• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kuran'da Coğrafya ve Astronomi

Okunuyor :
Kuran'da Coğrafya ve Astronomi

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Kuran'daki İlkel Coğrafya ve Astronomi Anlayışı

Moderatör tarafında düzenlendi:

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

kur'an astronomi bilimi kitabı değildir. sevgili peygamberlerde ulu Allahın her ilmini bilmini bilmek zorunda değildir ve zaten herbilginin kendilerine verilmediğide bildirilmiştir.

din aliminin vazifesi insanlık ilmi olan islamı iyi anlamak ve bu yönde icra edip öğretmektir. bilim adamının görevide ulu Allahın hesaplarını keşfedip ortaya çıkarmak insanlara öğretmektir.

ten ayrımı yapmadan insan hakları, kadın hakları, hayvan hakları, hatta çevrecilik, adalet, kanunlar bunların hepsi henüz resmi kanunlar yokken bu kurallar Kur'an ile bildirilmişken kalkıp Kur'an da dunya düzdür demek haksızlıktan öte muhakeme yetersizliğini ifade eden yaklaşımlardır.

islamiyet insanlık ilmini bildirir. tüm bilim dallarından daha muhim bir ilimdir. insanlık birbirini yiyen insanlarıda görmüş yaşamıştır.

kabe'ye yönelmek temsildir. amaç insanın doğruya durduğunu sembol etmesidir. kabenin asıl merkezi insanın kendi içerisindeki kalbi ve manevi duygularıdır. kalbin ve dogrunun önemini temsil eder. çünkü kalpsiz (vicdansız) bir insan sadece akılı ile hayvandan farksızdır. insan haksızlık karşısında bu sebeple yapan kişiye vicdansız yakıştırması yapar.

sevgili isa peygamberimizinde hac işareti ile insanlara bildirdigi akıl kalp ve meleklerdir. insan akılı ile tek başına vicdan olmadan tabiata ve canlılara karşı adaletli hüküm veremez, çünkü insanın yaradılışında akılın sahip olduğu ego yani benlik vardır. islamda egoya yer yoktur. icraatı yapmaya muktedir olan ulu Allahdır. islam bilgisi böyledir. insan doğruya aracı ve temiz niyetli olmalıdır. kılınan namazda secde ile egoyu silmek yaradanın karşısında boyun eğmek içindir. yoksa ulu Allahın kimin nesine ihtiyacı varki? onu ihtiyaç sahibi gösterenler utansın. kapanan kendini Allahın yoluna girdim sanıyor, keşke okadar kolay olsaydı. hurafelerle doldurdular koskoca ilimi. zaten kimsede yemiyor lafda bu işguzarlıkları. sadece gunden gune ateizm guc kazanıyor. onlar muslumansa ben degilim diyip çıkıyor işin icinden muhakeme eden insanlar. bu yanlışı görüyorlar.

insanın iki ayagı üzerinde doğru düzgün durması bile bir hesap işidir. yaşam mücadelesinde onca yanlışa sapabilme tehlikesinde olan insana taşıdığı ruhu günde 5 vakit hatırlatan bir sembolü kalkıp eksiklik gibi sunmak oldukça zayıf bir saldırıdır islama. oysa islamın bugunku durumundan söze girseniz pek söylenilecek sözü kimsenin olamazdı. madem islam insanlık ilmi halimiz ne? insanlık ne durumda gibi..

islam din değil ilimdir. adına din demek bile artık içinden gelmiyor insanın. adı altında yapîlan öyle büyük yanlışlar varki. bazen insanın midesi bulanıyor. yazmak bile istemiyorum.

ama bilsinlerki bu iş böyle sürmeyecek.

Son düzenleme:

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
selam ederim;

kur'an astronomi bilimi kitabı değildir. sevgili peygamberlerde ulu Allahın her ilmini bilmini bilmek zorunda değildir ve zaten herbilginin kendilerine verilmediğide bildirilmiştir.
Öyleyse ''Ay ve güneşin akıp gittiğinden'', ''Güneşin balçıkta batar bulunduğundan'', ''Ay'ın ikiye yarıldığından'' söz etmemesi gerekirdi.

din aliminin vazifesi insanlık ilmi olan islamı iyi anlamak ve bu yönde icra edip öğretmektir.
Haklısınız ama Kuran da anlamaya değer hiçbir şey yok maalesef..

...Kur'an da dunya düzdür demek haksızlıktan öte muhakeme yetersizliğini ifade eden yaklaşımlardır.
Yanılıyorsunuz; dünyanın düz olduğunu Kuran anlatımlarından anlamak o kadar net ki, ''Göklerin direksiz durdurulması'', '' Göklerin dünya üzerine düşmemesi''. ''Güneşin balçığa batması'' çok net örneklerdir.

islamiyet insanlık ilmini bildirir. tüm bilim dallarından daha muhim bir ilimdir. insanlık birbirini yiyen insanlarıda görmüş yaşamıştır.
Fakat hiç bir şey değişmemiştir, hala insanlar yakılır, ciğerler sökülür, kelleler koparılır...

kabe'ye yönelmek temsildir.
Şu an belki böyle değerlendirilebilir (uymasa da) ama o dönemlerde temsili değidi.

sadece gunden gune ateizm guc kazanıyor. onlar muslumansa ben degilim diyip çıkıyor işin icinden muhakeme eden insanlar. bu yanlışı görüyorlar.
Ateistlik bu dediğiniz şekilde olmuyor.
Gördüklerinden ziyede okuduklarından kaynaklanmaktadır ateistlerin sayısının artması.
Yaşanan kötülüklerden doyayı hiçbir inançlı insan bu yüzden ben ateist oldum diyemez, buna cesaret edemez..

insanın iki ayagı üzerinde doğru düzgün durması bile bir hesap işidir.
Buna evrimsel süreçte doğal bir hesap demek daha doğru bence.. :)

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Kuran'da Coğrafi bilgiler de bulunmakta:

Neml Suresi, 88.Ayet :

Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın.
Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler.
Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır.
Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

Dağlar, bulutların geçişi gibi hareket etmekte!

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Sosyalist , Allah a inanmazsin Kuran ile ilgili seyler paylasirsin... Sen Ateist biri olarak benim KURAN imdan elini evvela bi cekk...! Kuran senin degil biz inananlarin Kutsal kitabi, dolayisiyle sana ne ne yazdigi yada yazmadigi...? Bu saatten sonra , Allah'a inanmayan birine Kuran imi tartisacagiz ... Derdin ortaliga fitne tohumu sacmak , sen git Darvin dedenle maymunculuk oyna, sana ne kuran dan ...? Biz sen benim atam maymun dediginde birsey diyormuyuz .. Biraz karakterli ol inananlari rencide edecek seyler yazma, hos yazdiklarinda abuk subuk ipe sapa gelmez seyler sirf mesaj sayim bilmem kac binlere gelsin de...! hesabi

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Sosyalist , Allah a inanmazsin Kuran ile ilgili seyler paylasirsin... Sen Ateist biri olarak benim KURAN imdan elini evvela bi cekk...! Kuran senin degil biz inananlarin Kutsal kitabi, dolayisiyle sana ne ne yazdigi yada yazmadigi...? Bu saatten sonra , Allah'a inanmayan birine Kuran imi tartisacagiz ... Derdin ortaliga fitne tohumu sacmak , sen git Darvin dedenle maymunculuk oyna, sana ne kuran dan ...? Biz sen benim atam maymun dediginde birsey diyormuyuz .. Biraz karakterli ol inananlari rencide edecek seyler yazma, hos yazdiklarinda abuk subuk ipe sapa gelmez seyler sirf mesaj sayim bilmem kac binlere gelsin de...! hesabi
İnsanlar maymundan gelmemiştir, bunu defalarca soktum gözüne.
Fakat sen atalarının illa da gayrimeşru olduklarını söylüyorsun,
hiç sanmıyorum ama o da senin bileceğin iş...

tansxx

Kıdemli
Üye
Kuran'da Coğrafi bilgiler de bulunmakta:

Neml Suresi, 88.Ayet :

Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın.
Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler.
Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır.
Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

Dağlar, bulutların geçişi gibi hareket etmekte!
selam ederim;

sevgili dostum, seni Kur'an'a inandırmaya çalışacak değilim. ama önce araştırman, bir açıklama bulamayınca soru şeklinde paylaşman gerekir forumda. bak ben senin için bu seferlik buldum dağların hareketinin nasıl olduğunu. aslında çok ilginç değilmi 1400 yıl önce böyle bir bilginin verilmiş olması.
ama malesef tek taraflı baktığın için bu konuya tatmin olmayacağını ve yeni sorular ile geçiştireceğini düşünüyorum bu videoyuda.

Kıtaların Hareket Etmesi | Vidivodo.com

önceki sorunun cevabını uzun uzun vermiştim. fakat sende uzun uzun fikirlerini yazmışsın. birbirimizi ikna edebileceğimizi sanmıyorum. etmeye çalışmakda hata olur zaten. herkez kendi hayatından deneyimlerle inanç sahibi olur. sonuçta herkezin inancı kendisinedir.

tansxx

Kıdemli
Üye
Yanılıyorsunuz; dünyanın düz olduğunu Kuran anlatımlarından anlamak o kadar net ki, ''Göklerin direksiz durdurulması'', '' Göklerin dünya üzerine düşmemesi''. ''Güneşin balçığa batması'' çok net örneklerdir.
sizin anlamak istediğiniz, anladığınız o'dur. patatesi bile pişirince üzerinden duman çıkarda o duman gokyuzune karısır gider. neden patatesin etrafında dönüp durmaz? neden dünyadaki gaz ve toz bulutu havada asılı durmaktadır? yer çekimi değilmi? yerdeki çekim ile gaz ve toz bulutu havada asılı kalır, direksiz. ay ikiye yarılır, çünkü insanların zannınca öyledir hilal ve dolunay halleri vardır. bunlar tesadüf değildir. güneşin ayın yörüngesinde gitmesi bildirilmiştir. ve bu yörünge ve hesap işleri daha sonradan keşf edilmiştir. güneşin ve ayın hergün aynı yerde dogup batması tesadüf değil bir hesap işidir. akıp gitmesi ile yörüngesinde seyretmesi arasındaki fark taraflı yaklaşımdan kaynaklanır. inanan insan akıp gidişi yörüngesinde olarak algılarken, inanmayan insan bu akışı tesadüfen gelip geçme gibi algılayabilir. Kur'an anlamanın yanısıra aynı zamanda anlayış işidirde. bu sebeple oldukça çelişkiler ortaya çıkmaktadır. aslında savunduğunuz kominizm ile islamiyet oldukça fazla örtüşür. olanın olmayan vermesi, kimsenin kimseden üstün olmaması vs gibi. fakat uygulanamamaktadır malesef.

1400 yıl önce yapılan açıklamayı bugüne uydurmak yanlıştır. o güne göre oldukça sağlam açıklamalar içerir KUR'AN. diğer konunun cevabınıda zaten aynı hatayı kabul ederek vermişsiniz. bakın aşağıda yazıyor. O DÖNEMLERDE. yani geçmişteki akıla mantığa göre. tüm vahiyler ve ilhamlar o günün koşullarındaki akıla hitap eder. bundan ders çıkaranlar onu zamana uydurmak ve daha fazla doğruya yol almak zorundadır. fakat yenilik derseniz anında tepki alırsınız inananlar tarafından. herkezin kendisince bir yenilik fikri olabilir. buna alimler toplanıp karar vermeliydiler. ama çok yazıkki onlarda toplumda itibarsızlaştırıldılar. sebebi aralarından çıkan istismarcılardır. mesele din olunca sömürülmeye çok müsaittir konu. çünkü sahip çıkması gerekenler ortada değillerdir. onlar sanatla, ilimle, bilimle uğraşma yolunu seçmiş, aslında bu çok muhim insanlık ilmini görmezden gelmişlerdir. sebebi bugünkü din adamlarının mevzuya inanıp inanmama ilmi olarak yaklaşmaları olmuştur.

Şu an belki böyle değerlendirilebilir (uymasa da) ama o dönemlerde temsili değidi.
Ateistlik bu dediğiniz şekilde olmuyor.
Gördüklerinden ziyede okuduklarından kaynaklanmaktadır ateistlerin sayısının artması.
Yaşanan kötülüklerden doyayı hiçbir inançlı insan bu yüzden ben ateist oldum diyemez, buna cesaret edemez..
sevgili sosyalist okumak ile taraflı okumak arasında fark vardır. gerçekten araştırıp gerçeği bulmak için okuyanin ateist olma seçeneği yoktur. elbette aklına mantığına uyan bir yaradılış seçecektir. çok fazla filozof vardır tarihte bu şekilde yol alıp sonunda islamiyeti kendisine uygun bulan. yaradılışa kafayı takan ve ilahi kitaplar okuyup ateist olan ben bir tek düşünür duymadım.

ateistliğin ülkemizde artışının sebebi müslümanların yanlış uygulamalarıdır. bu akıl çağında ateizm bir düşünür inancı değil, düşünmeyen yada olumsuzluklara isyan eden insanların trendidir. malesefki olumsuzluklar ilahi değil yine insanlar tarafından yaratılmaktadır.

tansxx

Kıdemli
Üye
5.000 ateiste sorulan sorulara göre %81 i Allahın varlığına inandığını ve din adına yapılan uygulamalardan din mevzusuna sıcak bakmadıklarını bildiriyorlar.

ayrıca müslüman oldugunu idda edenlerin küçümsenmeyecek kısmı (%20-25) kur'an ı hic okumayan ve hayatında hic namaz kılmayan (%18) kimselerden oluşuyor.

Son düzenleme:

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Gerçekten hayal gücünüzü iyi kullanmışsınız sayın tnsxx.
Uzun uzun yazdıklarınızı tartışmak istemiyorum, onlar sizin yorumlarınız.
Fakat tüm düşüncelerinizin yanlış veya doğru olduğuna ilişkin kararınızı aşağıdaki ayet doğrultusunda vereceğinizi düşünüyorum:

FUSSİLET - 10 : ''O, yerin üstünde sabit dağlar yarattı''...

Üst Alt