Kurban Eti Nasıl Dağıtılır?

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır​

Kurban eti nasıl dağıtılmalı?​

Kurban Etini Nasıl Dağıtmalıyız​

Kurban etini kesen kimse rahatça yiyebilir. Bunun için Kuran-ı Kerim’de Hac suresinin 28. ayetinde şöyle ifade buyurulmuştur: Siz de onların (kesilen kurbanların) etinden hem kendiniz yeyin, hem de yoksula ve fakire yedirin.Hz. Peygamber de kişinin kendi kurbanından yemesini tavsiye buyurmuştur.

Et, fakir veya zengin olması, müslüman olup olmaması fark etmeden istenildiği kişiye verilebilir.

Etin dağıtımı konusundaki genel usul ise etin üçte birini evde bırakmak, üçte birini komşulara üçte birini ise fakirlere vermek şeklindedir. Bu dinimizce müstehaptır.

Kurban etinin hepsini kendi evinde kullanmak veya hepsini fakirlere vermek de caiz görülmüştür. Kurban etinin dağıtılmaması kurban kesen kişinin yeterli maddi durumunun olmaması veya çocuk sayısının fazla olması veya evin kalabalık olması durumunda uygun görülmüştür.

Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, birinin de evde bırakılmasını tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10). Ailenin durumuna göre etin tamamıda evde bırakılabilir.

Ancak, toplumda muhtaçların arttığı dönemde kurban etinin çoğunun hatta tamamının dağıtılması uygun olur.

diyanet.gov.tr
 
Üst Alt