Kurbağcık - adjustable wrench ........hızlı ayar

A7kN7z.jpg

Resmi biliriz. O aletin ilk hali sol üstteki gibi sonraları daha ergnomik olanları diğerleri gibi.

Sonsuz dişli mekanizması ile çalışır. Vdadan dönüdürünce ağzı açılır/kapanır ama ağızdan baskı ile vida dönemez. Bu sayede zorlamada vida çözülmez. Basit bir düzenek.

Malum cm ölçü yazan ağzı olur kurbağcığın. Hepsinde olmayabilir. Bu sayede somun genişliğine göre önceden hazırlayabiliriz kurbağcığı ve de somun genişliğini(çap eksenindeki) alabiliriz. Hassas olması faydalı olur ki kaliteli malzeme bakım vs gerektirir.

Mesele şu. Hassaslık için bu döndürme kısmının daha bi ufak adımlı olması gerekir. O sayede hem daha hassas hem de zorlamada açılmaz olur. Özelliklerini geliştirir yani. Ancak bu sefer de daha zor olur somuna göre ayarlaması. Daha çok çevirmek gerekir. N'apmak lazım?

Şu nasıl? Vida çok hassas olsun yani çok az ilerlesin. Hızlı ayarlama için yani iş anında yavaş hareket eden bir ağızın zaafından kurtulmak için anında ağız pozisyonu değiştirme? Düğmeye basarsınız ağız altı dişliler yukarı kalkar ve ağız serbestçe hareket eder. Uygun ayarda düğme bırakılır ve ince ayar vidadan yapılır. Bu sayede somun boşluksuza yakın tutulur.

Bu düğme en pratik çene altı dişlerini döndürücü vidadan uzaklaştırarak olur. Dişleri içe çeken bir özellik eklenir. Basitçe yapılabilir. Başka türlü de düğme ile bilya topunun kalkması, baskıyla tutmanın kalkması vb yöntemleriyle debriyajlama yapılması düşünülebilir.

Ve ya Çene altı dişleri bir tarafa hareket de ettirilebilir. Mesela çene dönerek döndürücü vidadan uzaklaşır ve serbest kalır. Uygun çene aralığında çene yerine getirtilir.

Fikirlerinizi ve yorumlarınızı beklemekteyiz:
 
Aslında şimdi konuyu görünce çok basit bi şe de geldi aklıma. Ama resimsiz anlaşılmıyor. Fırsat bulursak ekleriz.

Bu kurbağcığın vida ile sıkıştırmayı yapan oynak çenesi pimli olur. Çene sıkma yönüne doğru bastırılıp pim sayesinde oynatılarak dişlerden ayrılır. Çene uzantısı dişlere geçecek biçimdedir ve kurbağcık bünyesinde çene altı tırnağının geçeceği dişler bulunmaktadır. Yani oynak çeneyi çene altındaki tırnağın bastığı kurbağcık bünyesi tutmaktadır. Vida da bu dişli kısmı oynatır ve çene bu dişli kısım ile hareket eder. Tırnak pozisyonu itibari ile sıkıştırma ve zorlamaya karşı tepki verir yani açılmaz.

Bu piminden hareket ettirilerek hızlıca ayarı değiştirilebilen oynak çene bahsettiğimiz gibi hızlı ayar yapmayı sağlamakta.
 
Yaklaşık 5-6 yıl önce B&D firmasının pilli kurbacığını görmüştüm çok yaygınlaşmadı tutlmadı demek ki.
 
Üst Alt