• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kur'anın bizlere önerdiği yol.......

Okunuyor :
Kur'anın bizlere önerdiği yol.......

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
mopsy!!! Bir takım alıntılar yapmışsın!! Eeeeeeei ne demeye getiriyorsun yani? Bakıyorum da hemen belden aşağı çalışmaya başlamışsınız!!!!

sevmekesas:eek:k:

mopsy

Emektar
Üye
mopsy!!! Bir takım alıntılar yapmışsın!! Eeeeeeei ne demeye getiriyorsun yani? Bakıyorum da hemen belden aşağı çalışmaya başlamışsınız!!!!

Selam!

Bir insanin milli goruscu olmasini soylemenin/olmanin
Beden asagi vurma ile ilgisi nedir anlamadim?

Dini bir konudaki yazdiginiz yorumda bulunan
sevmekesas-"...Bu ağızlar klasik lâikçi ağızlar..."
"...İftiraya bakar mısınız? Yalana bakar mısınız?..."
"...İşte bu misyoner..."
Bu sozlerinizden dolayi;" Sn. sevmekesas; yazilarinizdan milli goruscu oldugunuz anlasiliyor.
Benim dikkatimi ceken su oldu."...dedim sadece. Hepsi bu!

Ama sizin;
"sevmekesas- Ama siz bana bi takım isim ve sıfatlar bulma derdindesiniz ama sizdeki bu hastalığı nasıl tanımlayacağız? İşi gücü yorumları bırakmışsınız bendenize isim bulma derdine düşmüşsünüz. ismim sevmekesas.. Aramayın boşuna!!"
cevabiniz uzerine kisa bir bakisla tespitimin dogrulugunu ortaya koydum.
Baska birsey yok!
sevmekesas- ne demeye getiriyorsun yani?
Sn. sevmekesas; Diyorum ki
-Dini konularda SIYASETTEN uzak yorumlar yazsaniz.
-Baskalarina kotu Zan isnat ederken;ettiginiz konuda siz yapmasaniz.
-TEBLIG lere saldirmak yerine TEBLIG butunleyici olsaniz.
-Foruma uye olurolmaz herkesi dusman bellemeseniz.
-Genis genis okuyup,belli bir zaman sonra daha bilincli yorumlar yapsaniz.
-Baslik acip kendi bilgilerinizi paylassaniz.
-Size;"Allah cc na emanet olun!"diyene :
" sevmekesas-mopsy!!! Bir takım alıntılar yapmışsın!! Eeeeeeei ne demeye getiriyorsun yani? Bakıyorum da hemen belden aşağı çalışmaya başlamışsınız!!!!"
Baglaminda yazilar yazmasaniz.

Daha ne diyeyim bilmem ki..............?

Son düzenleme:

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Sn. sevmekesas; Diyorum ki
-Dini konularda SIYASETTEN uzak yorumlar yazsaniz.
-Baskalarina kotu Zan isnat ederken;ettiginiz konuda siz yapmasaniz.
-TEBLIG lere saldirmak yerine TEBLIG butunleyici olsaniz.
-Foruma uye olurolmaz herkesi dusman bellemeseniz.
-Genis genis okuyup,belli bir zaman sonra daha bilincli yorumlar yapsaniz.
-Baslik acip kendi bilgilerinizi paylassaniz.
-Size;"Allah cc na emanet olun!"diyene :
Dinin bizatihi kendisi zaten siyasettir. Tebliğlere saldırı değil eleştiri yapmaktayız. Bu bağlamda kimseyi de düşman müşman bellediğimiz yoktur. Sadece yorum yapmaktayız. Okuma konusu ise bizim okumadığımız kat'iyen söylenemez. Tavsiyelerinize kısmen de olsa uyacağımdan emin olabilirsiniz. Selamlar..

mopsy

Emektar
Üye
Selam!
... Dinin bizatihi kendisi zaten siyasettir...
Din:Herseyin sahibi,yaraticisi olduguna inanilan
Askin Guc'un Elcileri araciligiyla kullarina ogrettigi,
Kurallar ve bilgiler sinsilesi!

Sn.sevmekesas!
Allah cc siyaset mi yapiyor?

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Selam!

Din:Herseyin sahibi,yaraticisi olduguna inanilan
Askin Guc'un Elcileri araciligiyla kullarina ogrettigi,
Kurallar ve bilgiler sinsilesi!

Sn.sevmekesas!
Allah cc siyaset mi yapiyor?
Yani bu sualinizi nasıl anlamalıyız ki? Yani neyi kasdetmektesiniz? -Haşa- Allah u Teala hulûl edip de siyasetle uğraşıyor gibi mi demek istediğimizi anladınız acaba?
Bakınız kendi -bi yerlerden- aktardığınız tanımlamada bile 'kurallar' dan bahsetmektesiniz? İşte siyaset dediğiniz de budur. Başka da bir şey değil.

Hele 'kimin söylemi ve terimi' olduğu belli olmayan bir 'Aşkın Güç' ten bahsediyorsunuz ki evlere şenlik??

Hz. Resulullah'ın(SAV) hayatı bu konuda yanıt olarak yeter tabii ki de ama Nisa 59 da sanırım siyasetten uzak kalınamayacağının bi başka göstergesidir. Yine Maide Suresi'ndeki bazı ayetlerde de bu durum ihsas edilmektedir. Bu ayetlerde 'hükmetmekten' bahsedilmektedir. Demek ki yeryüzüne yönelik bir sistematikten; hüküm sistematiğine işaret var. İşte bu da siyaset ve bizatihî sulta'dır.

Bu anlamda Tevhidî düşünmek açısından İslam'da siyaset din, din de siyasettir. İkircikli bir durum yoktur. Lâik bir yapılaşma yoktur. İcraat makamlarının ayrı olması dahi lâik düşünüşten, dualist yaklaşımdan dolayı değil sadece İslam'ın kendi sistematiğinden ve maslahatından dolayıdır. Yani İslam temelinde yükselen bir yapı.

Yoksa tabii ki de Allah(CC) eline mikrofon alıp da kitlelere siyaset ediyor değildir.

Selamlar.
seckince:eek:k:

Son düzenleme:

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

sevmekesas;Yani bu sualinizi nasıl anlamalıyız ki? Yani neyi kasdetmektesiniz? -Haşa- Allah u Teala hulûl edip de siyasetle uğraşıyor gibi mi demek istediğimizi anladınız acaba?
AMACI:Siyaset yapmakmiydi diye sordum.
Yaziniz Evet diyor.
Demek ki sizin inancinizdaki Rabb ile benim ki farkliymis.
Bakınız kendi -bi yerlerden- aktardığınız tanımlamada bile 'kurallar' dan bahsetmektesiniz? İşte siyaset dediğiniz de budur. Başka da bir şey değil.
Hicbir yerden aktarim degildir.
Hele 'kimin söylemi ve terimi' olduğu belli olmayan bir 'Aşkın Güç' ten bahsediyorsunuz ki evlere şenlik??
Kur'an'in soylemidir.
Ve sizin de farkinda olmadan gun icinde en fazla kullandiginiz sifat tamlamasidir.
Hz. Resulullah'ın(SAV) hayatı bu konuda yanıt olarak yeter tabii ki de
Resulluk icraati;TESLIMIYET ile vahiyden odun vermeden devam dir.
Siyaset ise yer-zaman-sart ucgeninin belirledigi Degiskenliktir.
ama Nisa 59 da sanırım siyasetten uzak kalınamayacağının bi başka göstergesidir. Yine Maide Suresi'ndeki bazı ayetlerde de bu durum ihsas edilmektedir. Bu ayetlerde 'hükmetmekten' bahsedilmektedir. Demek ki yeryüzüne yönelik bir sistematikten; hüküm sistematiğine işaret var. İşte bu da siyaset ve bizatihî sulta'dır.
Siyaset hukme teslimiyet midir ki,Allah cc nun emrini ortaya attiniz.

Bu anlamda Tevhidî düşünmek açısından İslam'da siyaset din, din de siyasettir.
La ilahe illallah!
Illa diyeceksiniz;
Sonrada siyasettir ahkami keseceksiniz.
İkircikli bir durum yoktur. Lâik bir yapılaşma yoktur. İcraat makamlarının ayrı olması dahi lâik düşünüşten, dualist yaklaşımdan dolayı değil sadece İslam'ın kendi sistematiğinden ve maslahatından dolayıdır. Yani İslam temelinde yükselen bir yapı.
Sloganlari bilgi diye yazmayin
Burada ALLAH cc nun Her sartta degismez hukmu Islami konusuyoruz.
Sizin bir siyaset tanimina ihtiyaciniz var anlasilan.
tdk :siyaset/politika
a. (politi'ka) 1. Devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esaslarının bütünü, siyaset, siyasa:
2. Davranış biçimi, düşünce yapısı:
3. Bir hedefe varmak için karşısındakilerin duygularını okşama, zayıf noktalarından veya aralarındaki uyuşmazlıklardan yararlanma vb. yollarla işini yürütme:
Yoksa tabii ki de Allah(CC) eline mikrofon alıp da kitlelere siyaset ediyor değildir.
...........................?
Selamlar.
seckince:eek:kay:
Selam!

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Bakınız, söylediklerinize bir reddiye yazacak değilim. Çünkü kafanızdaki siyasa, siyaset tanımı benim kafamdakiyle çelişmemekte. Sanıyorum tanımlarda aramızda bi problem yok. Sadece lâik bir bakış açısıyla bakmanızda var sıkıntı. Yani İslamiyete yğklediğiniz anlam ve içerikte bir sıkıntınız yok. Ama bu içeriği tüm anlamıyla ve kapsamıyla beraber bir torba içine koyup duvara asma yanlısı gibi yaklaşıyorsunuz. İşte Hz. Resulullah(SAV) burada devreye giriyor. Önceki tüm peygamberler de(AS) aynı şekildedir. İsa(AS) da Musa(AS) da aynı minvalde bulunduklarından kurulu düzenler tarafından düşman bellenmiştir. Diğer adını bildiğimiz ve bilmediğimiz peygamberler dahi siyaset ile daima karşı karşıya gelmişlerdir. Allah(CC)'ın istediği tarz-ı siyasete yönelinmesi için yaptıkları görev derhal tepki çekmiş ve batıl din mensublarınca(egemen siyasi zihniyet taraftarlarınca) kendilerine savaş açılmıştır.

Ezcümle siyaset dediğimiz dünya işlerinin yürütülme tarzı, yönetim yöntemleri de dinin kapsam ve tavsiyeleri kapsamındadır. Zaten böyle olmasa Uluhiyet sıfatına eksiklik izafe etmiş oluruz ki bu mümkün değildir.

Bu anlamda 'dinimiz siyaset; siyaset de din esaslı' olmak zorundadır..

Saygılar.

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

sevmekesas-İşte Hz. Resulullah(SAV) burada devreye giriyor. Önceki tüm peygamberler de(AS) aynı şekildedir. İsa(AS) da Musa(AS) da aynı minvalde bulunduklarından kurulu düzenler tarafından düşman bellenmiştir. Diğer adını bildiğimiz ve bilmediğimiz peygamberler dahi siyaset ile daima karşı karşıya gelmişlerdir.
Mopsy- Resulluk icraati;TESLIMIYET ile vahiyden odun vermeden devam dir.
Siyaset ise yer-zaman-sart ucgeninin belirledigi Degiskenliktir.
Bakalim Allah cc ne diyor bu konuda?

Resuller siyaset yapmaz DIREK ITAAT isterler.
7/158//De ki: "Ey insanlar! Ben sizin tümünüze Allah'ın resulüyüm! Göklerin ve yerin mülkü o Allah'ındır! İlah yoktur O'ndan başka! O diriltir, O öldürür. O halde Allah'a ve resulüne iman edin; Allah'a ve onun sözlerine inanan o ümmî peygambere iman edip uyun ki, doğruya ve güzele ulaşabilesiniz."

Peki orta yolda uzlasmak adina Resule siyaset yapmasi teklif edilmis midir?
7/203//Onlara bir ayet getirmediğinde, "Onu da şuradan buradan derleseydin ya!" diye konuşurlar. De ki: "Ben sadece Rab’bim den bana vahyedilene uyuyorum.Bu,Rab’binizden gelen gönül gözleridir, doğruya kılavuzdur, iman eden bir toplum için rahmettir."

Peki siyaset yapanlar:Yer-Zaman-Sart'a gore davrananlar ne yapmislardir?
2/79//Yazıklar olsun o kişilere ki, Kitap'ı kendi elleriyle yazarlar da sonra onunla basit bir karşılık satın alsınlar diye, "İşte bu, Allah katındandır!" derler. Vay haline onların, ellerinin yazdıkları yüzünden! Vay haline onların,kazanıp durdukları yüzünden!

Uzlasma/siyaset yollari DIN'de kapalidir.
16/116//Yalan düzerek Allah'a iftira etmek için,dillerinizin uydurma nitelendirmeleri ile "Şu helaldir, şu da haramdır!" demeyin.Yalan düzerek Allah'a iftira edenler kurtulamazlar.

Vaadin sarti tektir.Siyaset yapilamaz.
Teslimiyet kurtulustur.

47/2//İman edip barışa/hayra yönelik işler yapanlar ve Muhammed'e indirilene–ki o onların Rab’lerinden bir haktır- inanmış olanlara gelince, Allah onların çirkin davranışlarını örtmüş ve gönüllerini barışa yöneltmiştir.
... Bu anlamda 'dinimiz siyaset; siyaset de din esaslı' olmak zorundadır...
Muctehidliginiz de var demek...........

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Bakınız siyaset konusunda neden sizinle anlaşamadığımızı anlamış değilim! Müctehidlikle falan alakası yok. Ben sadece yorum ve değerlendirmelerimi paylaşmaya çalışıyorum.

Siyaset dediğimde 'idare etme sanatı; yönetme sanatı, yönetme ve yönetim ile ilgili herşey' anlamında kullanmaktayım. Bu anlamda siyasetin dışında olan bir insan düşünmek mümkün değildir. Bir insan kendisi siyaset yapmadığını iddia ediyorsa bile aslında kategorik olarak -biraz da ister istemez- siyaset ile ilgilidir. Kendisi değilse siyaset onunla ilgilidir. Yani bir consensus anlamında söylemekteyim. Basit örnekleme olması açısından ülkemizde siyasetin ilgilenmediği bir alan düşünülebilir mi? Yani kabul edilmiş sosyal kuralların kapsamı haricinde kalmak ne mümkündür? Genel kabul edilmiş sosyal kuralların sınırları içinde kalmak zorundadır her insan. Aksi halde çatışma çıkacaktır.

Siyaseti ille de devlet kademelerinde uygulanan yönetmelik hükümleri imiş gibi veya bir parti dahilinde yapılan çalışma ve propaganda gibi dar bir anlamda almamak gerekir kanaatimce.
Siyaset yani idare usulü kendi arkadaşlarımız arasında, işyerinde, devlet kademöelerinde, evimizde, köyümüzde vs vs her yerde mevcuttur. İşte bunu bu genel anlamında kullanmış bulunmaktayım.

Ama İslam egemen bir devlet ve toplum yapısında bazı insanlar ayrıca siyasi işlere katılım yapar ya da yapmaz bu ayrı bir husustur. Ama yapacak olsa yönetsel davranış tarzının İslamiyete uygun olması gegrektiği izahtan varestedir.

Uzlaşma yolları yani siyaset DİN'e kapalıdır diyorsunuz, veya peygamberde siyaset olmaz diyorsunuz, teslimiyet kurtuluştur vs vs gibi muğlak ve kendinizce kondurulmuş tümceler sarfediyorsunuz. Yani siyaset neden dine kapalı olsun ki? Ne alaka yani? Din dediğiniz yaşam tarzı siyasetten arî midir? Bu dediğiniz hristiyanlaştırılmış İslam tasavvurudur. Eğer böyle olmuş olsaydı Muhammed(AS) ne bir devlet yapısı oluştururdu, ne de bir sosyal sistem kurardı, ne ordusu, ne memuru ne de sistematize bir öğretisi olurdu.
Tabii ki de TESLİMİYET istemiştir, evet ama İslam'a teslimiyet, Allah'a teslimiyet. O'nun siyasî anlayışı İslam'dan başka bir şey değildi ki?

Ezcümle dini dünyevî hayatın hiç bir kademesinden soyutlayamassınız hele siyasetten, asla!!

Selamlar sunuyorum.

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

Sn. sevmekesas: Siyasetin tanimi bellidir.
Bu tanim Kur'an'in BILGI alaninin disindadir.
Yani Kur'an'in getirdigi DIN'in konusu degildir.
Teslim olan Resulun da konusu degildir.
Bu yuzden haram/sevap da degildir.

Siyasetten soyutlanin diyen mi var?
Dinde siyaset Yoktur.

Bu ayeti tekrar yaziyorum.Kur'an'i yaziyorum.
Muglak vb. gibi sozleri birakin.
Peki orta yolda uzlasmak adina Resule siyaset yapmasi teklif edilmis midir?
7/203//Onlara bir ayet getirmediğinde, "Onu da şuradan buradan derleseydin ya!" diye konuşurlar. De ki: "Ben sadece Rab’bim den bana vahyedilene uyuyorum.Bu,Rab’binizden gelen gönül gözleridir, doğruya kılavuzdur, iman eden bir toplum için rahmettir."
DINDE SIYASET YOKTUR!

Teslimiyet ve siyaset ayni karedeki kavramlar degildir.

Üst Alt