurban kesme konusundaki en tartışmalı ikinci açıklamayı muhalif İslamcı yazar İhsan Eliaçık yaptı.

Habertürk ekranlarında Pelin Çiftin progr***** konuk olan Eliaçık, kurban kesmenin Şaman geleneği olduğunu savundu.

İşte Eliaçıkın ekranda söylediği sözlerin bir bölümü:

Hacca gitmeyenlerin kurban kesmesine gerek yoktur. İslamda 3 mezhebe göre kurban hacca gidenler tarfından yerine getirilir. Sadece hanefi mezhebindeki küçük bir gruba göre herkes kurban kesmelidir. Kevser suresinde namaz kıl, kurban kes dendiği iddia edilir.

Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığının tercih ettiği görüş marjinal bir görüştür. Çoğunluğun görüşü benim savunduğum görüştür. Durum amuda kaldırılarak farklı gösteriliyor.

Türkiye özelinde kurbanın bu kadar yaygın olmasının sebebi İslamiyetten ya da Kurandan kaynaklanmıyor, Şaman kültüründen kaynaklanıyor.
 
Selamün ayleküm,

Hz ibrahimde shaman ozaman ismail yerine Kurbanlik veridiyor Allah c.c baska bir ayet de ise hacca gidemeyenler kurban kessinler deniyor bunu neresi shamanizim ise. birde müslüman geciniyorlar bu herifler, lanet ayetleri üzerlerine olsun diyorum.

allahin rahmeti üzerinize olsun
 
Horoz dan kurban olacagini söyleyen Zekeriya Beyaz in Hz.Ibrahim ve ismail ile baslayan Kurbani $aman la$tirmasida gayet normal .. pesinden ayni seyi söyleyipte renkli ekranin büyüsüne kapilan ve gündemde kalmanin yolunu böyle bulanlarda Zekeriya Beyaz yada Yasar Nuri talebeleri...
 
Bu vesile ilede islamin 5 sartindan biri olan Kurban in Bayramini kutlar Süpermeydan ailesine ve tüm insanliga hayirlara vesile olmasini dilerim...
 
Üst Alt