Kur'anın bizlere önerdiği yol.......

Bizler hayatımızda ne yazık ki yaşantımızı doğru ve Rabbin önerdiği bir yolda, düzende yaşamadığımız için, her zaman sorunlarla ve üzücü olaylarla karşılaşmaktayız. Bu bireysel yanlışlığı yapan bizler, bir toplumu oluşturduğumuza göre o toplumda da huzur, birlik ve beraberlikten söz etmek mümkün olmayacaktır. Peki, Rabbim bizlerin nasıl bir yol takip etmemizi istiyor din ve iman adına, önerdiği yol nedir onu hiç düşündük mü? Bakın bizlere Rabbin önerdiği yolu kur’an ayetinde nasıl açıklıyor?

Bakara 143: İşte böyle! Biz sizi, insanlar üstüne tanık olasınız, resul de sizin üstünüze tanık olsun diye, orta yolu izleyen bir ümmet yaptık……

Yukarıdaki ayetin değişik meallerine de baktığımızda ayette geçen orta yolu izleyen sözünü bir kısmı dengeli ve ölçülü bir toplum, ya da vasat/ adil bir ümmet yaptık şeklinde de nakleden mealler olduğunu görürüz. Şimdide aşağıdaki ayeti dikkatle okuyalım.


Maide 77: De ki: “Ey Kitap ehli! Hakkın dışına çıkarak dininizde aşırı gitmeyin. Daha önce sapmış, birçoklarını da saptırmış ve dümdüz yoldan da şaşmış bir milletin arzu ve keyiflerine uymayın.”

Yukarıdaki ayeti değişik meallerine de baktığınızda bir kısmında, İnançlarınızın içerdiği hakikatin sınırlarını ihlal etmeyin, yolun denge noktasından uzağa düşmüş topluma uymayın, ya da dininizde haksız olarak taşkınlık etmeyin. Şeklinde çevirenler var. Rahman bu ayetiyle biz kullarına nasıl bir yol izlememizi emrediyor hiç düşündük mü? Dinde aşırıya gitmek, dinde haksızlıkla taşkınlık yapmak, yolun denge noktasından uzaklaşmak, inançların içerdiği hakikatın sınırlarını ihlal etmek ne olabilir? Denge noktası, orta yol sözleri üzerine lütfen düşünelim. Hayatımızda, yaşantımızda birçok örneklerini görmemiz mümkündür. Şimdide aşağıdaki ayeti düşünelim.

Cin 16: Şayet doğru yolda gitselerdi, onlara bol su (nimet) verirdik.

Rahman kullarının doğru yolda gitselerdi onlara nimetler verirdik derken, doğru yolu nasıl anlatıyordu diğer ayetlerinde? Dinde aşırıya gitmeyen, orta yolu takip eden, hakikatın sınırlarını aşmayan yani dengeli ve ölçülü bir toplum olun diyerek bizleri iki zıt uçlara yönelmeden, birbirine saygılı karşılıklı dertlerini dinleyen, Rabbin kur’anda emrettiklerine uyan, adaletli bir toplum olmamızı istiyordu. Çok dikkat etmemiz gereken uyarı ise, DİNİNİZDE AŞIRI GİTMEYİN. İşte Rabbim bizlere öyle bir kitap göndermiş ki, bizler onun ışığında başarıya ulaşacağımız, mutlu ve huzurlu olacağımız çok açıktır. Fakat bizler kur’anı özet bir bilgi görüp, her şeyin onda yazmayacağını söyleyenlere inandığımız andan itibaren, ne yazık ki Rabbin bu uyarısından uzaklaştığımızın farkında bile değiliz. Dinde aşırıya gitmenin doğru yoldan sapmak olduğunu söyleyen Rabbim i, sanırım biraz daha dikkatle dinlememizin zamanı geldi de geçiyor bile.

Şimdide bu ayetler ışığında içinde bulunduğumuz ortamı düşünelim. Acaba gerçekten bizler Rabbin önerdiği, dengeli ve ölçülü bir toplum yani orta yolu izleyen bir toplum muyuz? Bu soruyu tarafsız bir şekilde kendimize soralım ve cevabını aramaya çalışalım. Bizler, içinde yaşadığımız ortamda ne yazık ki din adına bir orta yolu yani aşırılığa kaçmadan dinimizi yaşamayı hiç başaramadığımızı düşünüyorum. Bir kısmımız Rabbim Rum suresi 32. ayetinde söylediği gibi dinde sakın bölünmeyin, bölünenlere baktığınız da hepsi kendisinin hak yolunda olduğunu sanırlar diyerek, kur’an dışına çıkmanın, kuran dışından dine hükümler koymanın, tehlikesine dikkat çekiyor bizlere. Enam 159 ise Rabbim böyle yapanları uyarıp; İnançlarının bütünlüğünü bozarak guruplara, fırkalara ayrılanlara gelince: onlar için yapabileceğin bir şey yoktur. Onların işi Allaha kalmıştır diyerek, Allah vakti geldiğinde onların yaptıklarını gösterecektir sözleriyle tehdit ettiği halde, bizler hala kur’anın uyarısını görmezden gelip, dinde bölünmenin bir bereket bir güzellik olduğunu söylemekte bir sakınca görmediğimiz içindir ki, Rabbin önerdiği orta yoldan, Rabbin önerdiği dümdüz yoldan ayrıldığımızın farkında bile değiliz.

Yaşantımızı düşünelim din ve iman adına öyle bölünmüşüz ki herkes birbirine düşman olmuş adeta. Ne söylenirse söylensin kimse kimseyi dinlemediği için, hak ve doğru bilgi de, bazen eğrinin arasında kaybolmuş, fark edememişiz, görememişiz hakkın yolunu.

Bizler o kadar sert ve acımasız bölünmüşüz ki, birbirimize tahammül edemez hale geldiğimizden, bazı kelimeler bizde iticilik yaratmış. Her inanç kendisine bulduğu isimle anılarak yaratmış kendi itikatlarını. Danışma gereği bile kalkmış neredeyse rabbin kel*****. Ne orta yol kalmış nede Rabbin koyduğu sınırlar. Herkes kendi sınırlarını çizmiş Allah adına. Rahman bizleri uyarıp DİNDE AŞIRI GİTMEYİN diyorsa, her şeyin aşırısının sonu kötü olacağını bilmeliyiz. Rabbim hakikatın sınırlarını aşmayın, dosdoğru yolda gidin diyorsa, demek ki dinde Rabbin koyduğu bir sınır var demektir. Bu sınırı eğer kur’anda aramazda beşerin kitaplarında ararsak, acaba doğru bir sınır içinde kalabilir miyiz? Din ve iman adına birbirimizi kırarak, beşerin sözlerini savunmak adına gösterdiğimiz çabaların karşılığını, kimden almayı umut edebiliriz, bunu çok iyi düşünmeliyiz.

Önümüzde apaçık kuran ve ayetlerinin olduğunu söyleyen Rabbim var. Gelin önce onu bir dinleyelim, ama tarafsız ön yargısız, anamızdan yeni doğmuşçasına tertemiz, arı, duru düşüncelerle onu dinleyelim. Rabbin huzuruna gittiğimizde hiç kimseyi yanımızda yardımcı bulamayacağımızı söyleyen Rabbe kulak verelim, onu anlamaya çalışalım. Aynı Allah a, kitaba ve peygamberine inanan bizler, tüm ön yargılarımızı bir kenara bırakarak bir araya gelelim ve Rabbin önerdiği yol olan aklı öne çıkararak kur’anı anlamaya çalışalım. Allah dinde aşırıya gitmeyin, orta yolu izleyin, yani hakikatın sınırlarını aşmayın sözlerine kulak verip, orta yolda buluşalım. Bunun zamanı geldi ve geçiyor. Bugün var olan bizler, yarın emaneti teslim edebiliriz, bunun bilinciyle birbirimizi suçlamak, küfretmek yerine orta noktada buluşalım. Düşmanlıkla doğrular bulunmaz, yaşanmaz. Doğru tektir oda Rabbin kur’anda çizdiği sınırlardır. Onun dışına çıkmak dinde aşırıya gitmek olacağını rabbim ayetinde bizlere söylüyor. Tüm İslam âlemini düşünün lütfen, acı, gözyaşı ve adaletsiz yaşam ön plana çıkıyor. Kur’ana uydukları için mi bu haldedirler, yoksa kur’andan çokkkkk ama çokkkkk uzaklarda yaşadığımız için mi? Bunun yorumunu sizlere bırakıyorum.

Rabbim, İslam âlemini içinde bulunduğu bu bölünmüşlükten, birbirine karşı düşmanlıklarından, Rabbin koymuş olduğu sınırların aşılmasından, bizleri ne olursun koru ve yaptığımız hatalarımızdan dolayı bizleri affet. Bizlere birlik ve beraberliğin şevkini ver. Bizleri kur’an etrafında toplanan, onun hükümleri ile iman eden, hakka yönelen, aşırılıklardan uzak duran, batıla yönelmeyen bir toplum olmamızı sağla. Allah yardımcımız olsun. Eğer bu düşmanlık devam ederse birilerinin kölesi olmaktan kurtulamayacağımız çok açık. Kaybeden biz Müslümanlar oluruz, düşmanlarımız sevinir, şeytan galip gelir. Gelin el birliğiyle şeytanı ve İslam düşmanlarını alt edelim ve birlik olalım. Birbirimizi sen, ben, onlar, şunlar diye ayırmayalım. İslam ı şekilcilikten kurtarıp, kur’anın ruhuna teslim olalım. Tek yumruk olalım ki, İslam düşmanlarına atacağımız yumruk güçlü olsun. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
 
İslam ı şekilcilikten kurtarıp, kur’anın ruhuna teslim olalım.
bu ne demek oluyor acaba? Şekilcilik dediğiniz nedir ki? islam'da şekilcilik arayıp, sonra da bu ilkelerin terkedilmesi gerektiğini söyleyince siz de şekilcilik yapmış olmuyor musunuz? Bu ağızlar klasik lâikçi ağızlar. islam'ın yükselişinden ürken çevrelerin panik hali. guya suret-i haktan görünüp islamî yükselişi engelleme gayreti. Şu tümceye bakar mısınız:
Fakat bizler kur’anı özet bir bilgi görüp, her şeyin onda yazmayacağını söyleyenlere inandığımız andan itibaren, ne yazık ki Rabbin bu uyarısından uzaklaştığımızın farkında bile değiliz
işte yazanın rengi burada belli. Burada dil uzattığı hedefin ne olduğunu sanırım herkes anlamıştır. Alim ve fazıl, amel-i salih ulemamıza, dirayetli ve büyük İmamlarımıza dil uzatmakta.. Şurdaki mantığı incelersek dediği şudur: Bazı kişiler var ki(yani büyük alimler demek istiyor) bu kişiler guya herşey Kur'an'da yazmaz diyormuş.. İftiraya bakar mısınız? Yalana bakar mısınız? Tam tersine islam uleması her problem için hemen kur'an'a başvurur, hepsi kur'an ve resul aşıkı kimselerdir. Bu iftiralara da lâyık değillerdir. İslâmî ilimleri tedvin eylemişlerdir. Ve de bu ilimlerin en önemlisi arabiyyattan sonra tefsir ve usul ilimleridir. Hadis usulü, tefsir usulü, fıkıh usulü vs vs gibi.. İşte bu misyoner bu ulememıza ve imamlarımıza dil uzatmak istiyor.. Reddederiz bunu..
Saygılar.
sevmekesas:eek:kay:
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sn.sevmekesas,şu aşağıdaki sözünüz üzerine bazı karşılaştırmalar vereceğim,yorumsuz olarak...Olur ya bakarsınız katkısı olur...

05-04-2010 12:39 PM
Alıntı : sevmekesas
"...İftiraya bakar mısınız? Yalana bakar mısınız? Tam tersine islam uleması her problem için hemen kur'an'a başvurur, hepsi kur'an ve resul aşıkı kimselerdir..."

..............................................

GÖZE ÇARPAN KUR'AN - HADİS ÇELİŞKİLERİ

KUR'AN: ŞUARA
11. Fatırus semavati vel ard ceale leküm min enfüsiküm ezvacev ve minel en'ami ezvaca yezraüküm fıh leyse ke mislihı şey' ve hüves semıul besıyr
11. O, gökleri ve yeri yoktan yaratandır. Size kendinizden eşler, hayvanlardan da (kendilerine) eşler yaratmıştır. Bu suretle çoğalmanızı sağlamıştır. O'nun benzeri hiçbir şey yoktur. O işitendir, görendir.

HADİS:
“Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir.”
Müslim - İman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1
.....................................
KUR'AN: İHLAS
4. Ve lem yekün lehu küfüven ehad
4. Onun hiçbir dengi yoktur.

HADİS: “Allah benimle görüştü ve el sıkıştı. Elini iki omuzum arasına koydu. Öyle ki parmaklarının soğukluğunu iki göğsüm arasında hissettim.”
Hanbel 5/243
.................................
KUR'AN: NECM
38. Ella teziru vaziratuv vizra uhra
38. Gerçekten hiçbir günahkâr, başkasının günah yükünü yüklenemez.

HADİS: “Ölü ailesinin kendisi için ağlamasından dolayı azaba uğratılır.”
Buhari-K. Cemiz 32,33,34
......................................
KUR'AN: AL-İ İMRAN
195. Festecabe lehüm rabbühüm ennı la üdıy'u amele amilim minküm min zekerin ev ünsa* ba'duküm min ba'd* fellezıne haceru ve uhricu min diyarihim ve uzu fı sebılı ve katelu ve kutilu le ükeffiranne anhüm seyyiatihim ve le üdhılennehüm cennatin tecrı min tahtihel enhar* sevabem min ındillah* vallahü ındehu husnüs sevab

195. Bunun üzerine Rableri, onların dualarını kabul etti. (Dedi ki:) Ben, erkek olsun kadın olsun -ki hep birbirinizdensiniz- içinizden, çalışan hiçbir kimsenin yaptığını boşa çıkarmayacağım. Onlar ki, hicret ettiler, yurtlarından çıkarıldılar, benim yolumda eziyete uğradılar, çarpıştılar ve öldürüldüler; andolsun, ben de onların kötülüklerini örteceğim ve onları altlarından ırmaklar akan cennetlere koyacağım. Bu mükâfat, Allah tarafındandır. Allah; karşılığın güzeli O'nun katındadır.

HADİS: Kadınlar arasında iyi kadın, yüz tane karga arasında alaca bir karga gibidir.
Buhari 9/1391
........................................
KUR'AN: FURKAN
8. Ev yülka ileyhi kenzün ev tekunü lehu cennetüy ye'külü minha ve kalez zalimune in tettebiune illa racülem meshura
8. Yahut kendisine bir hazine verilmeli veya içinden yeyip (meşakkatsizce geçimini sağlayacağı) bir bahçesi olmalıydı. (Ayrıca) o zalimler (müminlere): Siz, ancak büyüye tutulmuş bir adama uymaktasınız! dediler.

HADİS: “Peygamber Medine’de bir Yahudi tarafından büyülendi. Günlerce ne yaptığını bilmez durumda ortalıkta dolaştı.”
Buhari 76/47 Hanbel 6/57,4/367
.............................................
KUR'AN: MAİDE
106. Ya eyyühellezıne amenu şehadetü beyniküm iza hadara ehadekümül mevtü hıynel vesıyyetisnani zevaadlim minküm ev aharani min ğayriküm in entüm darabtüm fil erdı fe esabetküm müsıybetül mevt tahbisunehüma mim ba'dis salati fe yuksimani billahi inirtebtüm la neşterı bihı semenev ve lev kane za kurba ve la nektümü şehadetellahi inna izel le minel azimın

106. Ey iman edenler! Birinize ölüm gelip çatınca vasiyet esnasında içinizden iki adalet sahibi kişi aranızda şahitlik etsin. Yahut seferde iken başınıza ölüm musibeti gelmişse sizden olmayan, başka iki kişi (şahit olsun). Eğer şüpheye düşerseniz o iki şahidi namazdan sonra alıkor, "Bu vasiyet karşılığında hiçbir şeyi satın almayacağız, akraba (menfaatine) de olsa; Allah (için yaptığımız) şahitliği gizlemiyeceğiz, (aksini yaparsak) bu takdirde biz elbette günahkârlardan oluruz" diye Allah üzerine yemin ettirirsiniz.

HADİS: “Varis için vasiyet yoktur.”
Hanbel 14/238
...........................................
KUR'AN: A'RAF
32. Kul men harrame zınetellahilletı ahrace li ıbadihı vet tayyibati miner rızk kul hiye lillezıne amenu fil hayatid dünya halisatey yevmel kıyameh kezalike nüfassılül ayati li kavmiy ya'lemun
32. De ki: Allah'ın kulları için yarattığı süsü ve temiz rızıkları kim haram kıldı? De ki: Onlar, dünya hayatında, özellikle kıyamet gününde müminlerindir. İşte bilen bir topluluk için âyetleri böyle açıklıyoruz.

HADİS: “Altın ve ipek ümmetimin kadınlarına helal, erkeklerine ise haramdır.”
Müslim 2/16
.............................................
KUR'AN: NAZİ'AT
30. Vel'arda ba'de zalike dehaha.
30. Ondan sonra da yerküreyi döşedi,

HADİS: “Dünya balığın üzerindedir. Balık başını sallayınca Dünya’da depremler olur.”
İbn-i Kesir Tefsiri 2/29 68/1’in açıklamaları
............................................

KUR'AN' A VE HADİSLERE GÖRE KADIN...

KUR'AN'A GÖRE KADIN

HUCURAT
13. Ya eyyühen nasü inna halaknaküm min zekeriv ve ünsa ve cealnaküm şüubev ve kabaile li tearafu inne ekrameküm ındellahi etkaküm innellahe alımün habır

13. Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır.
...................................
TEVBE
71. Vel mü'minune vel mü'miratü ba'duhüm evliyaü ba'd ye'mürune bil ma'rufi ve yenhevne anil münkeri ve yükıymunes salate ve yü'tunez zekate ve yütıy'unellahe ve rasuleh ülaike se yerhamühümüllah innellaha azızün hakım

71. Mümin erkeklerle mümin kadınlar da birbirlerinin velileridir. Onlar iyiliği emreder, kötülükten alıkorlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekâtı verirler, Allah ve Resûlüne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah azîzdir, hikmet sahibidir.
.......................................
AHZAB
35. İnnel müslimıne vel müslimati vel mü'minıne vel mü'minati vel kanitıne vel kanitati ves sadikıyne ves sadikati ves sabirıne ves sabirati vel haşiıyne vel haşiati vel mütesaddikıyne vel mütesaddikati ves saimıne ves saimati vel hafizıyne fürucehüm vel hafizate vez zakirınellahe kesırav vez zakirati eaddelahü lehüm mağfiratev ve ecran azıyma

35. Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mümin erkekler ve mümin kadınlar, taata devam eden erkekler ve taata devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevazi erkekler ve mütevazi kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.
...........................................
BAKARA
187. Ühılle leküm leyletes sıyamir rafesü ila nisaiküm* hünne libasül leküm ve entüm libasül lehünn* alimellahü enneküm küntüm tahtaune enfüseküm fe tabe aleyküm ve afa anküm* fel anebaşiruhünne vevteğu ma ketebellahü leküm* ve külu veşrabu hatta yetebeyyene lekümül hüytul ebyadu minel haytıl esvedi minel fecri sümme etimmüs sıyame ilel leyl* ve la tübaşiruhünne ve entüm akifune fil mesacid* tilke hududüllahi fe la takrabuha* kezalike yübeyyinüllahü ayatihı lin nasi leallehüm yettekun

187. Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı. Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz. Allah sizin kendinize kötülük ettiğinizi bildi ve tevbenizi kabul edip sizi bağışladı. Artık (ramazan gecelerinde) onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yeyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın. Mescitlerde ibadete çekilmiş olduğunuz zamanlarda kadınlarla birleşmeyin. Bunlar Allah'ın koyduğu sınırlardır. Sakın bu sınırlara yaklaşmayın. İşte böylece Allah âyetlerini insanlara açıklar. Umulur ki korunurlar.
....................................
NİSA
32. Ve la tetemennev ma faddalelelahü bihı ba'daküm ala ba'd lir ricali nasıybüm mimmektesebu ve lin nisai nasıybüm mimmektesebn ves'elüllahe min fadlih innellahe kane bi külli şey'in alıma

32. Allah'ın sizi, birbirinizden üstün kıldığı şeyleri (başkasında olup da sizde olmayanı) hasretle arzu etmeyin. Erkeklerin de kazandıklarından nasipleri var, kadınların da kazandıklarından nasipleri var. Allah'tan lütfunu isteyin; şüphesiz Allah her şeyi bilmektedir.
.....................................
NİSA
124. Ve mey ya'mel mines salihati min zekerin ev ünsa ve hüve mü'minün fe ülaike yedhulunel cennete ve la yuzlemune nekıyra

124. Erkek olsun, kadın olsun, her kim de mümin olarak iyi işler yaparsa, işte onlar cennete girerler ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar.
.....................................
NAHL
97. Men amile saliham min zekerin ev ünsa ve hüve mü'minün fe le nuhyiyennehu hayaten tayyibeh ve la necziyennehüm ecrahüm bi ahseni ma kanu ya'melun

97. Erkek veya kadın, mümin olarak kim iyi amel işlerse, onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız. Ve mükâfatlarını, elbette yapmakta olduklarının en güzeli ile veririz.
.......................................

HADİSLERE GÖRE KADIN

Eğer bir kimsenin bir kimseye secde etmesini emretseydim, erkeklerin kadınlar üzerinde olan haklarından dolayı kadınların erkeklere secde etmelerini emrederdim.

Tirmizi, Rada, 10/1159; Ebu Davud, Nikah 40/2140
Ahmed b. Hanbel, Müsned VI, 76; İbn Mace, Nikah 4/1852
.................................
Kocanın vücudu irin ile kaplı dahi olsa ve karısı onu yalayarak temizlese yine de kocasının hakkını ödemiş olmaz.

İbni Hacer El Heytemi 2/121
Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 239
...................................
Ey kadınlar! Eğer kocalarınızın size olan haklarını bilseydiniz, ayaklarının tozunu yüzlerinizle silerdiniz.

Hafız Zehebi-Büyük Günahlar- Sayfa 187
....................................
Çok lanet ediyor ve kocalarınıza karşı nankörlük ediyorsunuz. Aklı başında bir erkeğin aklını sizin kadar çelebilen aklı ve dini eksik başka bir varlık görmedim.

Müslim, İman, 34/132
İbn Mace, Fiten 19/4003
.........................................
Kadınların dinleri ve akılları ek******.

Sahihi Buhari
.....................................
Kadınlar arasında iyi kadın, yüz tane karga arasında alaca bir karga gibidir.

Sahihi Buhari
.....................................
Ey kadınlar topluluğu! Sadaka veriniz ve çok istiğfar ediniz. Çünkü ben Cehennem halkının çoğunun sizler olduğunu gördüm.

Müslim, İman, 34/132
İbn Mace, Fiten 19/4003
....................................
Bir kadın kocası kendisinden razı olduğu halde ölürse Cennete girer.

Riyazus Salihin
..................................
Kadınların hayırlısı, erkeklerin yaramazlıklarına, kötü huylarına sabredendir, bu sabır onların cennete girmesine sebeptir.

Kadınlara Dini Bilgiler sayfa:88
....................................
Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır.

Sahihi Müslim, Salat 265; Tirmizi Salat 253/338
Ebu Davud, Salat, 110/720
...................................
Uğursuzluk üç şeyde vardır: Kadında, evde ve atta.

Ebu Davud, Tıb, 24/3922; Müslim, Selam, 34/115
Buhari, Nikah, 17/4805
...................................
İmam Şarani-Uhudül Kübra sayfa:773

Dövme yapan ve yaptırana, yüzdeki tüyleri aldıran ve estetik için dişlerini seyrelttiren kadınlara Allah lanet etsin.

Sahihi Buhari
.....................................
Takma saç takan, taktıran, kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir.

Ebu Davud, Tereccul, 5
.......................................
Eğer bir kadın peruk takarsa, eğer kol ve yüzüne dövme ya da ben yaparsa, yüzünden ve kaşlarından cımbızla kıl aldırırsa, yüzüne güzellik vermek için şekil değiştirirse lanetlenmiştir.

İmam Şarani – Uhudul Kubra – Sayfa 313, 867, 889
......................................
Bir hadise göre Ashabı Kiram karılarının pencere ve kapı aralıklarından dışarıyı seyretmelerini ve erkek görmelerini önlemek üzere evlerinin pencerelerini sıkı sıkıya kapatırlar, dışarıya bakanlara dayak atarlardı.

İmamı Gazali-İhyayı Ulumuddin 2/122
........................................
Kadınları zarar vermeyecek miktarda aç, aşırı gitmeyecek kadar da kıyafetsiz bırakınız. Çünkü kadınlar iyice doyar, güzelce giyinirlerse onlar için dışarı çıkıp gezmekten daha sevimli bir şey yoktur. Fakat onlar biraz aç, biraz da çıplak kalırlarsa onlar için evde oturmaktan hayırlı bir şey yoktur.

İbnül Cevzi, Mevzuat, II/282-283; Suyuti, Leali, II/154
İbn Arrak, Tenzihü’ş-Şeria, II/212-213
.......................................
Kadınlarınıza evlerinin kapısında oturmamaları için yeni elbise yaptırmayın, çünkü elbiseleri güzel ve yeni olursa kalplerine dışarı çıkmak arzusu gelir.

İmamı Gazali-Kimyayı Saadet sayfa:178
İbn Ebi Şeybe, Musannaf, IV/II, 420
......................................
Dışarı çıkması kesin gereken kadın ise kocasından izin aldıktan sonra dışarı çıkacak ve şu kurallara kesin uyacaktır:

1-Sıkı sıkıya örtünüp kötü giysilere bürüne,

2-Hiç çıkmamış gibi davrana,

3-Başını öne eğip kimsenin yüzüne bakmaya,

4-Kalabalığa karışmaya,

5-Erkeklerin bulunduğu yerlere yanaşmaya,

6-Herkesin dolaştığı sokaklardan uzak dura,

7-İşini bir an önce bitirip evine döne,

İmamı Gazali – İhyayı Ulumuddin – 2/290
.................................................
Kadın sekiz sıfatlıdır:

1-Giyim kuşam hevesinden maymun.

2-Fakir düşmeye razı olmadığından köpek.

3-Kocasına ve diğer insanlara kibrinden yılan.

4-Gece gündüz koğuculuk yaptığından akrep.

5-Evden eşya sattığından fare.

6-Erkeklere hile kurduğundan tilki.

7-Kocasına itaat ettiğinden dolayı koyundur.

İmamı Gazali- İhyayı Ulumuddin
.......................................
Hanefilerden bazıları kadının sesinin de avret olduğu görüşündedirler;

Fıkhus Siyre sayfa:400

Konuyla ilgili bir hadis şöyledir;
Ancak ve ancak mahremleriniz olan erkeklerle konuşacaksınız.

İbni Kesir 4/355
.............................................
Kadınlara danışmayın, onlara muhalefet edin. Kadınlara muhalefet edin, zira kadınlara muhalefet berekettir.

Kadınlara Dîni Bilgiler 44,45
Suyuti, Leali II, 147; İbn Arrak, Tenzihü’ş Şeria II, 210
..................................................
Kim ki karısına itaat ederse Allah (cc) onu yüzüstü Cehenneme atar.

İbn Arrak II, 215
.................................................. .
Başlarına bir kadını geçiren bir kavim asla işah olmaz.

İbni Hanbel Müsned 5/43,50; Tirmizi Fiten:75
Nesai Kudat:8; Buhari Fiten:18
.................................................. .
Kadınlara yazıyı öğretmeyin. Dikişi ve Nur Suresini öğretin.

İbnü’l Cevzi, Mevzuat II, 269
.................................................. ...
Kişi kadınını yatağa davet eder de kadın kaçarak eşi sinirli bir şekilde gecelerse, melekler o kadına sabaha kadar lanet eder.

Sahihi Buhari 9/36
................................................
Bir kadın kocasından boşanırsa o kadına cennet kokusu haram olunur.

Kadınlara Dîni Bilgiler sayfa 61
...............................................
Bir hadis de şöyle der: “Camiye gelirken kokulanan kadın evine dönüpte cünüplükten ötürü boy abdesti alır gibi yıkanmadıkça, Allah katında onun namazı kabul olmaz.”

Avnül mabül 11/230
.............................................
Kadının yeri soğumadıkça erkek, kadının oturduğu yere oturmamalıdır.

Kadınlara Dîni Bilgiler sayfa 24
...............................................

Olur da bu konuya göz gezdirenler bir de bunları okuyup değerlendirirler...

Sağlıcakla kalınız.
 
Eee ne alaka şimdi? Bir yığın mevzu hadis bulup aktarmışsınız. Tek tek incelenmesi ve konuşulması gerekli hususlar bunlar. Nereye varmaya çalıştığınız belli oluyor aslında. Sunnet olayını refuze etme gayreti içindesiniz. Anlaşılan o ki Muhammed karşıtı kulvar içindesiniz siz de.. Ama unutmayın ki Muhammed yok ise islam da Kur'an da yok..
 
B

bursali68

Ziyaretci
Eee ne alaka şimdi? Bir yığın mevzu hadis bulup aktarmışsınız. Tek tek incelenmesi ve konuşulması gerekli hususlar bunlar. Nereye varmaya çalıştığınız belli oluyor aslında. Sunnet olayını refuze etme gayreti içindesiniz. Anlaşılan o ki Muhammed karşıtı kulvar içindesiniz siz de.. Ama unutmayın ki Muhammed yok ise islam da Kur'an da yok..

Merhaba,

" Eee ne alaka şimdi?..."

Bir alta bakınız ,

" Tam tersine islam uleması her problem için hemen kur'an'a başvurur, hepsi kur'an ve resul aşıkı kimselerdir."

Çok alaka,O Ulema dediklerinizin çoğunun elinin altındaki Kur'an'da farklı bir şey mi yazıyormuş da bu kadar Kur'an - Hadis/Rivayet çelişkisi bu gün karşımıza çıkıyor.Yoksa birileri mi " uydurma söz " atmışlar ortalığa...ki bunlardan biri de Ahmet Bin HANBEL yani HANBELİ MEZHEBİ kurucusudur.Sorsak alimdir...

Sn.sevmekesas,anladığım kadarıyla,

" Anlaşılan o ki Muhammed karşıtı kulvar içindesiniz siz de.. Ama unutmayın ki Muhammed yok ise islam da Kur'an da yok.."

Şu sözünüz üzere " Mezhepçi/Tarikatçı ve belki de Şeyhçi " olduğunuz anlaşılıyor.Çünkü kaç tanesi denk geldiyse hepsinin ağzındaki " sakız " bu sözdür.Yani Kur'an'ı okuduğumuzda anlayamayız öyle mi?

Siz Kur'an'ı ve İslamı kendi görüşünüz çerçevesinde anlıyor ve kabul ediyorsunuz bizler de kendi görüş ve anlayışımız içerisinde...Bunda yadırganacak bir taraf yok.Kur'an eksik değil ki başka bir kaynağa ihtiyaç olsun.Büyük alimlerin de yaptığı zaten kendi zamanlarına göre olayları açıklayış biçimleri değil midir.Yoksa onlar asla değişmez kurallar içeren Kur'an = Kitaplarını mı yazdılar...?

Bu arada konuyu açan yazı Hz.Muhammed karşıtlığı değil ki,O'nun ağzındanmış gibi söylenenlerin/yazılanların karşıtlığıdır...Bunu anlayabileceğinizi sanıyorum.Yok değil hala daha ısrarla dediğim dedik diyorsanız koymuş olduğum Kur'an - Hadis farklılıklarının nedenlerini anlatınız da anlayalım ak koyunu - kara koyunu...

Sağlıcakla kalınız.
 
Yani Kur'an'ı okuduğumuzda anlayamayız öyle mi?
Bendeniz böyle bir şey söylediğimi hatırlamıyorum. Anlıyorsanız anlıyorsunuzdur anlamıyorsanız da anlamıyorsunuzdur. Burası sizin bileceğiniz bir husus. Biz sadece bildiğimiz kadarıyla konularda yazmaya yorumlamaya çalışıyoruz. Ayrıca şu ithamınız da çok çirkin
" Mezhepçi/Tarikatçı ve belki de Şeyhçi "
bendenizi henüz tanımıyorsunuz bile. Neci olduğumu falan uyduruyorsunuz.. geniş geniş tanırsınız inşllh
 
Selam!

Sn. sevmekesas; yazilarinizdan milli goruscu oldugunuz anlasiliyor.
Benim dikkatimi ceken su oldu.

Resule karsilikla sucladiginiz kisi;"... açan yazı Hz.Muhammed karşıtlığı değil ki..." diye yazarken
Resul yandasi gorunen (!?) siz;"... Anlaşılan o ki Muhammed karşıtı kulvar içindesiniz siz de.. Ama unutmayın ki Muhammed yok ise.." diye yaziyorsunuz.

Muhammed as sizin babanizin oglu mu?
 
Selam!

Sn. sevmekesas; yazilarinizdan milli goruscu oldugunuz anlasiliyor.
Benim dikkatimi ceken su oldu.

Resule karsilikla sucladiginiz kisi;"... açan yazı Hz.Muhammed karşıtlığı değil ki..." diye yazarken
Resul yandasi gorunen (!?) siz;"... Anlaşılan o ki Muhammed karşıtı kulvar içindesiniz siz de.. Ama unutmayın ki Muhammed yok ise.." diye yaziyorsunuz.

Muhammed as sizin babanizin oglu mu?
Evet haklısınız. Hatem'ul Enbiya hz. Muhammed(SAV) Efendimiz'e çok saygılı olduğunuz anlaşılıyor. Bendeniz de sizi takdir ediyorum. Allah(CC) şefaatine nail eylesin.

Ama siz bana bi takım isim ve sıfatlar bulma derdindesiniz ama sizdeki bu hastalığı nasıl tanımlayacağız? İşi gücü yorumları bırakmışsınız bendenize isim bulma derdine düşmüşsünüz. ismim sevmekesas.. Aramayın boşuna!!

sevmekesas:eek:k:
 
B

bursali68

Ziyaretci
Bendeniz böyle bir şey söylediğimi hatırlamıyorum. Anlıyorsanız anlıyorsunuzdur anlamıyorsanız da anlamıyorsunuzdur. Burası sizin bileceğiniz bir husus. Biz sadece bildiğimiz kadarıyla konularda yazmaya yorumlamaya çalışıyoruz. Ayrıca şu ithamınız da çok çirkinbendenizi henüz tanımıyorsunuz bile. Neci olduğumu falan uyduruyorsunuz.. geniş geniş tanırsınız inşllh

Merhaba,

Sn.sevmekesas,önce dönüp kendi yazılarınıza bir bakınız,kısaca hatırlatayım ;

1-Sn.halukgta ' nın yazısının hemen akabindeki yazınızdan alıntı...
05-04-2010 12:39 PM
Alıntı : sevmekesas

"...Bu ağızlar klasik lâikçi ağızlar..."
"...İftiraya bakar mısınız? Yalana bakar mısınız?..."
"...İşte bu misyoner..."

1-Laikçileri ne ile suçluyorsunuz," Hz.Peygamberi " tanımamakla mı ?
2-Yazılanlara " İFTİRA " yaftasını yapıştıran sizsiniz.
3-Sn.halukgta 'ya " MİSYONER " yakıştırmasını yaparken hiç mi Kur'an'da " ZANN " dan ne kötü bir şey olarak bahsedildiğini okumadınız,nereden biliyorsunuz misyoner olduğunu ?


...........................
05-04-2010 01:53 PM
Alıntı : sevmekesas

"...Anlaşılan o ki Muhammed karşıtı kulvar içindesiniz siz de..."

-Hz.Muhammed karşıtlığı nedir sizce,Hz.Muhammed'i ve peygamberliğini tanımamak mı,yoksa " O dedi,O buyurdu..." diye söylenenlere /rivayetlere / hadislere şüpheyle yaklaşmak mı...?Bu bir İTHAM değil mi...?

............................
05-04-2010 02:48 PM
Alıntı : sevmekesas

"...Ayrıca şu ithamınız da çok çirkin..."

-Bu forumda bu tür söylemler ile her gün karşılaşıyoruz ve istisnasız " Mezhepçi / tarikatçı / Şeyhçi..." çıktı hepsi.Sizin ne farkınız var anlayamadım,belki de dediğiniz gibi tanıdıkça farklı olduğunuzu koyarsınız ortaya ben de " tükürdüğümü yalarım " merak etmeyin.

............................
05-04-2010 02:48 PM
Alıntı : sevmekesas

"...Biz sadece bildiğimiz kadarıyla konularda yazmaya yorumlamaya çalışıyoruz..."

Bunu diyorsunuz ve öncesinde,bana;

"...Ayrıca şu ithamınız da çok çirkin..."

Bunu söylüyorsunuz....Ancak...

Daha öncesinde söylediğiniz " laikçilik,iftiracılık,yalancılık,misyonerlik..." İTHAMLARINI görmüyorsunuz..." Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ".

"...Bu ağızlar klasik lâikçi ağızlar..."
"...İftiraya bakar mısınız? Yalana bakar mısınız?..."
"...İşte bu misyoner..."


Siz her yorumunuzda bunları söyleyecekseniz işimiz var doğrusu...Yorumunuz ise , kendi yorumunuzu nitelemeden koyunuz ortaya,bu kadar basit...

Sağlıcakla kalınız.
 
Evet haklısınız. Hatem'ul Enbiya hz. Muhammed(SAV) Efendimiz'e çok saygılı olduğunuz anlaşılıyor. Bendeniz de sizi takdir ediyorum. Allah(CC) şefaatine nail eylesin.

Ama siz bana bi takım isim ve sıfatlar bulma derdindesiniz ama sizdeki bu hastalığı nasıl tanımlayacağız? İşi gücü yorumları bırakmışsınız bendenize isim bulma derdine düşmüşsünüz. ismim sevmekesas.. Aramayın boşuna!!

sevmekesas:eek:k:
Merhaba!
Amerika'nın Kölesi Olmaya Ant İçtiler? [Arşiv] - Kanka.Net - Dostların Mekanı basligindan alinti:

sevmekesas:Bu iktidarın isteyerek veya istemeyerek; bilerek veya bilmeyerek(ki hiç sanmıyorum bunu) yaptığı bu icraatları halkımızın mutlaka görmesini sağlamak zorundayız. Tribünlere yönelik yapılan şov tarzı hareketlerle kendilerine yer yapan bu işbirlikçiler memleketi sadece Sevr noktasına taşımaktadır. Kimbilir belki de bunu bilmeyerek(sanmıyorum ama) farkında olmayarak yapıyorlardır. Belki de bunu vatan millet hizmeti oluyor diye zannederek yapıyorlardır!!! Belki feraseti ve basireti bağlanmıştır bu iktidarın. Onları Millî Görüş şemsiyesi altından bilen halkımız, bu kişileri o zamanki durumları üzerinde zannetmekte, ona göre değerlendirmektedir. Halbuki hiç böyle MiLLî Görüş olur mu??? Olur muuuu!!! Erbakan Hoca'yı izleyenler bilir olup olmayacağını!!

24-12-09, 07:21- sevmekesas
Erbakan irticacı değil ama İslamcı idi. Adil Düzen için uğraşan bi kimsedir. 30 senedir de dediği sözden dönmemiştir. Özü sözü bir kişidir. Onun mücadelesi dillere destandır. Ortaya koyduğu MiLLî Görüş hareketi ile bir çığır açmış, tüm dış kökenli ideoloji ve inanışlara HAYIR demesini bilmiştir.

Ülkemizde antiemperyalist diye geçinen ve böbürlenen bazı çevrelere bakın; onların dahi yine batı kökenli olduğunu görürsünüz. Yanı batının kapitalist emperyalistine karşı çıkarken bir başka dış odakın hizmetine girmekten utanmamışlardır. Günümüzde dahi bu sol ideoloji mensubları sanki çok bi bulunmaz matah imişlercesine yine arz-ı endam etmişler; yine halkı manüple etme çabalarına girişmişlerdir.

İşte Erbakan Hoca'mız da böyle bir ortamda hala mücadelesine devam eden antiemperyalist, antisiyonist, yüzde yüz yerli ve İslamî referanslı bir güzel kişidir.

Allah cc na emanet olun!
 
Üst Alt