Kur'an'dan 3 emir !

Selam!

Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...

27.91. "Ben sadece, bu beldenin Rabbine kulluk etmekle emrolundum.
Orayı saygıya layık kılmıştır O.
Her şey O'nundur.
Ben, müslümanlardan/Allah'a teslim olanlardan olmakla emrolundum."

92. "Ve Kur'an okumakla emrolundum.
Artık kim yola gelirse kendi nefsi için gelir.
Sapmışa gelince, böylesine de ki:
'Ben uyarıcılardan biriyim. Hepsi bu!"

Sadakallah!

Selam!

Neymis bu 3 emir?

1 - Yalniz Allah cc na ibadet etmek
...a’bude Rabbe....

2 - Boyle yaparak Musluman olmak
...minel muslimîn....

3 - Bunun nasil yapilacaginida Kur'an okuyarak ogrenmek.
...en etluvel kur’ân...

Ilahi emirle/ (Farz) ayrilmasina izin verilmeyen uclu:
Rabb-Musluman-Kur'an

Kur'an disi bir kaynak bu uclunun icinde YOK!
Kur'an'i aciklayan kaynakta bu uclunun icinde YOK!

Allah cc na ibadetsiz bir din YOK!
Bu ibadetleri Kur'an'a ters/degisik/eksik olmasina da izin YOK!

Yani
ehl-i Kur'an olmak

Yani
muslimin olmak

Yani
musluman olmak
Emredilmistir.

Ahiret ayriminin
Kosulu budur!
...........

Son düzenleme:
selam ederim;

sevgili mopsy yorumlarınız hatalı Ulu Allaha kulluk ibadetle olmaz, dogruyu icra etmekle olur. ibadet ancak verilen sonsuz nimete şükür icindir. ulu Allahı tenzih ederim ne insanın duasına, nede kullluğuna ihtiyacı vardır. o hiçbirşeye ihtiyaç duymayan değilmi? ibadet ve dua insanın doğruda kalmasına ancak araçtırlar. öncelikle doğruyu bulabilecek onu görünce tanıyabilecek muhakeme bilgi ve düşünce gerekir. insanlara verdiginiz bu bilgileri yüzyıllardır veriyorlar zaten, kimse yol almış degil, aksine bölüklere ayrılmış durumda. bunu yazma gereği duydum, amacım sataşma değil yazınızı okuyanlara gerçek bir bakış açısı vermektir. karar elbet okuyanlarındır.

5. 2:42. Bilerek hakkı bâtıl ile karıştırmayın, hakkı gizlemeyin.
el-BAKARA, Ayet 42

saygılar

Son düzenleme:
Merhaba

Hala
"Erkek=er" kelimesindeki gibi
Aymazliga devam ediyorsunuz.

Insanlar
Birseyi bilmiyor olabilirler.
O zaman itiraz etmeden arastirirlar
Ogrenirler,sonra yazarlar.

Herneyse:
(Arapca da)Kur'an'da Allah cc:
Kulluk etmek=Ibadet etmek
Fiilini ayni kelime ile ifade eder.

Daha acikcasi
Bir Arap Kur'an okurken
Bu kelimeyi gorunce
Ibadet eden yani Kulluk eden
Anlar.

3. sahislar icin

Or:

Bismillahirrahmanirrahim
Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.
Ben cinleri ve insanları, ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.
Sadakallah!

selam ederim;

aymazlık değilki tartışmak, tartışabilmek insana özgü doğruyu bulmakda bir araçtır. eksiği noksanı görüp düzelmekte bir ibadettir. bir işi doğru icra etmek ibadetmidir değilmidir sevgli mopsy? yanlışı görüp uyarmak yerine doğrusunu koymak ibadetmidir değilmidir? ibadet nedir muhterem kardeşim. her işte doğrusunu bildiren KUR'AN'da ağaçları kesmeyin yazıyormu? peki yazmıyorsa kesmek doğru bir hareketmi? herşeyi KUR'AN'da aramamak gerekir vicdanlar ve akıl ilede sorgulanmalıdırki o işde doğru olan bulunup peşine düşülebilsin. şükür ve hamd ancak ulu Allahadır. yanlızca dualar ile yapılmaz ibadet davranış ve kelam ilede yapılır. davranış ile yapılan ibadet kelam ile yapılan ibadetten üstündür. kelam etmek kolaydır "çok şükür yada elhamdülillah" demesi kolaydır. peki elindekine şükür edip fazlasını paylaşan nerede?

varsa eksiğim beni düzeltin memnun olurum, varsa eksiğiniz bunu görün yine memnun olurum. çünkü haklıya hakkını vermekte farzdır. bunu yapmak sözde kolay davranışda zordur. kibir ve egoyu alt etmek gerekir. buda ancak bilek gücü ile değil iman gücü ile mümkündür. nedir bu iman?doğrudan yana olmak doğruyu icra etmek, adaletli ve hukuk sahibi olmak demektir. yoksa yerdeki taşı kaldıranla ne işi vardı imanın?

Daha acikcasi
Bir Arap Kur'an okurken
Bu kelimeyi gorunce
Ibadet eden yani Kulluk eden
Anlar.

kulluk edenin ne olduğunu anlasaydı araplar, zaten bugünkü durumda olmazdı islamiyet. kelime anlamının dışında KUR'AN I bütünü ile okuyup anlamak gerekir. ibadet eden yani kulluk eden kişinin doğrudan yana adalet hukuk ve muhakeme sahibi olması gerekitiğini anlayamamışlar oradan çıkardıkları sonuç namaz ve dualar olmuştur. arapların anlayışı bizimkinden üstünmüki onların anlayıp kabul ettiğini biz savunacağız? öyle ise aynı KUR'AN I okuyan bazı araplarda bombalar saçıyorlar Allahuekber nidaları ile. biz araplara degil kendi fikrimiz ile yorum yapmayı denersek yol alırız muhterem.

saygılar.

Son düzenleme:
Üst Alt