Kur'anın namaz konusunda verdiği detaylar.

Bugün sizlerle kur’andan araştırmaya çalışacağımız konu, acaba Rabbim kur’anda en çok bahsettiği namaz kılın emrini verip, nasıl namaz kılacağımızdan ve ne dualar okuyacağımızdan bazılarının söylediği gibi, kuranda hiç bahsetmemiş olabilir mi, onu araştırmaya çalışacağız. Önce hatırlatmak istediğim, namaz kılmasını, orucu tutmasını, hacca gitmesini İbrahim peygamberden bu yana tüm dinlere emrettiğini bizlere açıklıyor Rabbim. Hatta Kabenin kurulmasını İbrahim peygambere emrettiğini ve tüm inananların ziyaret edip çevresinde hep birlikte namaz kılmalarını emrediyor. Kur’an hac konusunda en ince detayına kadar anlatıyor bizlere. Oruç da aynı şekilde, bizden öncekilere de farz olduğunu söyledikten sonra, onun da tüm açıklamalarını kur’anda buluyoruz, ne zaman başlayacağından tutun ne zaman sona ereceğine, tutulmayan orucun ne olacağı, oruç gecelerinde cinsel ilişkinin serbest olmasına kadar açıklamalar yapılmıştır. Namaz kılmak bizden öncekilere de farz olduğu halde, bazılarının söylediği gibi, kılınışı ve nasıl dualar okuyacağımız ve rekât sayıları konusunda kur’anın hiçbir şey bahsetmediğini söyleyip, bu konudaki detayları, Rabbin peygamberimize bıraktığına inanmamız kur’ana göre normal mi? Hacca gitme ve oruç konusunda en ince detaya giren kur’an neden namaz konusunda bilgi vermesin? Bu konuyu kur’anı bir bütün olarak düşünüp, daha sonrada bu soruya kurandan cevap arayalım Allahın izniyle.

Namaz konusunda kur’andan detay yoktur diyenler, acaba peygamberimizin dine ilaveler yaptığını mı düşünüyorlar dersiniz? Hani rabbim ne diyordu? Bizim söylediklerimize tek kelime kendi sözünü bizim sözümüzdür diye ekleseydi, onun şah damarını keserdik demiyor muydu? Hani Rabbim kuranın ipine sarılın diyordu? Hani sizleri kurandan hesaba çekeceğim diyordu? Sakın emin olmadığınız sözlerin ardına düşmeyin sorumlu olursunuz diye ikaz etmiyor muydu bizleri ne oldu? Bizlere kuran dışından gelen ve bir rivayete göre diye başlayan bilgilerin tümünü, hiçbir kontrolden geçirmeden kabul etmek doğrumudur dersiniz? Kuranı Rabbim ben koruyorum diyor, sormak isterim hiç sorgu sual etmeden bizlere gelen sözleri kimler koruyor olabilir, sizlere Rahmanın garantisini veren var mı? Allah sizleri kur’andan sorumlu tutuyorum dedikten sonra, Kur’anda olmayan kur’an dışından hükümlerin ve sorumlulukların olacağına nasıl inanabiliriz? Allah kur’anın ipine sarılın derken neden yalnız Kuran ipi demişte başka kaynaktan söz etmemiş, bunu da sanırım çok iyi düşünmeliyiz. Tüm bu ayetleri indiren rabbim daha sonraki ayetlerinde bir kelimeden yola çıkarak daha önce indirdiği ayetlerin tam tersi, başka kitaplarında gerekli olduğunu ima eder mi söyler mi, bunu da çok iyi düşünmeliyiz.

Bizlerin yaptığı en büyük yanlış, mezheplerin ve zamanla geleneklerin namazın şekline yaptığı ilaveleri, Allah emri sanmamız ve onları da Kurandan aramamızdan kaynaklanıyor. Kuranda bulamadığımızda ise, bakın demek ki her şey kuranda yokmuş, deme gafletine düşmemiz bizleri yanıltmaktadır. Rabbim bizlere her şeyden nice örnekleri değişik ifadelerle verdim ki anlayasınız diyorsa, namaz konusunda bizlerden istediklerini de sade, kolay bir şekilde mutlaka kur’anda anlatmıştır. Gelin kurana birlikte bakalım acaba bizden öncekilere de farz olan, namaz kılın sözcüğüyle Allah bizlerden ne istiyor, yanlız daha önce Rabbim bizleri nereye yönlendiriyor, kurandan başka dine hüküm koyan kaynaklar var mı onları kurandan anlamaya çalışalım.

Enam sur. 104. ayet: Gerçek şu ki, size Rabbinizden gönül gözleri gelmiştir. Kim görürse kendisi yararına, kim körlük ederse kendisi zararına... Ben sizin üzerinize bekçi değilim.

Nisa sur.136. ayet: Ey iman edenler! Allah'a, onun resulüne, resulüne indirmiş olduğu Kitap'a, daha önce indirmiş olduğu Kitap'a inanın…….

Yasin11: Sen ancak o Kuran'a uyan ve görmediği halde Rahman'dan korkan kimseyi uyarırsın. Böylesini, bir bağışlanma ve seçkin bir ödülle müjdele.

Araf suresi 3; Rabbinizden size indirilene uyun; O'nun berisinden bir takım velilerin ardına düşmeyin! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz.

Nisa Suresi 105. Kuşku yok ki, biz bu Kitap'ı sana, insanlar arasında Allah'ın sana gösterdiği ile hükmedesin diye hak olarak indirdik. Sakın hainlere yardakçı olma.

Maide suresi 49 Sen de aralarında, Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma.

Maide Suresi 67. Ey resul! Rabbinden sana indirileni tebliğ et……
Enam 50: ….. Yalnız bana vah yedilene uyarım ben!"…..

Zühruf Suresi 43 Sen, sana vah yedilene sımsıkı sarıl! Hiç kuşkusuz, sen, dosdoğru bir yol üzerindesin

Yukarıdaki ayetleri elbette çoğaltabiliriz. Dikkat edin tamamında bizleri Kurana sarılmamızı emrediyor. Kuran için bizlere gelen gönül gözü olduğunu söylüyor, Allaha ve resulüne inanın çünkü o Allah ın kitabını sizlere tebliğ edecek ona inanın diyor. Sen ancak Kurana inanan insanları uyarabilirsin, Rabbinizden size indirilen kurana uyun, onun berisinden başka velilerin ardına düşmeyin, sana kuranı insanlara onun la hükmedesin diye indirdik, sende insanlara onunla hükmet, sana indirilen kuranı tebliğ et diyor ve daha sonraki ayette de peygamberimiz bakın ne diyor? Yalnız bana vah yedilene uyarım ben. Zühruf 43. ayetinde ise SEN SANA VAHYEDİLENE SIMSIKI SARIL. Şimdi düşünelim namaz gibi Kuranın çok önemsediği ve çok bahsettiği konularda kur’an açıklama ve izah yapmamış olabilir mi? Sımsıkı sarılacağımız bir kitapta gerçekten namaz konusunda izahat verilmemiş midir? Yoksa bize kur’an dışından öğretilenleri kur’anda bulamadığımız damı bu yanlışı yapıyoruz? Yukarıdaki ayetlerden anlaşılıyor ki bizlerin kur’ana sarılmamızı istiyor Rabbim. Tüm bu ayetleri gördükten sonra, rabbin bir ayetinde peygamberimize uyun ve o ne verdiyse onu alın ayetinden nasıl olurda kur’anda hiç bahsedilmeyenleri peygamberiniz verdiğinde alın anlamı çıkartırız, bunu hiç düşündük mü? Bu konuyu herkes nefsinde çok iyi düşünmeli ve ona göre davranmalıdır, çünkü hesabı herkes kendisi verecektir. Emaneti teslim etmeden daha garanti yolun hangisi olduğunu aramak, bulmak görevimiz olmalıdır. Şimdi kurandan namaz konusunu araştırmaya devam edelim.

Önce yazımızın başında İbrahim peygambere hac yerini, kabeyi ne maksatla yaptırdığını ve çevresinde bakın nasıl namaz kılmamızı istediğini ayetinde bizlere anlatıyor onu inceleyelim.

Hac 26: Bir zamanlar İbrahim için, o evin yerini, şöyle diyerek hazırlamıştık: Bana hiçbir şeyi ortak koşma, evimi; tavaf edenler, kıyamda duranlar, rükû-secde edenler için temizle.

Bakara 125: Hatırla o zamanı ki, biz Beytullah'ı insanlar için sevap kazanmaya yönelik bir toplantı yeri ve güvenli bir sığınak yaptık. Siz de İbrahim'in makamından bir dua yeri edinin. İbrahim ve İsmail'e şu sözü ulaştırmıştık: "Tavaf edenler, kendini ibadete verenler, rüku-secde edenler için evimi temizleyin.

Ayeti okuduğunuzda Allah İbrahim peygambere şu anda kıldığımız namazın olmazsa olmazını ne kadar güzel anlatıyor. O evi benim için kıyamda duranlar, rükû-secde edenler için temizle. Demek ki Allah huzurunda saygıyla durulmasını, onun önünde saygıyla eğilmesini ve yine ona saygıyla secde edilmesini istiyor. İşte namazın nasıl kılınacağının şekli izahı, o günde aynı günümüzde de aynı, devam edelim kurana namaz konusunda bakmaya.

Aliimran 43: Ey Meryem, Rabbine divan dur, secdeye kapan ve rükû edenlerle birlikte rükû et.

Bu ayette de Meryem anamıza sesleniyor ve bakın yine günümüzde Allahın huzuruna namaz kılarken durduğumuz ve saygıyla el bağladığımız (divan durduğumuz), rükû ve secde ettiğimiz namazın kılınmasını anlatıyor bizlere, dikkat edin bu emir peygamberimizden çok önceki bir zamana, daha Hz. İsa bile doğmamış döneme ait. Düşünün İbrahim peygamberimize dahi namaz konusunda yapılması gerekenler aynı, kıyamda dur, rükû et, secde et. Devam edelim kurana bakmaya.

Hac77: Ey iman edenler! Rükû edin, secde edin; Rabbinize ibadet edin, hayır işleyin ki kurtulabilesiniz.

Furkan 64: Onlar, Rablerine secde ederek ve kıyama durarak gecelerler.

Fetih 29: Muhammed, Allah'ın resulüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çok çetin, kendi aralarında çok merhametlidirler. Sen onları rükû eder, secdeye kapanır halde görürsün. Allah'tan bir lütuf ve hoşnutluk ister dururlar……….

Şuara 218–219: O ki görüyor seni kıyam ettiğin zaman, Secde edenler arasında dönüp dolaşmanı da.

Tevbe 112: O tövbe edenler, o ibadet edenler, o ham dedenler, o oruç tutanlar, o rükûa varanlar, o secdeye kapananlar, o iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah'ın koyduğu sınırı koruyanlar... Müjdele o müminleri.

Yukarıdaki ayetleri okuduğunuzda sanırım sizde namazın olmazsa olmazı olan ve Allahın tarif ettiği namazın, KIYAM ETMEK yani onun huzurunda saygıyla durmak, RUKÜ ETMEK yani onun önünde saygıyla eğilmek, SECDE ETMEK yani onun yüceliği önünde secdeyle yerlere kapanmak, namazın şekli boyutuymuş. Demek ki namazı Allah kuranda anlatmıyor demek, çok büyük bir yanlış olduğu anlaşılıyor. Şimdide namazlarımızda ne okuyacağımız da kuranda yazmaz, peygamberimizin hadisleri olmasa namazımızı kılamayız sözlerine bakalım, gerçekten söz etmiyor mu dersiniz? Yoksa günümüzde bu duaları okumadığımızda namaz kabul olmaz diyenlerin, büyük bir yanılgı içinde olduğunu mu söylüyor kuran.

Müzzemil 20:…… O halde Kuran'dan, kolay geleni okuyun. Sizden hastalar olacağını bildi. Bir kısmının yeryüzünde dolaşıp Allah'ın lütfundan bir şeyler isteyeceklerini, diğer bir kısmının da Allah yolunda çarpışacaklarını bildi. O halde Kuran'dan, kolay geleni okuyun! Namazı kılın!......

Bakara 45: Sabra ve namaza sarılarak yardım dileyin. Hiç kuşkusuz bu, kalbi ürperti duyanlardan başkasına çok ağır gelir.

Bakara 153: Ey iman sahipleri! Sabra ve namaza sarılarak yardım dileyin. Hiç kuşkunuz olmasın ki, Allah sabredenlerle beraberdir.

Aliimran 113: Ama hepsi bir değildir. Ehlikitap içinden Allah için baş kaldıran/Allah huzurunda el bağlayan/hak ve adaleti ayakta tutan/kalkınıp yükselen bir zümre de vardır; gece saatlerinde secdelere kapanmış olarak Allah’ın ayetlerini okurlar.

Yukarıdaki ayetler namazlarımızda neler okumamız gerektiği konusunda bizlere çok net bilgiler veriyor ve diyor ki; Kurandan kolayınıza geleni okuyun ve benden namaza sarılarak namazlarınızda yardım dileyin. Ayrıca kuranda nasıl yardım dileyeceğimiz konusunda da birçok ayet örnekleri veriyor. Hani namazlarımızda ne okuyacağımız yazmıyordu Kuranda? Demek ki kuranı anlayarak okumadığımızda, bizleri Allahın doğru yolundan ayırmaları çok daha kolay olacağı belli oluyor. Sanırım şimdide bu satırları okuyan bazı kardeşlerim, eeeee bak kaç rekât kılacağımızda yazmıyor, bu durumda ne yapacağız dediklerini duyar gibiyim. Bu konuya açıklık getirmeden önce kuranda kısaltılmış namazın bizzat peygamberimiz tarafından kıldırıldığı örneğine bakalım. Savaş halinde ya da çok zor durumlarımızda, Allah namazlarımızı kısalta bileceğimiz kolaylığını da getiriyor ve bizzat örneğini kuranda veriyor, bakın kısaltılmış rekât kaç rekâtmış.

Nisa 102: Sen içlerinde olup da onlara NAMAZ kıldırdığın vakit, içlerinden bir grup seninle NAMAZA dursun; silahlarını da alsınlar. Bunlar secdeye varınca, diğerleri arkalarında beklesinler. Sonra NAMAZ kılmamış olan diğer grup gelip seninle birlikte kılsınlar. Dikkatli olsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler isterler ki, silahlarınızdan ve teçhizatınızdan habersiz olasınız da üstünüze bir çullanışla çullanıversinler. Eğer yağmurdan gelen bir sıkıntı varsa yahut hasta-yaralı iseniz silahlarınızı bırakmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Ama tedbirinizi alın, dikkatli olun. Allah, kâfirler için rezil edici bir azap hazırlamıştır.

Nisa 101: Yeryüzünde dolaştığınız zaman, küfre sapanların size tedirginlik vermesinden korkarsanız, namazı kısaltmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Şu bir gerçek ki, küfre batanlar sizin için açık bir düşmandır.

Nisa 103: Korku halindeki namazı tamamlayınca, artık Allah'ı ayakta, oturarak, yan yatmışken anın. Sükûnet bulduğunuzda, namazı tam bir biçimde yerine getirin. Namaz, müminler üzerine vakti belirlenmiş bir farz olmuştur.

Yukarıdaki ayet örneği bizzat peygamberimizin imamlığında yapılıyor ve dikkat edin zor bir anımızda kılınan namazın ilk secde de bittiğini görüyoruz, buda demektir ki bizim anlayacağımız şekliyle kısaltılmış namaz bir rekâttır. Yalnız savaş değil, herhangi bir zor anınızda tedirgin durumunuzda namazı kısaltabileceğimiz kolaylığını çok şükür Rabbim bizlere veriyor. Peki, şimdi kendimize soralım kısaltılmış namazın bir rekât olduğunu kurandan görüyoruz da, normal durumlarda kılacağımız rekât neden zikredilmemiş? İşte burada yüce Rabbin yemin ederek, sizler için bu kitabı kolaylaştırdım sözünün bir tezahürünü görüyoruz, çünkü namazımızı ne kadar rekât ya da zamanda kılacağımızı Allah bizlere bırakmıştır. Bakın ne diyor Rabbim Sükûnet bulduğunuzda, namazı tam bir biçimde yerine getirin. Eğer bu sözlerden, yani tam bir biçimde yerine getirin sözünden belirli bir kalıp ve şekil ya da belli bir rekât anlaşılsaydı Rabbim her şeyden nice örnekleri verdim diyorsa, onu da açıkça bizlere söylerdi. Demek ki kılacağımız namazlarda, rekât sayısını da Allah bizlere bırakmıştır. Tam bir biçimde yerine getirmek, huşuyla rabbin huzuruna durup, onu tespih etmek ve ondan yardım istemektir. Allah sizleri kurandan hesaba çekeceğim kuranın ipine sarılın, sizi bana ulaştıracak dedikten sonra, sizce kuranda rekât sayıları belli olmayan bir imtihandan geçirip, günümüzde bize öğretilen ama her nedense mezhepler arasında değişiklik olan rekât sayılarından hesap sorar mı? Yorum ve karar sizlerin.

Şimdi yine Allahın vakit namazlarının rekât sayısından bahsetmeyip, bizlere bizzat bıraktığına bir başka konuda da, şahit oluyoruz, zekât konusunda. Bizlere yine öğretilen yanlış bir inanç, hadisler olmasaydı zekâtımızı nasıl vereceğimizi bile bilemezdik yanlışı olmuştur. Bizlere öğretilenleri o kadar kanıksamış araştırmadan öyle bir kabul etmişiz ki, neredeyse HÂŞÂ her konuda kuranın yeterli olmadığını söyleyip, beşerin kitaplarına ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek, kur’anı yeterli görmeme yanlışına kapılmışız. Rabbim bu kitabı ve bu dini o kadar kolaylaştırmış ve bizzat bireye kadar indirgemiş ki, birileri bu kadar da olmaz diye, kendi akıllarınca ve kendi menfaatleri yönünde ekleme ve ilavelerle içinden çıkılamaz hale getirmiştir. Şimdide bu gerçekle yüzleştiğimizde kendimize bile anlatamaz olmuşuz bu yanlışları. Hâlbuki bakın Allah zekâtı ve ne kadar vereceğimizi kuranda bizlere bırakarak ne kadar güzel açıklamış, lütfen siz Rabbin bu sözlerinden herkesin kendi durumuna göre ve kendi iradesiyle zekât vermesi gerektiğini anlayamadınız mı?

Bakara 219:….. ." Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.

Sizlere sormak isterim bu ayetin tebliğini siz aldıktan sonra, eeeee ben ne kadar(vereceğim) infak edeceğim diye hala sorar mısınız? Allah açıkça ailenizin ihtiyacından arta kalanından verin diyor ve bizzat bizlere bırakıyor. Fakat bizlerin fazla vermesi içinde elinden gelen güzel örnekleri veriyor kur’anda. Bir örneğinde başak misalini veriyor ve kat kat karşılığını alacağımızı müjdeliyor. Daha birçok ayetinde bizlerin elimizden geldiğince zekâtı fazla vermemiz için ödüller vaat ediyor. İşte dostlar rabbim nasıl zekât verme miktarını bizlere bıraktıysa, namazın rekât sayısını, uzunluğunu ya da kısalığını bizlere bırakmış ve namazla bizlerin şeytandan uzak kalacağımızı ve Allah a yaklaşacağımızı açıklamıştır. Bakın namazı Rabbim ne için bizlere emretmiş?

Ankebut 45: Kitap'tan sana vah yedileni oku! NAMAZI da kıl! Çünkü NAMAZ, çirkinliklerden ve kötülüklerden alıkoyar. Elbette ki Allah'ın zikri/Kuran’ı daha büyüktür! Allah, neler yaptığınızı biliyor.

Ta-ha 14: "Hiç kuşkulanma ki ben Allah'ım. İlah yoktur benden başka. O halde bana kulluk/ibadet et ve NAMAZINI, beni hatırlayıp anmak için yerine getir.

Bizlere namazın ne maksatla emredildiğini bakın ne kadar güzel açıklıyor. Namaz bizleri çirkinliklerden ve kötülüklerden alıkoyacağını söylüyor. Demek ki ne kadar çok namaz kılarsak o kadar rabbe yakın olur, kötülükten uzak kalırız. Diğer ayette ise Allah, bana kulluk görevini yerine getirmek için ibadet et, beni hatırla ve an diyor namazla. Ne kadar çok hatırlar ve anarsan Allah ı, o kadar şeytanın tuzaklarından uzak kalırsın.
Şimdide günümüzde kıldığımız ve bir takım ilavelerin yapıldığı namazlara bakalım. Mezhepleri incelediğimizde her mezhebin namaz konusunda bazı değişik ilaveleri olduğunu görürüz. Fakat hiç birisinde Allahın emrettiği kıyam, rükû ve secdenin olmadığı bir namaza rastlamazsınız. Kimisi başlangıcında ilave yapmıştır, kimisi kıyam duruşu yani saygıyla Allah huzurunda duruş sözünden elleri yana salmıştır, diğeri ise elleri bağlamıştır. Ellerin bağlanış şekli bile mezheplerde değişiktir. Namaz esnasında bazı hareketleri ilave etmişlerdir kendi düşünceleri ve itikatları doğrultusunda. Kadınlarda erkeklerde bile farklı uygulamalar olmuştur. Namazın bitişi konusunda da ufak değişiklikler çıkmıştır ortaya. Namazda okudukları dualarda mezheplerde hepsinde aynı değildir. Kuran ışığında baktığımızda hiç kimsenin kıldığı namaza bu namaz yanlıştır diyemeyiz. Çünkü her mezhebin kıldığı namaz da Allahın emrettiği kıyam, rükû ve secde yapılmaktadır. Belki okunacak dua konularında söylenecek söz olabilir, oda Allahın huzurumda benden başka kimseyi muhatap almayın ve aracı koymayın sözleri unutulmamalıdır. Tüm bunları düşündüğümüzde eğer peygamberimiz nasıl kıldıysa öyle kılmalıyız, çünkü namazın kılınış şekli ve okunacak dualar hatta rekât sayıları peygamberimizin koyduğu farzlardır dersek, günümüzde kılınan namaz şeklinin hangisinin peygamberimizin kıldığı namaz ya da hangilerinin peygamberimizin gösterdikleri olduğu konusunda sanırım anlaşmamız çok zor olacaktır. Her mezhep benim yaptığım doğru diyerek işin içinden sıyrılıyor. Buradan yola çıkarak düşündüğümüzde namazın olmazsa olmaz şeklini ve namazlarımızda neler okunabileceği konusunda Kuran açıklama yapmıştır. Namazlara yapılan tüm ilaveler de bir sakıncası olmadığı gibi bir zenginliktir diyebiliriz, yeter ki bunlar Allah emridir denmemelidir. Bize öğretilenleri kur’anda bulamadığımızda, demek ki her şey kuranda yokmuş demeyelim.

Buradan da şunu çıkarabiliriz. Allah kuranda namazın nasıl kılınması gerektiğini İbrahim peygamberden bu yana anlatmış, izah etmiş ve aynısı devam ettirilmektedir. Namazlarımızda nasıl dualar okunacağı da açıklanmıştır. Rekât sayıları ise kısaltılmış rekâtın bir rekât olduğu, normal zamanda huşu içinde kılınacak namazın rekât sayısı, uzunluğu, kısalığı ise bizlere bırakıldığı anlaşılmaktadır. Cami kültürü genişledikçe rekât sayılarının belirlenmesi camilerle bir kargaşayı önlemiş olabilir, elbette hiçbir sakıncası yoktur, ama kuran gerçeklerini anlamak ve bilmek şartıyla. Rabbin ayetinde söylediği gibi;

Müddesir 11: Benimle, yarattığım kişiyi baş başa bırak.

Rad 40: Ya onlara vaat ettiğimiz şeylerin bir kısmını sana gösteririz yahut da seni vefat ettiririz. O halde tebliğ etmek sana, hesap sormak bize düşer.

Lütfen çok ama çok iyice düşünelim, Allah elçisine ne diyor? Benimle yarattığım kişiyi baş başa bırak, TEBLİĞ ETMEK SANA HESAP SORMAK BİZE DÜŞER. Acaba ne demek istiyor olabilir Rahman bu sözüyle? Sanırım onlara ilettiğin, tebliğ ettiğin kitapla baş başa bırak, bakalım kullarım onun çizdiği yoldan gidiyorlar mı, beni dinliyorlar mı göreyim diyor. Ama sanırım gitmediğimizi de çok iyi biliyor, bu konuda bizleri uyarıcı o kadar ayetleri var ki, aklı biraz çalışan anlayacaktır. Bakın Allah bizleri nereden sorumlu tutacağını söylüyordu tekrar hatırlayalım, sizce bu ayet bile bizlerin kurandan başka hüküm veren bizleri bağlayan hiçbir söze ve kitaba dönüp bakmamızın yanlış olduğunu göstermiyor mu?
Zühruf 44: Gerçek şu: Bu Kuran sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bu kitaptan sorumlu tutulacaksınız.

Peki, bu kitapta her şey yoktur bu kitap özet bilgidir, İslam ı öğrenmek için fıkıh kitaplarına bakacaksınız dendiğinde bu ayete iman etmemiş olduğumuzu anlayamıyor muyuz? Elbette kur’ana uyan her bilgi değerlidir, hatta kuranı daha iyi anlamamızda peygamberimizin yaşamındaki örnekleri bilmemiz ayetleri çok daha iyi anlamamıza neden olur, ama hangi sözlerinin onun sözleri olduğunu kuran ile karşılaştırmak şartıyla. Her insan kendi hesabını bizzat kendisi verecektir, onun için sanırım çok dikkatli olmanın vaktidir, bizlere düşen yalnız bir hatırlatmadır.

Sizlere son olarak bir ayeti örnek vermek istiyorum, özellikle Allah kur’anda her şeyi yazmamıştır bir kısmını da hüküm vermek için peygamberimize bırakmıştır diyenlere özellikle hatırlatmak istiyorum, bakın peygamberimizden bazı konularda hüküm isteyenlere bizzat kendisi nasıl cevap vermesini istiyor RAHMAN?

Enam 57: De ki: "Ben Rabbimden gelen bir beyyine üzerindeyim. Ama siz onu yalanladınız. Acele istediğiniz şey benim yanımda değil. Hüküm yalnız ve yalnız Allah'ındır. Hakkı o anlatır. Ayırt edip çözüm getirenlerin en hayırlısı O'dur.

Değerli dostlar bakın Rahman peygamberimize, deki onlara diyerek bizlere ne söylemesini istiyor, hala aklımızı çalıştırmayacak mıyız? Peygamberimiz sizin istediğiniz hüküm benim yanımda değil, yani ben hüküm veremem diyor. Ben Rabbimden gelen sözleri, hükmü sizlere aktarırım. HÜKÜM YALNIZ VE YALNIZ ALLAHINDIR diyor, hakkı o anlatır ve ayırt edip çözüm getiren yalnız Allah tır diyor. Sanırım peygamberimiz için, ne yani peygamberimiz postacımıydı diyerek belki de bilmeden, Allahın elçisine saygısızlık edenler, dilerim birazcık bu ayetten yanlış yaptıklarını anlayabilirler.

Ben sizlere kurandan, Rabbin sözlerinden açıkça anladıklarımı aktardım. Sizlere düşen benim söylediklerimi kur’an süzgecinden geçirmeden yani kuran ile karşılaştırmadan kabul etmek değil, bizzat kuranı anlayarak defalarca okuyup, Rahmanın ne söylediğini doğru anlamaya çalışmak olmalıdır. Bende bir beşerim elbette hata yapabilirim, ama ben Allahın sözlerini anlamaya ve onun söylediği gibi ayetleri düşünmeye çalışıyorum. Ya Allahın ayetlerini biz anlayamayız diyerek, beşerin sözlerine hiç düşünmeden inansaydım, benim doğruya ulaşma şansım sizce ne olurdu? Bizlerin hesaba çekileceği kitabı anlamaya çalışmak mı daha akılcı ve mantıklı, yoksa beşerin ciltlerce dolusu kitaplarını anlamaya çalışmak mı daha mantıklı? Yorum sizlerin. Eğer gerçekten Rabbim yemin billâh ederek, Kuranın birçok yerinde sizler için bu kitabı kolaylaştırdım diyor da, birileri hayırrrr kolay değil, çok zor bir kitaptır, herkes anlayamaz onu veli insanlar anlar diyenlere inanıyorsak, bu işin sonunu tahmin etmek zor olmasa gerek, ne dersiniz?

Allah yardımcımız olsun, gerçekten gözlerimizi kapatmış yürüyoruz bir meçhule. Allahın verdiği aklı ve beyni ise hiç kullanmıyoruz, çünkü içi o kadar yanlış ve boş bilgilerle doldurulmuş ki, doğru bilgiyi içine koyacak yer kalmamış, zorla sokulan doğru bilgi ise, daha önce metabolizmanın alışık olduğu yanlış bilgilere göre yapılandırıldığından, doğru bilgiler kabul edilmeyip ne yazık ki dışarıya atılmaktadır. Rabbim cümlemizi böyle durumlardan korusun. ÂMİN. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
 
bak arkadaşım başta çok güzel düşüncelerin var bunu sölim ama şunuda sölim dediğin gibi 4 hak mezhep dediğimiz mezheplerde verılen bılgılerı alır okuruz dördüde doğrudur çünkü içinde bi sapıklık göremessin burdaki amaç mezhep imamlarının allah rasulundan gördöklerini sahabeler yardımıyla gunden gune belgelenıp aktarılmasıdır...

mesela namaza çağırırken ezanın okunması ,namaz vakıtlrı ve bu vakıtlerın alllah katındakı makbul zamanları ,, mıraçta 5 akıt olarak verıldğı dır

bıde şuna inanki allahın uyarıcı olarak kendınden ilim verdiği veli kulları devamlı vardır ve olacaktır

mesela hadisler olmassa bizim mehdiden ve mehdinin hz rasululahın neslinden olacağını bilemezdik,,

arkadaşım bide şu çarpıklık var insanlarda veli derken hemen allahın kafirleri veli edinmeyi ayetlerini cıkarıp sankı bunları alaha inanan veli kulları ıcın sölöomus carpıtmasınıda yapıoar halbuki bazı ayetlerdede bıze ınananlar bırbırının velisidir manasını vererek arasındakı takvayı dıle getırmeye calısıyor

burdan yola cıktıkmı velı kelımesı hep baska tarafa cekılıyor buda sankı kuranda celıskı varmıs hıssı uyandırıyor ınsanlara bu fıkırlerı lutfen dusunerek mıllete sunalım aksı halde ınsanları kuskuya dusuruosunuz

bıde velı derken sankı ona tapılan bır kısı manasına getırıosunuz tabıkı kuluk etmede allahtan baska velı yoktur ama ögöt amada ,allahı anlatmada ,ibret almada,ahlak bakımından takvalı olan kullar ınananlar ıcın velıdır yanı öğöt ve nasıhat alıcı yol gösterıcıdır ona tapıcı deıl
 
ya okunucak puntolarla ve okunabilecek kadar yazı ekleseniz ?

kitap okuyoruz zaten birde burada uğraşmayalım...
slm ısyan

arkadaş burda demek ıstıokı kuran var kıtab var öğreticiye gerek yok anlatıcıya gerek yok ıdrek amelımızı kurana göre yapalım dıyor

bende dıorumkı evet kıtab var açıklıyor o halde neden okula gidelim ve öğretmene ihtiyaç duyalım direk alalım kıtabımızı okuyalım ve sınav gunu gıdelım yazılıya gırelım
ne dersin bu konuda
 
slm ısyan

arkadaş burda demek ıstıokı kuran var kıtab var öğreticiye gerek yok anlatıcıya gerek yok ıdrek amelımızı kurana göre yapalım dıyor

bende dıorumkı evet kıtab var açıklıyor o halde neden okula gidelim ve öğretmene ihtiyaç duyalım direk alalım kıtabımızı okuyalım ve sınav gunu gıdelım yazılıya gırelım
ne dersin bu konuda

İki bakış açısıda haklı ben dinim hakkımda bilmediğim bir şey duyarsam kitaba bakarım ve kitabın dışındakiler ikinci plandadır. Ve herkesin kitaba yoğunlaşması gerek.

Ama öğreticide olmalı fakat öğretici yolu göstermemeli fener gibi olmalı kişi yolu kendi bulmalı.
 
İki bakış açısıda haklı ben dinim hakkımda bilmediğim bir şey duyarsam kitaba bakarım ve kitabın dışındakiler ikinci plandadır. Ve herkesin kitaba yoğunlaşması gerek.

Ama öğreticide olmalı fakat öğretici yolu göstermemeli fener gibi olmalı kişi yolu kendi bulmalı.

yol göstermekteki kastım ışık tutmak sadece zaten yol ortada allahın yolu kıtabı peygamberi ama şuda bir gerçektirki bu yol nasıl bir uslup içind izlenir ve yaşanır buda bu yolun kandilleri yani hakiki alllah ve sünnet ehli insanlar sayesinde bu uslup öğrenilir hayata tatbik edilir

tabiki bu tür insanlarında özellikleri vardır bunlar öle insanlarki allah için uykuları bile ibadettir

dünya malına meyletezler,her kelamında allah vardır,alçak gönöllödörler,devamlı allahı ve rasulunu anlatırlar,hayatları bu kaideler üzeredir,mesela bu bakımdan hz ebubekir en önde gidenidir derki yarabbi beim bednimi o kadar büyütki cehennemi kaplıyayımda hz muhammedin ümmeti oraya girmesin

anlatmak istediğim bu tür kandil gibi yanan insanlardır ..velilerin başıda zaten hz ebubekirdir
 
yol göstermekteki kastım ışık tutmak sadece zaten yol ortada allahın yolu kıtabı peygamberi ama şuda bir gerçektirki bu yol nasıl bir uslup içind izlenir ve yaşanır buda bu yolun kandilleri yani hakiki alllah ve sünnet ehli insanlar sayesinde bu uslup öğrenilir hayata tatbik edilir

tabiki bu tür insanlarında özellikleri vardır bunlar öle insanlarki allah için uykuları bile ibadettir

dünya malına meyletezler,her kelamında allah vardır,alçak gönöllödörler,devamlı allahı ve rasulunu anlatırlar,hayatları bu kaideler üzeredir,mesela bu bakımdan hz ebubekir en önde gidenidir derki yarabbi beim bednimi o kadar büyütki cehennemi kaplıyayımda hz muhammedin ümmeti oraya girmesin

anlatmak istediğim bu tür kandil gibi yanan insanlardır ..velilerin başıda zaten hz ebubekirdir

33 Altun silsile ...

Sonrasındaki sıralama ise tam olarak yazalım hak kalmasın boynumuzda...

1. Ebu Bekri’s-Sıddiyk (r.a.)
2. Selman-ı Farisi (r.a.)
3. Kasım bin Muhammed (k.s.)
4. Cafer-i Sadık (k.s.)
5. Bayezid-i Bestami (k.s.)
6. Ebu’l-Hasan Harkani (k.s.)
7. Ebu Ali Farimidi (k.s.)
8. Yusuf Hemedani (k.s.)
9. Abdu’l-Halık Gucdüvani (k.s.)
10. Hace Arif Rivgiri (k.s.)
11. Mahmud İncir Fag’nevi (k.s.)
12. Hace Arif Ramitini (k.s.)
13. Muhammed Baba Semasi (k.s.)
14. Seyyid Emir Kilal (k.s.)
15. Muhammed Bahaüddin Nakşibend (k.s.)
16. Hace Alaaddin-i Attar (k.s.)
17. Yakub Çerhi (k.s.)
18. Hace Ubeydullah Ahrar (k.s.)
19. Hace Muhammed Zahid (k.s.)
20. Derviş Mehmed (k.s.)
21. Muhammed Hacegi Emkengi (k.s.)
22. Hace Muhammed Bakibillah (k.s.)
23. İmam-ı Rabbani Ahmed-i Faruk-i Serhendi (k.s.)
24. Hace Muhammed Masum (k.s.)
25. Şeyh Seyfüddin Arif (k.s.)
26. Muhammed Nurü’l-Bedvani (k.s.)
27. Şemsüddin Habibullah İbn-i Mirza Can (k.s.)
28. Abdullah-ı Dehlevi (k.s.)
29. Hafız Ebu Said Sahib (k.s.)
30. Habibullah Can-ı Canan (k.s.)
31. Muhammed Mazhar İş’an Can-ı Canan (k.s.)
32. Selahüddin İbn-i Mevlana Siracüddin (k.s.)
33. Ebu’l Faruk Süleyman Hilmi Silistrevi (k.s.)


necip fazıl kısaküreğin kitabıdır.

neyi kast ettiğinizi biliyorum dediğim gibi görüşler doğrudur bence...
 
33 Altun silsile ...

Sonrasındaki sıralama ise tam olarak yazalım hak kalmasın boynumuzda...

1. Ebu Bekri’s-Sıddiyk (r.a.)
2. Selman-ı Farisi (r.a.)
3. Kasım bin Muhammed (k.s.)
4. Cafer-i Sadık (k.s.)
5. Bayezid-i Bestami (k.s.)
6. Ebu’l-Hasan Harkani (k.s.)
7. Ebu Ali Farimidi (k.s.)
8. Yusuf Hemedani (k.s.)
9. Abdu’l-Halık Gucdüvani (k.s.)
10. Hace Arif Rivgiri (k.s.)
11. Mahmud İncir Fag’nevi (k.s.)
12. Hace Arif Ramitini (k.s.)
13. Muhammed Baba Semasi (k.s.)
14. Seyyid Emir Kilal (k.s.)
15. Muhammed Bahaüddin Nakşibend (k.s.)
16. Hace Alaaddin-i Attar (k.s.)
17. Yakub Çerhi (k.s.)
18. Hace Ubeydullah Ahrar (k.s.)
19. Hace Muhammed Zahid (k.s.)
20. Derviş Mehmed (k.s.)
21. Muhammed Hacegi Emkengi (k.s.)
22. Hace Muhammed Bakibillah (k.s.)
23. İmam-ı Rabbani Ahmed-i Faruk-i Serhendi (k.s.)
24. Hace Muhammed Masum (k.s.)
25. Şeyh Seyfüddin Arif (k.s.)
26. Muhammed Nurü’l-Bedvani (k.s.)
27. Şemsüddin Habibullah İbn-i Mirza Can (k.s.)
28. Abdullah-ı Dehlevi (k.s.)
29. Hafız Ebu Said Sahib (k.s.)
30. Habibullah Can-ı Canan (k.s.)
31. Muhammed Mazhar İş’an Can-ı Canan (k.s.)
32. Selahüddin İbn-i Mevlana Siracüddin (k.s.)
33. Ebu’l Faruk Süleyman Hilmi Silistrevi (k.s.)


necip fazıl kısaküreğin kitabıdır.

neyi kast ettiğinizi biliyorum dediğim gibi görüşler doğrudur bence...

tabıkı aynen bunu anlatmak istedim yani bunların hepsi allah yolunda hz muhammedin sunnetı senıyyesıne uygun kendıne tamamen kuranı rehber edınmıs ve bır öncekı velı tarafından sıkı sıkı cocukluğundn berı yetıstırımıs tabıkıde allahında hıkmet bahsettığı ınsanlar bunlar allah yoluna gıderken ınsanın en guzel bır sekılde kuran ve sunnetten sonra örnek alınacak ınsanlar yasayıslarıyla sohbetlerıyle herseylerıyle

ama şunuda söleyeyım tabıkı bunlar ımam rabbanıden sonra cok kollara ayrılmıs ama aynı yolu paylaşmıslardır yanı aynı lambadan cıkan ısık gıbı
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sn.Haluk GÜMÜŞTABAK ,güzel hazırlanmış ve sunulmuş bir yazı,teşekkürler emeğiniz için...

4 hak mezhep dediğimiz mezheplerde verılen bılgılerı alır okuruz dördüde doğrudur çünkü içinde bi sapıklık göremessin burdaki amaç mezhep imamlarının allah rasulundan gördöklerini sahabeler yardımıyla gunden gune belgelenıp aktarılmasıdır...

Sn.kapkale,bu bir genel söylemdir...Detaylar biraz da farklıdır...Örneğin 4 hak mezhep dediğimizde iki mezhebi bildiğimiz kurucuları kurmamıştır...Örnek mi Hanefi Mezhebi...Kurucusu İmam-ı Azam Ebu Hanife değil ,Ebu Yusuf / İmam Yusuftur ve İmam-ı Azam'ın öğrencisidir...

Diğer bir detay,sapıklık göremezsiniz sözünüz...Belki,belki de değil...Kur'an'da RECM ayeti var mdır...Ararsak bulamayız...Ancak Ahmed Bin HANBEL var demiş ve olmuş,KUR'AN'da OLMADIĞI HALDE...Bu güne dek binlerce insan RECM EDİLEREK öldürüldüyse bunun vebali kimin Kur'an'ın mı HANBEL , Buhari , Müslim ...in mi...??? Şimdi burada masumluk nerede...??? O binlerce taşlanarak öldürülen - ki hala günümüzde var - suçu ne cezası ne...???

mesela namaza çağırırken ezanın okunması ,namaz vakıtlrı ve bu vakıtlerın alllah katındakı makbul zamanları ,, mıraçta 5 akıt olarak verıldğı dır

Şöyle düşünüp kendi kendimize sorgulayalım...Namaz dinin direğidir denir hep...Ama her nedense günümüzdeki binlerce bilginin çok çok düşük bir kısmı Kur'an'da vardır...Neler vardır...Vakitleri...Rekat sayısı...Ne okunacağı...Nasıl kılınacağı...

Ama her nedense bu pek dikkate alınmaz ve Miraç ta şu olmuş denir ve ona itibar edilir...İyi de Kur'an ne işe yarar bu durumda...Ayrıca Miraç ta 5 vakit bildirilmiş deyip hadis ve rivayetlere bakacaksak,buraya öyle hadis ve rivayetler çıkartabilirim ki savunulacak hiç bir tarafı yoktur....Şimdi bu durumda bizim için esas nedir ....Esas Kur'an'dır....Bunun ötesi TEFERRUATTIR...

KUR'AN NAMAZ İÇİN BİZE ŞUNLARI SUNAR...

1- 3 VAKİT...

2- 2 REKAT (Minumum olarak yorumlayabilirsiniz)

3- Namaz içerisinde sadece ve sadece KUR'AN'DAN OKUMAK...Namaza Allahüekbek deyip ne okuyarak başlarsınız iyi düşünün...Kur'an'a uyulup uylmadığını iyi tartın derim...

4- Namazın KAZASI YOKTUR...

İşte Kur'an Namaz konusunda bize bunları sunar...Ama bunun dışında her ne hikmet ise gelir iş SÜNNET-HADİS-RİVAYETE saplanır kalır...

Neyse amaç kimsenin inancını sarsmak değil,az da olsa araştırıp doğruları hep beraber bulabilmektir...

Sağlıcakla kalınız...
 
kim ne derse desin sünneti seniyyesiz bir iman iman deildir hz allah baştan sona kuranda rasulume uyun ona uyan bana uymuştur der
 
Üst Alt