• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kuran’ı satın alan adam!

Okunuyor :
Kuran’ı satın alan adam!

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
KURAN’I SATIN ALAN ADAM!

Mersin İçel Burak Canlı
Evde çok güzel bir Kuran bulunmaktaydı. Öyle güzeldi ki kapağı. İstedim. Dedim ki bana verin ben de büromda ara sıra bakar okurum. Nafile evdekiler vermediler. Git kendine bir Kuran al dediler.

Öncelerinde vardı. Yok değildi. Üniversite hayatımda dahi benim hep yanımda oldu. Lakin ne olduysa oldu artık büromda yoktu.

Tamam dedim. Bende gittim bir kitap evine. Dini bütündü bu kitap evi. İçimden ben şimdi Kuran istiyorum diye sevinecekler ve aha diyecekler Dinini okumak isteyen adam. Bana saygı duyacaklar diyordum. Ne var ki ilk sorduğum Kuran’ın fiyatı için bana bayağıca bir para söylediler.

Aha dedim. Bu da ne ya! İçimden o an neler geçmekteydi. Neler. Anlatmamın mümkün natı bulunmamaktaydı. Kuran için benden para istemekteydiler. Bende dedim ki en ucuzu hangisi. Bana aha şu dediler. Kitapçıda ki adam Kuran için alelade bir kitapmış gibi davranmaktaydı. Oysa bende ki Bayram havasıydı. Sinirlendim. Kuran’ı eline alırken koyarken sahte bir saygı dahi duymamaktaydı.

Bu olanları daha yeni bir Kuran almış bir hanım büyüğümüze anlattım. Oda bana hep satarlardı dedi. Nasıl olur dedim. Allah’ın Kitabı satılır mı? Yahu paran yoksa sen istediğine inan. Olacak şey değil dedim. Hadi anladık Suyu parayla satıyorlar. Kuran’ı nasıl parayla satarlar. Anlaşılacak şey değil.

Birde üstüne üstelik bir takım kişiler günümüzde sokak meydanlarında avazı çıktığı kadar Tevrat diye bağırmakta. Adamlar resmen Tevrat dersi vermeye başlayacaklar. Aklım almadı. Misyonerler Tüm diğer Kitapları para talep etmeksizin dağıtmaktalar. Biz ise Dinimizin Kitabı olan Kuran’ı satın almaktayız. Üstüne bir de fiyat faklılıkları bulunmakta.

Büyümüz olan hanım ablaya kınıyorum bu İktidarı dedim. Yanında ki beyi de bana bu İktidardan önce de Kuran’ı parayla satıyorlardı dedi. Anlaşılır şey değil. Eskiden böyle diye şimdide böyle mi olacak. Dinimizin Kitabı olan Allahın Emirlerini okumak için para vermek mecburiyetinde miyiz?

Sevgili iktidar seni kınıyorum. Öyle veya böyle ben hiçbir zaman Kuran’a para vermedim. Kupon, hediye gibi bir şeylerle almayı başardım. Şimdiler de ise sen çık Tevrat’ın Sokak meydanlarında savunuculuğu yap ve bana Dinimin kitabını parayla sat. Yok, ben savunuculuğunu yapmıyorum diyeceksen o zaman bir daha da sokak meydanlarında konuştuğuna dikkat et.

Bana teknolojiden. Bana modern çağdan bahsetme. İstediğimiz bir adet Kuran. Allahın Emirleri. Yaradan’ımın Kitabı. İlla para demekteysen! Parasız bu işler olmuyor demekteysen. Yaradanım bil ki Çalıştım. Çalışmayı İbadet sayarak çalıştım. İlim bilim yolunda hareket ettim. Ne var ki senin Emirlerin parayla satılmakta. Arkasında bin bir bahanelerle. Artık gayri sana sığındım. Yerin ve göğün tek hâkimi ve her bir şeyin sahibi bulunan Allah’ım ilim bilim yolunda sana sığınarak çalışmaya devam edeceğim. Mersin Burak CANLI

supermeydan mail kutusuna gelen ilginç bir yazı paylaşmak istedim

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Namaz çıkışları (genel de cumalar) sizi kapı önünde elinde leğenle bekleyip para isteyen adamı gördünüz mü hiç?

Kutsal topraklara gitmek için neredeyse küçük bir servet ödemek zorunda olduğunuzu bilmekte misiniz?

Çok zaman öncesi incil okuyasım geldiğinde çalıştığım yere yakın bir kiliseye utana sıkıla gidip incil istediğimde hemen çıkarıp vermişti papaz efendi. Hoş sonraları ikinci istediğimde bir başkası pek suratsızca yok şuan diye yollamıştı o ayrı.

Vel hasıl kelam, Kuran parayla, kutsal topraklar parayla, camide hoca efendi sürekli ekonok sıkıntılardan bahseder, leğenle kapı önünde bekleyen cemaatten birileri vardır muutlaka.

Neden bu kadar şaşırmış onu anlamadım. Evet saçma ama böyle... İktidara çatmak için anlamsız bir neden bence.

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim kurana para vermemiş bide maharet gibi anlatıyor.Kupon biriktirmiş bilmem ne.
Gerçekten kuran okuma hevesi olsaydı basar parayı alırdı.Kaldıki o kadar pahalıda değil.

sn spartaküs;
Efenim zengin değilseniz hac farz değil.,Zekat farz değil.Geriye kaldı,islamın üç şartı.e hastaysan oruçta tutmassın kaldı iki;Kelimei şehadet,namaz,buda parayla değil ya efenim.
Tam tersine günahlar parayla,zina parayla,içki parayla,kumar parayla......
iman,islam,namaz ,oruç, bedava...cennet bedava efenim parayla değil.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Elbette zengin degilsen yoksulluk-yoksunluktur farz sana. Fakat bu neyi degistirecek ki? Cami önünde legen koyup para isteyenleri mi? Yahut hacca gitmek icin kücük bir serveti yok mu sayacak zengin ya da fakire farzi? Yasadigim yerlerde cokca fakir dindar var, hacca gidemedikleri icin öyle üzülmekteler ki görmelisiniz. Paran yoksa tanridan bile yoksun kaliyor insan.

ümmi

Kıdemli
Üye
parasız kuluyla ilgilenmeyen tanrılardan bizene efenim.
Bizim Allahımız şahdamarımızdan daha yakın olduğunu bildirmiş bize.Her istediğimizde iç alemimizde ona yönelip dua ediyor konuşuyoruz biz müslümanlar.
parası olmayan tanrılardan yoksun kalıyorsa ne mutlu efenim.Allah'a başvursun oda.Allah kendisine yönelen kimseyi reddetmez ,para pul istemez.O bizim gönüllerimize bakar.
Rasulullah zenginmiydi efenim.

celik_suat

Amatör
Üye
efenim kurana para vermemiş bide maharet gibi anlatıyor.Kupon biriktirmiş bilmem ne.
Gerçekten kuran okuma hevesi olsaydı basar parayı alırdı.Kaldıki o kadar pahalıda değil.
gerçekten şaşılacak bir savunma.syn.ümmi;

böyle bir şeyi nasıl kabul edebiliriz.Allah'ın kelamını parayla satın alıyoruz, Allah'ın dinini parayla öğreniyoruz(kursmu bu efendim)
biz o kadar bozuk milletinizki efendim, bundan bile (Allah'ın dininden ve kelamından) para kazanmaya çalışıyoruz.Ticaret metası olarak görüyoruz.allah'ın kelamını çoğaltıp(matbaa)
isteyenlere de 100 tl verin alın bakın allah ne demiş öğrenin diyoruz.bunu sektör haline getiriyoruz.gidin efendim Bursa_Ulucamii avlusuna görün.caminin etrafı dini ticarethane.Herkes birilerinin kalbine Allah sevgisi ve korkusu aşılamak için birşeyler satıyor.SA-TI-YOR...

ve İstiklal caddesinde dinini tanıtmak isteyen Hristiyan ve Yahudilere ücretsiz incil ve tevrat veriyorlar diye misyoner diyoruz.ve tekme tokat kovalıyoruz(müslüman pazarında salyangoz sattırmayız muhabbeti) aslında diyorlarki burası (Türkiye) bizim din pazarımız. burada çoğunluk müslüman ve bizde müslümanlara dinlerini para ile öğretiyoruz.Burada bedava din olamaz, kandırmayın müşterilerimizi demeye geliyor.

hee...dersen kuran-ı kerim alamıyorsan git alimlerden öğren.zaten o ayrı bir facia...
dinini öyle öğrenen birçok insan gördüm.sakal uzatıp, şalvar giyip,cübbe takıp allah'a yakın olacağını sanan zavallıların kafalarına bakıyorsun bomboş.Ağzından Allah c.c düşmez ama Kuran-ı Kerim'den bir haber.benim kuran-ı kerim'le işim olmaz derler.
Ama ibnül bilmem kimin tüm kelamlarını Allah kelamı gibi anlar ezberlerler.

Burada din anlatmayın sayın ümmi.Müslümanlık çürüyor bu tür çıkarçı zihniyetler var oldukça, en büyük din (müslümanlık) zarar görüyor.dini kendi çıkarları için kullanan zihniyetlerde ne Allah korkusu ne de Allah sevgisi vardır.

bu konu bitmez...çookk derin bir yara bu yara... Allah hepimizi affetsin inşallah.

Dost'ça kalın....

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bizler Kur'an'ı " PARA İLE SATARKEN " elin oğlu kapı kapı dolaşıp " BEDAVA İNCİL - MUKADDES KİTAP " dağıtıyor...

Niçin parayla deyince, el cevap : bunun da bir maliyeti var...Bu maliyet sadece MÜSLÜMANA mı....???

Ayrıca iş sadece Kur'an'ı almak ile bitiyor mu ki....Hiç sanmıyorum,basacaksın parayı Kur'an'ı alacaksın,yetmeyecek,basacaksın mangırları Hadis Kitapları alacaksın...Yetmeyecek,basacaksın paraları " bazılarına göre Kur'an'dan daha açıklayıcı olan " TEFSİR kitapları alacaksın....İşte bazen de insanın " bas bas paraları Leylaya " diyesi geliyor,o diyesi gelenlerin de o kitap evlerine uğramadıkları aşikar....Neyin müslümanlığı...Paranın / rantın mı yoksa Allah Kelamının mı...

Sağlıcakla kalınız...

ümmi

Kıdemli
Üye
sn çelik suat ve bursali
yazdığımı farklı anladınız efenim.
Parayla basanı desteklemiyorum ki.
paralı olduğu için kuran almama zihniyetini eleştiriyorum.en fakirimizin bile gücü yeter bir kuran almaya okumaya niyetliyse diyorum.

madem bu durumdan rahatsızsınız kendi çapınıuzda ne yaptınız bu durum için.pc alabildiğinize göre maddi olarak en az orta halli olmalısınız.en az on tane kuranı kerim alıp dağıtabilirsiniz.Herşeyi hükumetten,devletten beklemeyin.(gerçi iyi olur dağıtsa elbette ama bu sefer laik kesim ayağa kalkar dini siyasete alet ediyorlar diye)
1,5 tl ye, 3 tlye bile kuran bulmanız mümkün.
yani laf olsun torba dolsun efenim.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sn.ümmi,benim yorumum sizin yorumunuz üzerine değil ki,niçin üstünüze alındınız.Genelleme yaparak yorum yapıyorum size hitaben değil...

Konunun can alıcı noktası " Allah Kelamının parayla satılması " ,yoksa bunun 1 TL olması veya 100 TL olması değil.Paranın 1 'i de 100 'ü de bir...

" pc alabildiğinize göre maddi olarak en az orta halli olmalısınız.en az on tane kuranı kerim alıp dağıtabilirsiniz..."

Ben bunu sorgulamadan önce bizlerden kesilen vergilerle " yaşayan " Diyanet İşleri Başkanlığı kurumunun ne yaptığını sorgularım...Sonuçta herkes vergi vermiyor mu...Ne işe yarıyor bu vergiler...Din kitabı dağıtamazlar mı," her dinden "...

" yani laf olsun torba dolsun efenim."

Bu sözünüzü kendi sözleriniz için de söylemiş görünüyorsunuz...

Sağlıcakla kalınız...

ramo7

Acemi
Üye
Arkadaşlar boş laflar ediyorsunuz, madem müslümansanız alın elinize 10 adet Kuranı kerim dağıtın bedava, eleştirin ondan sonra........

Sizden sonra kıtabı okumak isteyenlerde aynı duyguları yaşamasınlar. Ya degilse bunun sonu herkesin direkt ALLAH'dan istemesine kadar varır. Devlet dagıtsa ataist diyecek kardeşim o parada benimde hakkım var. O nedenle ne kadar Kuran dagıttınsa o kadarda ataistlik kitabı dagıtacan diyebilir ve haklıdırda.

Şimdilerde imamların paralarının atais olanlarca ödendiği gibi. Ataiste vergi veriyor müşrikte vergi veriyor imanlıda vergi veriyor. aleviside vergi veriyor. Bu bence yanlıştır ve bunun bedelini tüm müslümanlardan ataisler alacaklardır mahşer gününde

Üst Alt