Kurban felsefesine bir bakış

Kurban felsefesinin aslı, kişinin Tanrı için en sevdiği, en değer verdiği şeyinden vazgeçmesinde yatar.

Gelin, vazgeçmek üzerine biraz düşünelim. Gündelik hayatımızda maddi olana bağlanmaya eğilimli olan bizler için alışkanlıklar, ilişkiler ve bağlılıklar çok önem taşır. Daha hiç görmediğimiz doğmamış bebeğimize, yeni arabamıza, sevgilimize, çocuğumuza, işimize, makamımıza, evimize, köpeğimize ve daha birçok nesneye, konuya, ilişkiye ya da kişiye bağlanırız. Bağlılıklarımızla orantılı olarak ise acı çekeriz. Yani bağlılıklarımız çoğaldıkça acılarımız artarken, bağlılıklarımız azaldıkça acılarımız da diner. Dolayısıyla, acıları azaltmak ve yok etmek, ancak maddi hayata dair bağlılıklarımızı azaltarak mümkün olur. Ve Kurban Bayramı da bu bağlılıklarımızdan kurtulmak için bizlere pratik bir yöntem sunan bir fırsattır.

Kurbanda tartışılması gereken üç taraf söz konusudur: (1) kurban edilen; (2) kurbanı gerçekleştiren ve (3) kurbanı kabul eden. Kurban'ın özündeki bilinci anlamak ve taklitten uzak bir anlayış geliştirebilmek için bu üç taraf hakkında bilgi almak önemlidir. Vazgeçmek kavramı ile tanımladığımız kurban felsefesinde, kurban edilen nesnenin kişi için değerli olması gerektiğini söyleyemiştik. Kişinin ona biçtiği değer ile orantılı olarak bağlılığının da arttığı kuşkusuzdur. Fark edilmesi gereken önemli olan nokta ise, gündelik hayatımızda oluşturduğumuz maddi bağlılıkların, Tanrı yolunun önünde birer engel oluşturduğu gerçeğidir. Tanrı'ya pürüzsüz bir yolda ilerleyerek ulaşmayı arzu ediyorsak, bağlılıklarımızdan ve bağımlılıklarımızdan vazgeçebilmeyi öğrenmeliyiz. Kurban felsefesinin asıl mesajı da budur: Bu dünyada hiçbir şeye ya da hiç kimseye bağlı olmamaktır. Bunu bize öğreten ise, doğru uygulanan Kurban felsefesidir.

Vazgeçebilmenin en iyi örneğini, Hz. İbrahim'i konu alan, hepimizin aşina olduğu, gerçek hikayede görmek mümkündür. Çocuk sahibi olamayan Hz. İbrahim, senelerce Tanrıdan kendisine bir çocuk vermesini diler. Yıllar sonra isteği kabul olur ve oğlu İsmail dünyaya gelir. Gün geçtikçe oğluna olan bağlılığı da güçlenmeye başlar. Bir yandan Tanrıya olan aşkı, diğer yandan da Tanrı aşkı için engel oluşturabilecek çok kuvvetli bir maddi bağlılık; yani çocuğuna olan sevgisi vardır. Gün gelir ve Tanrı Hz. İbrahim'den bir seçim yapmasını ister. Hz. İbrahim'in karşılaştığı sınav, Tanrı aşkı için oğlundan vazgeçmesi ve onu feda etmesidir. Hz. İbrahim Tanrının bu isteğini günlerce düşünür. Sonunda Ona olan aşkı galip gelir ve en değerlisi olan oğlunu Onun için feda etmeye karar verir. Kendisi için oğlundan vazgeçebileceğini gören Tanrı, Hz. İbrahim'e oğlu yerine kurban etmesi için bir koç sunar. Hz. İbrahim, Tanrının aşkını Ona en sevdiği varlığı feda ederek kazanır ve Tanrı'nın sınavını başarılı bir şekilde geçer. Dolayısıyla, Tanrı ile kurulan yakınlık ilişkisi, Onun için kurban edilen şeye verilen değer ile doğru orantılıdır. Yani Tanrı için kendi canını veren birinin, Tanrı ile çok yakın bir ilişkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hz. İbrahim, zor bir sınavdan geçti. Fakat bu sınavın bizim için değil, sadece Hz. İbrahim için geçerli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Sıradan olan bizler, Kurban olayının özünde yatan konunun vazgeçebilmek olduğunu anlamalı ve günümüze uygun taklitten uzak bir kurban gerçekleştirmeliyiz.

Görüntünün ait olduğu videoyu izlemek isterseniz, aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz. Von HaYaTa Daİr HeRşEy!!! gepostete Videos: KURBAN VAHŞETİ | Facebook. Bu videoyu ve bunun benzeri kurban bayramı sahnelerini, lütfen gözlerinizi kapatmadan ve başınızı çevirmeden, dikkatlice izleyin!

Günümüzde kurban felsefesinin nasıl yorumlandığına ve uyguladığına baktığımızda, vahşet ve şiddetten başka birşey göremeyiz. İşin acısı yukarıdaki resimdeki/videodaki gibi sahnelerin hiç de uzakta değil de, yanıbaşımızda gerçekleşiyor olmasıdır. Hayvanların vahşice katledilmesinin kurban bayramı ismi adı altında meşrulaştırılması ve bayram süresince yan sokağımızda gerçekleşen vehşetin olağan sayılması içler acısıdır. Sizlere soruyorum; kurban kesenlere, kestirenlere ve yanı başımızdaki vahşete seyirci kalanlara: canı alan ve veren sadece Tanrıyken, kendimize diğer canlıları öldürebilme hakkını nasıl veririz? Öldürmeyi, şiddet ve vahşeti, dini görevlerinizi yerine getirmek adı altında, nasıl meşrulaştırdığınızı farkında değil misiniz? Hayvanlara zülüm etmek ve yaşamlarını almak, sadece İslamın emirlerini yerine getirmekten uzak durmakla kalmaz, aynı zamanda, Tanrının kötülükten sakın sözlerine de karşı çıkmak demek değil midir? Açıkça görüldüğü gibi, günümüzün kurban uygulaması, çok basit ve yüzeysel yorumlamaların ürünü olup kişiyi doğru olmayan, sapkın yollara sevketmektedir. Kuran'da geçen Hz. İbrahim ve oğlu İsmail ile ilgili gerçek hikaye, günümüzdeki basit ve yavan uygulamaların tersine, aslında çok daha derin bir Tanrı aşkı ve adanmışlığı anlatmaktadır. Kuran'da Hacc Suresinde geçen aşağıdaki ayet de kurbanın İslam inancındaki yerinin, günümüzdeki yanlış yorumlarından ne kadar uzak olduğunun bir kanıtıdır. Sure'de kurban felsefesi şöyle özetlenmektedir:

"Onların etleri ve kanları asla Allaha ulaşmaz. Allaha ulaşacak olan ancak, sizin Onun için yaptığınız, gösterişten uzak eylem ve adanmışlığınızdır. (Hacc 22/36-37)

Dolayısıyla, kurban, sahip olduğumuz en değerli şeyi Tanrıya sunmak ya da Onun için feda etmek iken, bizler bu öğretiyi ne yazık ki tamamen yanlış anladık. Bunun sonucu ise, hiç bir bağımız olmayan, hatta belki de hiç görmediğimiz bir hayvanın ölüm infazını imzalamak ve böylece, kurbanın felsefesinin özünden tamamen uzaklaşmak olmakta.
Sonuç olarak, ne kurban edilen nesne, ne kurbanı gerçekleştiren kişi, ne de Tanrı bu tarz bir kurban uygulamasından fayda sağlar. Aksine, öldürmek kurban ve kurban eden taraflar için acı, huzursuzluk, ızdırap ve şiddetten başka birşey getirmez. Bilmeliyiz ki, sadece Hz. İbrahim gibi üstün Tanrı bilincine sahip olan kişiler, bir hayvanın hayatına son verebilme hakkına sahiptir. Çünkü bunu yaparak, bu hayvanın ruhunun daha üstün bir bedene, yani insan formuna kavuşmasına olanak sağlamış olurlar. Fakat aynı şey, sıradan kişiler için söz konusu değildir. Dolayısıyla, bir canlı varlığın yaşam döngüsüne izni olmadan müdahale eden sıradan insan, evrensel kuralları çiğneyerek, bir nevi Tanrının tatlı iradesine karşı gelmiş olur.

Aslında Tanrının Hz. İbrahime ve onun vasıytasıyla diğer insanlara iletmek istediği en önemli mesaj, kendimizi maddi olan şeylere bağlamamanız gerektiği ile ilgilidir, çünkü maddi olan herşey geçicidir. Ve Kurban felsefesinin özünde yatan gerçek de geçici olan şeylere bağlanmamayı, yani vazgeçebilmeyi öğretmektir.

Bu Kurban bayramında ihtiyacı olan insanlara yararlı olmayı bir düşünün. Kurban kestirmek yerine, bir miktar birikiminizden vazgeçebilir ve muhtaç insanlara, yetimlere, fakirlere, okuyan çocuklara bağış yaparak bu insanları ve kendinizi mutlu edebilirsiniz. Bağışlarınızı sizi manevi açıdan besleyen merkezlere vermek de, manevi yolunuzdaki ilerleyişinizde size destek olacaktır. Bu da bir nevi kurbandır. Artık siz karar veriniz.
12.11.2010
yogamerkezi.org
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bu videodaki özellikle Kurban ibadeti falan değil....RESMEN VAHŞET....!!! Bu mu yani...Yazıklar olsun bu tarz insanların CEHALETİNE...GADDARLIĞINA...

Sağlıcakla kalınız...
 
Kurbanın nasıl kesileceğine herkes bilir.Duasıyla ve Kurban süslenerek en güzel şekilde kesilir.

Bu vidyo tamamen amaçlı çekilmiş.

Devlet yetkililerinin bunu yapanların cezalandırılmasından yanayim.

Vahşetin ötesi...
 
O video kurban meselesini geldiği noktayı gösteriyor. Bu gibi vahşetler dışında İstanbul boğazının kıpkırmızı olması da var ama mesele bu değil yazıyı okumadınız sanırım. Kurban'a farklı bir bakış açısı getirmiş yazar. Kısaca Kurban demek Hayvan kesmek demek değildir diyor...
 
Yazınızı kompe okudum.Doğrudur.

Kurban kesmek maneviyeti güçlendirir.

Dini kitaplardada yazar sanırım.

Kanatim her iki anlatımda doğrudur.
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
Baslik yok.

Yaziya %100 katiliyorum. Bu devirde kurban kesmek, canilik ve cinayetten baska bir sey olamaz.
 
selam ederim;

gündemde tartışmalara neden olan sevgili leman sam'ın kurban kesimi ile ilgili yorumuna verilen tepkiler dikkatinizi çektimi? işid müslüman olduğunu idda eden bir örgüt ve müslümanlarca onlara benzetilmek siyasi çevrede ağır bir tepkiyle eleştriye yol açtı. siyasi usluplara dikkatinizi çekmek istiyorum. ve tartışmanın gözlemcisi olmanızı rica ediyorum. din dediğimiz şeyin nerelere vardığını, siyasetin içersindeki halini insanların kalplerini ne derece katılaştırdığını takip edelim. ve ne işidin nede bugün adına din denen şeyin ne derece aslından uzaklaştığını gözlerimizle görelim. bir tarafta müslüman olduğunu idda eden bir örgüt, diğer tarafta müslüman olduğunu savunan siyasetçiler ve bir tarafta da hayvan haklarını savunmaya çalışan bir sanatçımız. yani; bir insan kafası kesmek ile Allaha karşı görev icra ettiğini düşünenlerle, yarattığı bir canın kafasını kesip onu yiyerek Allaha yakınlaştığını savunan diğer taraf. karşılarında bir kadın hayvan haklarını savunuyor! siz ne düşünüyorsunuz??? bu zamanda işidin icralarına bakıp, müslüman olarak anılmak sizide rahatsız ediyormu?

leman sam; "Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır, IŞİD beni şaşırtmıyor."
haberin devamı milliyet.com.tr

AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, twitter'da 'Benim için IŞİD ile bıçağını masum bir hayvanın boğazına dayayan aynı duygudadır, IŞİD beni şaşırtmıyor' diye paylaşımda bulunan Leman Sam'a "Sanatçı müsveddesi. Onu şiddetle kınıyorum" diyerek tepki gösterdi. devamı ; haberturk.com

Arınç'tan Sam'a sert eleştiri: Bu zavallıyı huzurunuzda kınıyorum devamı ; hurriyet.com.tr
 
Üst Alt