Kuran Ölülere Okunur mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sor bir şey daha....;

Ben veli zatların Allah'ın sevgili kullarının aracılığıyla sefaat dilenmenin doğru olduğuna inanıyorum

Bunu düşünen arkadaşların , aşağıdaki vermiş olduğum NAMAZ da da her rekatın başında okudukları FATİHA suresinde ne DEDİKLERİNE bakarak bir kez daha düşünmelerini siterim....:

FATİHA

1.Bismillâhir rahmânir rahîm.
2.El hamdu lillâhi rabbil âlemîn (âlemîne).
3.Er rahmânir rahîm(rahîmi).
4.Mâliki yevmid dîn(dîne).
5.İyyâke na’budu ve iyyâke nestaîn(nestaînu).
6.İhdinas sırâtel mustakîm(mustakîme).
7.Sırâtallezîne en’amte aleyhim gayril magdûbi aleyhim ve lâd dâllîn(dâllîne).

MEALİ
1.Rahman ve Rahim ALLAH'ın ismiyle.
2.Övgü, evrenlerin Rabbi ALLAH'adır.
3.Rahman, Rahim (Merhametli),
4.Yargı (Din) Gününün sahibi.
5.Ancak sana tapar, ancak senden yardım dileriz.
6.Bizi doğru yola ilet.
7.Gazaba uğrayanların ve sapmışların değil; kendilerine iyilikte bulunduğun kimselerin yoluna...

Ayetler okunurken YALNIZ ALLAH'a taptığımızı ve ALLAH'tan yardım istediğimizi BEYAN edeceğiz , ama KULDAN şefaat TALEB edip kendimizi BEKLENTİYE sokacağız....Umarım bir kez daha derin - derin düşünülür...Karar herkesin kendinin...

Sağlıcakla kalınız...

R

redyellow

Ziyaretci
çok ilginç ya...

hem kuranın ölüye okunmasının faydası yok diyor bazıları, hem de o bazıları madem faydası yoksa sizin arkanızdan kuran okuyanınız çıkmasın, olmasın deyince kızıyorlar.

tutup ayet vs. aktarıyorlar.

Yahu madem ayetle "kuranın ölülere okunmasının hiç bir faydasının olmadığını" kanıtlıyorsanız ne diye bana cevap yazıyorsunuz?

ben size kötü bir şey mi söyledim?

Hayır.

ben size sizin yazdıklarınızı söylüyorum: "Kuranın ölülere okunmasının hiç bir faydası yok" diyenlerin arkasından o "faydasız işi" yapan kimse çıkmasın inşaallah!

Bu kadar.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Size de okumazlar inşaallah...Size okuyacaklarına kendileri anlarlar da CEHALETTEN kutulurlar...

Sağlıcakla kalınız...

R

redyellow

Ziyaretci
:)

Ben bazıları gibi "kuranın ölülere okunmasının hiç bir faydası yok" diyenlerden olmadığım için senin bu yazının bir önemi olmuyor.

bana da okusunlar, hem de anlasınlar, yaşasınlar kuranı kerimi, emirlerini yerine getirsinler. Bundan memnuniyet duyarım.

B

bursali68

Ziyaretci
:)

Ben bazıları gibi "kuranın ölülere okunmasının hiç bir faydası yok" diyenlerden olmadığım için senin bu yazının bir önemi olmuyor.

bana da okusunlar, hem de anlasınlar, yaşasınlar kuranı kerimi, emirlerini yerine getirsinler. Bundan memnuniyet duyarım.

Merhaba,

Mesaj No : 26
Dilerim Allahdan "kuran ölülere okunmaz" diyenlerin arkasından tek bir sefer bile Kur'an okuyan çıkmasın.

1- 26.Mesaja kadar " tek kelime etmeyen " , fikrini yazmayan ve ilk mesajında " BEDDUA EDEN BİRİ " nasıl biridir...?

2- Kur'an ayetlerinde " ölüye tebliğ edilemeyeceği ,bir işe yaramayacağı " söylendiği halde , bu Kur'an ayetlerini İNKAR EDEN BİRİ nasıl biridir...?

1- Konu hakkında hiç bir fikir beyan etmeden ZARTTADANAK " BEDDUA " eden biri bence BOYUNU / HADDİNİ AŞAN söz söylemiştir...

2-Kur'an ayetlerine HİÇ BAKMAMIŞ , okumamış , kahve kültürü , sokak ağzıyla konuşan biridir...Düşünmeyen,aklını kullanmayan biridir...Çünkü Kur'an ayetleri " bu kitap-bu vahy-yapılacak tebliğ ölüye değil diriye yapılır " diyor...

Şimdi ben bu BEDDUAYI doğru şekle sokayım...:

Dilerim Allah'tan özellikle bu bedduayı yapan kişinin....;

- Sadece ve sadece bol bol gelsinler " GÖSTERMELİK " Kur'an okusunlar , hatta başında/mezarlıkta HATİM ETSİNLER...Aaaaa bak ne kadar da ULU ve dindar biriymiş densin ve ŞİRK aracı olsun...

Ancak....

Dilerim Allah'tan özellikle bu bedduayı yapan kişi....;
- Ardında " HAYIRSIZ EVLATLAR " bıraksın...

Dilerim Allah'tan özellikle bu bedduayı yapan kişin....;
- Ardından " LANET OKUNAN " biri olsun...

Kur'an ayetlerine dahi " ÖNEMSİZ DİYEN " ve inkar eden biri için benim yazdığımın zaten bir önemi olamaz , dolayısı ile onun inandığı şekilde ettiği BEDDUA ya karşılık , benim de inandığım şekilde ettiğim BEDDUANIN da bir önemi olmayacaktır onun için sanırım....!!!

Etti 3. HATA...!!!

Sağlıcakla kalınız...

R

redyellow

Ziyaretci
ya hakkaten gereksiz polemik ustasısın sen bursalı.

lafa bakın ya, 26.mesaja kadar tek kelime etmeyen diyoryahu.. yahu kardeşim supermeydan forumda yazılan tüm başlıklara ilk mesajdan itibaren yazı yazmak zorunda mıyım?

ne zaman istersem o zaman yazarım, sana mı danışacağım?

hala beddua diyor.

ya kardeşim birisi gelip kuranın ölülere okunmasının hiç bir faydası yok diyorsa ben de ona tamam, madem öyle senin arkandan öldükten sonra kuran okuyanın olmasın diyorsam bundan niye gocunuyorsun?

bi de kendi kendine çetele tutmaya başladı, etmiş hata 3, tüh! neyi yakaladıysa gene yakaladığını sanmış! yoksa sayı saymayı mı öğreniyorsun?

bi de bazı yerlere kırmızı yapmış ki çok dehşet!!!

Adam ulema ya...

Ulema da kendi yazdığından gocunan bir ulema!

Hem kuranın ölülere okunmasının hiç bir faydası yok diyor, hem madem yoksa senin arkandan kuran okuyan olmasın deyince ZARTTADANAK gocunuyor!

ben kuranın ölülere okunmasının hiç bir faydası yok diyorsam senin yazdığın kırmızı yazılarının ve mavi bedduaların bir anlamı olur, ama ben öyle bir şey demediğime göre boş boş kızarmış oluyorsun!

Sen bilirsin.

buyur istediğin kadar kızar!

selam ederim;

burada iş çıgrından çıkıyor arkadaşlar olay kişiselleşti herkezin inancı bedduası kendine diyip uzatmayın artık.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Dilerim Allahdan "kuran ölülere okunmaz" diyenlerin arkasından tek bir sefer bile Kur'an okuyan çıkmasın.

Daha bu konuya ilk mesajın bu olacak....

ya hakkaten gereksiz polemik ustasısın sen bursalı.

Ve sonrada kalkacak bunu diyeceksin....

Önce BEDDUA....Beddua ettiğin yönünde eleştirince de HAKARET....Terbiyesizlik ettiğin yetmiyormuş gibi bir de HAKARET...Yeter artık be arkadaş...!!!

Sen polemik mi arıyorsun , dön de yazdığına bir bak...Her türlü yazıyı yazmayı ADET edineceksin , polemiğin daniskasını yapıp konuyu başka tarafa çekip kişiselleştireceksin , sonra da ZEYTİNYAĞ gibi üste çıkmak için DEBELENECEKSİN...

Sen haddini çok aşıyorsun...Kişilerin fikirlerini tartışabilirsin , buna kimsenin sözü olamaz...Ama bu tartışmayı da KİŞİSELLEŞTİRMEDEN yapmak zorundasın...

Ey BEDDUACI...Yüreğin , bilgin yetiyorsa , ben " Ölüye Kur'an okunduğunda o ölünün bir şey kazanamayacağı fikrini savunuyorsam "....Sen de kazancı olacak fikrini savunursun....!!! Ne diye BEDDUA ederek terbiyesizlik ediyorsun...!!!

burada iş çıgrından çıkıyor arkadaşlar olay kişiselleşti herkezin inancı bedduası kendine diyip uzatmayın artık.

Sn.tansxx , doğrudur kişiselleşti...İyi de KİŞİSELLEŞTİREN KİM...!!! Yani bu BEDDUAYI bu arkadaş KİME ediyor....Kurnaz ya aklı sıra isim vermediği için " BEN ORTAYA SÖYLEDİM DİYECEK "....Yiyen yer....Bakın bakalım onun beddua ettiği tarzda konuya yazan KİM....BEN...!!!

Dolayısı ile BEDDUASI özellikle bana...Bu da KİŞİSELLEŞTİRMENİN en açık hali...

Konu hakkında daha tek bir nokta dahi koymadan ,tek bir fikir dahi ortaya koymadan,kendisine hitaben hiç bir şekilde yazılmamış olmasına rağmen , söylenen bu söz aslında bana göre TERBİYESİZLİKTEN ve KİŞİSEL SALDIRIDAN başka hiç bir şey değil...

Daha önceki farklı iki konuda hata üstüne hata yapacak , SUÇLAMADA bulunacak , gelecek burada YÜZÜ DAHİ KIZARMADAN ve UTANMADAN sadece fikri kendisine uymuyor diye BEDDUA edecek , sonra da bu TİP lere sessiz kalacağım öyle mi...!!! Kimse kusura bakmasın bu bana göre değil...Ne kendime savunduğum fikirden dolayı BEDDUA edilmesine izin veririm , ne de HAKARET...!!!

Bu tarz saldırılara SUSMAK da bir tercihtir...Ancak benim anlayışım , tarz KİŞİLERİN saldırılarına susmak BU TİP leri çoğaltır , ürerler...O yüzden bunu başlatan KARŞILIĞINI MİSLİYLE görecektir...

Tekrar ediyorum....KİMİN KİŞİSELLEŞTİRDİĞİNE iyi bakmak gerek...

Sağlıcakla kalınız...

R

redyellow

Ziyaretci
bursalı yine sinirlendin, öfkelendin.

Sakin ol... sinirlenme.

Sinirlenmek, öfkelenmek, sinirle öfkeyle yazmak ancak fikri ve düşüncesi olmayanların işidir.

Madem kuranın ölülerin arkasından okunmasının bir faydası olmadığına inanıyorsanız benim bu yazımdan niye gocunuyorsunuz?

Niye sinirleniyorsunuz?

niye öfkeleniyorsunuz?

Ben bu yazımla sizin fikrinizi kuvvetlendiriyorum!!!

Tabi kendi yazdığınıza kendiniz inanıyorsanız!

(yazınızdaki sizin seviyenize son derece uygun o güzel kelimeleri!!! aynen size iade ediyorum, malum: kem söz sahibine aittir)

(benim o yazım geneldir, kuranın ölülere okunmasının hiç bir faydası yoktur diyen herkesedir, hem konuyu kişiselleştirip hem de kendine bahane aramana gerek yok)

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

(benim o yazım geneldir, kuranın ölülere okunmasının hiç bir faydası yoktur diyen herkesedir, hem konuyu kişiselleştirip hem de kendine bahane aramana gerek yok)

Bakınız ben ne demişim....!!!

İyi de KİŞİSELLEŞTİREN KİM...!!! Yani bu BEDDUAYI bu arkadaş KİME ediyor....Kurnaz ya aklı sıra isim vermediği için " BEN ORTAYA SÖYLEDİM DİYECEK "....Yiyen yer....Bakın bakalım onun beddua ettiği tarzda konuya yazan KİM....BEN...!!!

Buyrun...Bu modeller böyle ne yazık ki...KİBARLIĞINI sevsinler arkadaşın...

Daha bu konuya yazmanın bile gereği kalmamıştır...İçine edilmiştir çünkü...

Sağlıcakla kalınız...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt