Kur'an'ın Öğrenmede 12 Yaş Sınırı Kalkmalı

Evrensel Hafızlar Derneği (EHAD) şube başkanı Abdulkadir Sağlam, Kur'ân-ı Kerim'in Allah katından insanlığa sunulan en büyük lütuf ve aynı zamanda bir hidayet kaynağı olduğunu belirterek "Kalpleri ürperten, çağlara meydan okuyan, bir benzeri asla olmayan Kur'ân'a duyulan ihtiyaç her geçen gün hızla artmaktadır."diye konuştu.

28 Şubat süreciyle büyük ölçüde sekteye uğratılan hafızlık müessesesini devam ettirmek ve yaygınlaştırmak istediklerini belirten Sağlam, bütün hafızları EHAD çatısı altında hizmete davet etti. "Ümmetimin en şereflileri Kur'an'ı ezberleyenlerdir" hadisi mucibince bir araya geldiklerini vurgulayan Sağlam, Türkiye'nin muhtelif illerinden seçkin hafızların bir araya gelerek kurduğu EHAD, ülke sathında hafızlık geleneğini sürdürmeyi amaçlamaktadır." diye konuştu.

Abdulkadir Sağlam, EHAD'ın Recep ayının ilk gününü Dünya Hafızlar Günü ilan ettiğini de hatırlatarak, ülke genelinde bugünü çeşitli etkinliklerle kutlayacaklarını söyledi. Sağlam, sahih okuma dersleri ve Hafız adaylarına yönelik motivasyon seminerlerinin de tüm şubelerce yapıldığını sözlerine ekledi.

"Anlamsız yasağa son verilmelidir"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in geçtiğimiz gün Kur'an Kurslarında yaş sınırının kaldırılmasına yönelik açıklamasına da destek verdiklerini ifade eden EHAD Genel Başkanı Abdulkadir Sağlam, "Halkının büyük çoğunluğunun Müslüman olduğu bir ülkede mukaddes kitabımızı öğrenmek için getirilen 12 yaş sınırı çağdışı bir yasaktır.

EHAD olarak Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i tebrik ediyor, bu yasağın bir an önce kaldırılması konusunda kendisine tam destek veriyoruz. Aslında yasağın kaldırılması konusunda geç bile kalınmıştır. Yetkililer derhal bu anlamsız yasağa son vermelidir. Kur'an genç dimağlara yasaksız bir şekilde aktarılmalı, yavrularımız yaratılış gayesine uygun bir şekilde büyümelidir. " şeklinde konuştu.

"12 yaş sınırı kaldırılmalı"

Toplantıya katılarak bir konuşma yapan AGD Genel Başkanı İlyas Tongüç ise hafızların toplumun sigortası olduğunu söyledi.

Kur'an öğreniminde yaş sınırlamasını da eleştiren Tongüç, "Bale, piyano gibi kurslarda yaş sınırlaması olmazken, yavrularımızın istikbalini kurtaracak mukaddes kitabımız Kur'an'ın öğrenilmesi konusunda 12 yaş sınırının olması kabul edilemez bir durumdur. Bu haksızlığını bir an önce giderilmesi zorunludur." şeklinde konuştu.

Kuruluşundan bu yana teşkilatlanma çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten EHAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Özdemir ise yaptığı konuşmada "Derneğimiz oldukça kısa bir zamanda 65 ilde ve birçok ilçede teşkilatlanmasını tamamlayıp şube başkanı ve temsilciler vasıtasıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Ayrıca hanımlar komisyonumuz da ülke genelinde görevlendirilen temsilciler vasıtasıyla hanımlara yönelik çalışmalar yapmaktadır. Amacımız bu hizmeti bütün Türkiye genelinde yapmaktır. "diye konuştu.

Milli Gazete
 
R

redyellow

Ziyaretci
Kesinlikle haklı bir talep, bu faşist yasak derhal kaldırılmalıdır ve her aile çocuğunu istediği yaşta kuran kursuna vs. gönderebilmelidir.
 
selam ederim;

aslında bütün müslümanlar bir araya toplanıp tekrar tartışılmalı din nedir? müslüman nedemektir? islam ne demektir? 12 yaş degil bütün yaşlar için ortak bir bildirge hazırlanmalıdır. ölçüleri çizgileri tekrar belirlenmelidir. bana demeyin kuranda var bütün ölçüler. şu an var olan ölçüler tesfirini yapan farklı kişilerden onlarca var. bana göre hala kuranın özü anlaşılmış degildir. ve 5-6 yaşlarında ögretilmelidir çocuklara yaradanımız hakkındaki bilgiler. insan olmanın şartları. vicdan. güzel konuşma. sevgi dersi. saygı dersi. hayvan sevgisi, çevreye karşı duyarlılık temizlik, adalet, ve en sonunda da dualarımız. siz duaları önce verelim ögrensinlerde okuyup okuyup cennete girsinler istiyorsanız size üzücü bir haber vereyim, o kapı uzun süredir kapanmıştır. artık almak degil vermek zamanıdır. şükür hamd af ince düşünce güzel dilekler paylaşma. insan olabilme zamanıdır. 5-6 yaşdan 60 yaşa kadar herkeze verilmelidir bu ders.

okullarda'da topyekün bir degişiklige gidilmelidir. din dersi adı altında verilen, o dönemde yapılan savaşların tarihleri, nedenleri, peygamberimizin dogum ve ölüm tarihleri yanında 3-5 dua ezberletmekden ötedir din dediginiz şey. din yukarıda belirttigim hususlardan kuranın hatimi ve binbeşyüz kere okunması degildir. bir kere okuyup anlayabilecek kapasitede yaratılmıştır insan. ezberlenmesi gereken namazlarda ve gerekli zamanlarda okunacak dualardır. ölmüşler için ayrı namaz için ayrı özel günler için ayrı ayrı hepsi bildirilmiştir. bize vazife olan onu özümseyip hayatlarımızın içinde o ince düşünce ve idrak ile yaşamaktır. bunlar benim katıldıgım fakat bana ait olmayan ulu meleklerimizin kelamıdır. kimisi cin işi der kimisi bunun neresi aydınlık der sizin bileceginiz işdir. bana düşen bildirmek. selam ederim.
 
Son düzenleme:
Üst Alt