Kur’an Türkleri Ve Kürtleri Kardeş Yapmış

Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Mehmet Fırıncı, terörü lanetlediklerini, herkesin metanetli olması gerektiğini belirterek, Kur’an kardeşliğine dikkat çekti.

ALLAH ISLAH ETSİN DEĞİLSE BAŞIMIZDAN DEFETSİN

Son terör hadiseleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Fırıncı, terörü “lanetleyerek kınadıklarını” söyledi.

Fırıncı, “Memleketimizin en güzel bir duruma girdiği zamanda, onu kıskanarak ve bilhassa Güneydoğunun kalkınmasında en güzel hamlelerin yapıldığı bir zamanda böyle bir saldırının yapılması hakikaten her türlü lanete layıktır. Böyle bir şey bu memleketin insanına çok büyük bir zulümdür. Bunu yapmaya çalışanları Allah ıslah etsin değilse başımızdan defetsin” dedi.

BEDİÜZZAMAN MEVLİTLERİ BATI-DOĞU KARDEŞLİĞİNİ PEKİŞTİRİYORDU

Herkesin ve Nur talebelerinin itidal ile hareket etmesi tavsiyesinde bulunan Fırıncı, “Nur talebeleri Üstadımızın tavsiyeleri istikametinde herkesi hayır ve güzellikle ikna ederek bu hareketin yanlışlığını anlatmalı. Hz. Üstad’ın 100 sene önce teklif ettiği Medreset-üz Zehra projesi bu meseleyi çözecek bir yol idi ama maalesef tahakkuku mümkün olmamış.

Ama Risale-i Nur hizmetleriyle bunu gene bütün memleket sathında olduğu gibi güneydoğu illerimizde de özellikle mevlütlerin yapılmasıyla bir anlamda başardık. Batıdan 3-5 bin kişi doğudan da 10-15 bin kişinin katılımıyla o ortamda kardeşlik manasında büyük bir kucaklaşma yapılıyordu.

Olağanüstü halin ilan edilmesiyle mevlütler akim kaldı, yapılamadı. Bu duruma bir nevi yol açtı. Halbuki biz o mevlütleri yapmakla bir anlamda kardeşliğimizi pekiştiriyorduk. Şimdi gene müsait bir zemin oluştu o mevlütlere, derslere ve sohbetlere devam ediliyor. Başka da çare yok zaten” şeklinde konuştu.

KUR’AN TÜRKLERİ VE KÜRTLERİ KARDEŞ YAPMIŞ

Herkesin metanetli olması gerektiğine işaret eden Fırıncı, Kur’an kardeşliğine dikkat çekti: “Herkes metanetli olmalı. Zaten ‘innemel mü’minine ihvetun’ ayetiyle Kur’an bütün Müslümanları, Türkleri ve Kürtleri kardeş yapmış. Bu kardeşliği beşeri çabalarla bozamaz. Beşeri çabalarla bu kardeşliği bozmaya çalışanlar heder olur gider. Muvaffak olamaz.”

Nurettin Huyut
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

İhanetin , acının en büyüğü " Kardeşinizin sırtınıza bıçak saplamasıdır "...Böyle kardeşlik mi olur...Teröre destek veren , ihanete destek veren kardeşliğin tarifi var mıdır...?

Tarih boyunca belki de bu topraklarda sadece Türk-Kürt değil , bir çok alt kimlik birlikte bir mozaik oluşturmuştur...Ama sonuç , bunlar içerisinde de neredeyse uzunca bir tarih sürecindeki ayaklanmalara baktığımızda neden - niçin hep Kürtler...??? Birlikte , birbirimizi ayırmadan yaşadığımız Kürt vatandaşlarımızı / kardeşlerimizi bu sorudan ayrı tutuyorum...Sorum " ayrılıkçı " düşünen Kürtler için...Acılar çektikleri için mi...İyi de bu ülkede acılar çeken veya çekmiş olanlar sadece onlar mı...Dini açıdan ya ALEVİLER ....Sırf alevi oldukları için yıllarca acılar yaşamadılar mı...Ellerine silah alıp güvenlik güçlerine mi sıktılar , masum insanların canına mı kıydılar...Ya lazlar...Devletin elektrik yol götürmediği bölgelerde hayatlarını geçiriyorlar...Peki ellerine silah alıp güvenlik güçleri ve masum insanların canına mı kıydılar...?

Kardeşimiz diye düşündüğümüz Kürtler niçin kıyım yapıyor...Bir örgüt bunu yapıyor ve o bölge ona öyle veya böyle destek oluyor...Destek olunmamış olsa orada o örgüt BARINAMAZ...!!!

Nasıl bir kardeşliktir bu...???

Evet kardeşiz , kardeşiz de her kes de haddini hududunu bilecek...!!! Kardeşiz deyip sırtımızdan bıçaklamayacak...!!! Bıçaklayanı da aralarından SÖKÜP ATACAKLAR , dışlayacaklar , yardım etmeyecekler...

Bu millet , topyekün bakıldığında kimlik farkı aramaz...Aramadığı da heryerde açık şekilde ortadadır...En üst düzeylere herkes gelebiliyor ise AYRIMCILIK yoktur...Bu böyle bilinmelidir diye düşünüyorum...

Bu arada Atatürk'e DECCAL demiş olan Said-i Nursi ve O'nun yolunda giden öğrencilerinin de kardeşlik vurgusunu , çok da samimi bulmuyorum...

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt