• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kur’an- Kerim’e Göre Kabir Azabı Var Mı?

Okunuyor :
Kur’an- Kerim’e Göre Kabir Azabı Var Mı?

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
Üzgünüm ama maalesef öyle...:malesef:
öyle inanıyorsan kouşulacak bişey yokki.
Çünkü din iman üzere kurulmuştur,ve tekrar dirilmek yani ahirete inanmak,imanın şartıdır.
İmanı olmayanlarla teslimiyet gerektiren bir konuda konuşmak anlamsızdır.
Selametle.

Gül@y

Kıdemli
Üye
Bayan siz bilincinde yada faarkında değilsiniz ama...

Şu sözün ihtiva ettiği anlam nedir biliyormusunuz...?

ben sizin suratınıza gelip hoşunuza gitmyecek bir takım hakaretler söylesem, benim kendi fikrim sizde benim hakkımda ki fikrinizi söyleyin canım mı diyeceksiniz...?
Bence sizin algılamanız çok farklı bu bi yorumdur hakaret değildir,herkes düşüncelerini kendi bildiğince yorumlar size düşen sadece kendi yorumunuz katmaktır.Bence böyle düşünün böylece kendinizi bu şekilde yormassınız.iyi forumlar..

Ammar

Kıdemli
Üye
Öldükten sonra dirilmeyi hiç bir akıl ve mantık kabul etmez.
Kusura bakmayın hevesiniz kursağınızda kalacak ama gerçek bu.
Peki sana birşeyin gerçek ve var olduğunu ispat etmek için ne olması gerek

Şartlar nelerdir...?

Bunları bi açıkla bakalım da onun üzerinden inkar edemeyeceğin delilleri koymaya gayret edelim ALLAH C.C izni ile..?

Ben şuna göre inanır ve doğruluğunu tasdik ederim..

Örnek ; bilim, fizik, kimya, mitoloji, biyoloji vs.vs.vs......

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
öyle inanıyorsan kouşulacak bişey yokki.
Çünkü din iman üzere kurulmuştur,ve tekrar dirilmek yani ahirete inanmak,imanın şartıdır.
İmanı olmayanlarla teslimiyet gerektiren bir konuda konuşmak anlamsızdır.
Selametle.
Teşekkür ederim.

Haklısınız ama teslimiyetten ziyade olaylara akıl, mantık ve bilimsel açıdan bakmak en doğru ve kabul gören evrensel bir anlayıştır.
Onun için olayları akıl süzgecinden geçirerek değerlendirmeniz en doğru olanıdır.
Ben hep böyle yaparım, siz de deneyin...

Sağlıcakla..

Ammar

Kıdemli
Üye
Bence sizin algılamanız çok farklı bu bi yorumdur hakaret değildir,herkes düşüncelerini kendi bildiğince yorumlar size düşen sadece kendi yorumunuz katmaktır.Bence böyle düşünün böylece kendinizi bu şekilde yormassınız.iyi forumlar..
Hanımefendi yorumun sınırları vardır, başkasına ait özel bir alana girmeye hiçbir kimsenin, hiçbir düşüncenin, hiçbir gücün hakkı yoktur...

O bahsettiği kitap benim ve yeryüzünde iman etmiş olan milyarlarca müslümanın uğrunda canını bile verebilecek kadar sevdiği ve saydığı kutsal bir emanettir, ve her kim, her ne olurssa olsun kıyamete kadar yeryüzünde 1 tanecik bile mümin kalsa o kitab için seve seve canını ve en sevdiği şeyleri vermekten asla taviz vermeyecektir...

Hem ALLAH C.C tarafından bizzat korunduğu vadedilen KUR'AN a kimse dil uzatamaz ifitra atamaz..

Hayır bence yoktur der geçer, ama KUR'AN değişitirilmiş diyemez....

Umarım idrak edebilmişsinizdir....

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Peki sana birşeyin gerçek ve var olduğunu ispat etmek için ne olması gerek

Şartlar nelerdir...?

Bunları bi açıkla bakalım da onun üzerinden inkar edemeyeceğin delilleri koymaya gayret edelim ALLAH C.C izni ile..?

Ben şuna göre inanır ve doğruluğunu tasdik ederim..

Örnek ; bilim, fizik, kimya, mitoloji, biyoloji vs.vs.vs......
Fazla açıklama gerekmez.
Ölüler nasıl dirilirmiş onu akıl yoluyla izah etmeniz yeterli benim için.

Buyrun...

Ammar

Kıdemli
Üye
Teşekkür ederim.

Haklısınız ama teslimiyetten ziyade olaylara akıl, mantık ve bilimsel açıdan bakmak en doğru ve kabul gören evrensel bir anlayıştır.
Onun için olayları akıl süzgecinden geçirerek değerlendirmeniz en doğru olanıdır.
Ben hep böyle yaparım, siz de deneyin...

Sağlıcakla..
Akıl ortak noktamız AKIL doğrumu, yani aklın ile bunu ispatlarsak iman edecekmisin...?

simqe

Kıdemli
Üye
Ne dediğinin farkında mısın sen....? Bunu ispata davet ediyorum seni...? KUR'AN daki 114 SURE, 6666 ayet den işte şu ilavedir diye delil göstermeye davet ediyorum seni...:angry:
Orada DUR bakalım...sen beni hiç bir şeye davet edemezsin..
Mezarda diriliş varnıdırki azap olsun,diriliş kıyamette olacak bize verilen bilgilere göre..Dünya ve ahiret azabından söz edilir fakat kabir (mezar)azabından söz edilmez..sayfalarca ayetler yapıştırıyorsun ama okuyup anlamıyprsun demekki,benimse kimsenin anlamayacağı alakasız ayetleri ve sözleri buraya yapıştırıp insanların kafasını allak bullak yapmaya hiç niyetim yok..
Tekrar söylüyorum Bu kabir azabının varlığını iddia edenler, Kuran'a ilave yapmaktadırlar ve uydurma hadislere dayanmaktadırlar.

Mücahide

Acemi
Üye
Peki, herşey Kur’an-ı kerimde var mı? Tabii ki yok. Çünkü, Kur’an-ı kerim İslamın anayasasıdır. Her şey anayasada bulunmaz. Anayasalarda, temel esaslar, genel prensipler bulunur. Teferruatlar, uygulamalar kanun, yönetmelik gibi diğer kaynaklarda bildirilir. Mesela, anayasamızda, “Herkes mali gücüne göre vergi vermekle yükümlüdür” ifadesi geçer; fakat ne oranda, nasıl alınacağı, kanunla, yönetmelikle belirlenir.

Bunun gibi, Kur’an-ı kerimde, namaz kılınması, zekat verilmesi emredilir fakat, namazın nasıl, kılınacağı, kaç vakit olduğu; yine zekatın ne oranda, nasıl verileceği Kur’an-ı kerimin açıklaması olan, Hadis-i şeriflerde bildirilir. Hiç kimse, Kur’an-ı kerimde yok diye, istediği gibi namaz kılamaz, istediği oranda zekat veremez.

Bilindiği gibi, dînimizde kaynak dörttür: Kur’ân-ı kerîm, hadîs-i şerîfler, icmâ ve kıyâs.
Hadîs-i şerîfler, Kur’an-ı kerimin; icma ve kıyas da hadîs-i şerîflerin açıklamasıdır.
Dördüncü kaynak olan kıyâstan mezhepler çıkmıştır.
Müctehid âlimler, ömürlerini bu uğurda harcayarak, dînin açık olmayan emirlerini açıklamışlar, Müslümanları bu ağır yükten kurtarmışlardır.

Günümüzde bazı din düşmanları, bu alimler köprüsünü yıkarak İslamiyetin emirlerini bozmaya, değiştirmeye yeltenmişler, dinin emir ve yasakları konusunda türlü türlü değişik fikir ve yorumlarla zaten dinini yeterli derecede öğrenme imkanına kavuşamamış halkımızın kafasını karıştırırak adeta dinden imandan soğutmuşlardır.
Herkes kendi aklına göre yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'den hüküm çıkarırsa,
dünyadaki insan sayısı kadar farklı hükümler ortaya çıkar. Çünkü herkesin aklı ve görüşü farklıdır.
İslâmiyetin 15 asırdır, bozulmadan, değiştirilmeden bize ulaşmasını sağlayan mezhepler ve âlimlerdir. Bu ana caddeden ayrılanların îmânlarını muhafaza etmeleri çok zordur.
Bu forumda da karşılaştığımız üzere kimisi çıkar "başörtüsü yok" der, kimisi çıkar "namaz üç vakittir" der, kimisi çıkar "kabir azabı yoktur" der, kimisi çıkar vs. vs. yani insan sayısı kadar dincikler türer ve bütün bunların Hz. Muhammed aleyhisselamın tebliğ ettiği İslam dini ile bir alakası yoktur olamaz da...

Bütün bunlar din düşmanlarının bir oyunudur ve dinimizi doğru kaynaklardan gerektiği gibi öğrenemezsek bu tuzaklara düşmemiz kaçınılmazdır. Bugünkü tartışmalar hep bu sinsi çalışmaların ürünüdür. Maalesef, din düşmanları bu çalışmalarında hayli yol almışlardır. Surdan birçok delik açmışlardır. Bugün herkes, eline geçirdiği bir meâlden dînini öğrenmeye çalışıyor. “Kitabımızda ne yazıyor bunu öğrenmeden Müslümanlık olur mu?” gibi câhilce, suçlayıcı ifâdelerle Müslümanlar, zoraki olarak meâl okumaya zorlanmaktadırlar. Böylece farkında olmadan din düşmanlarının tuzağına düşülmektedir.
Bilmiyorlar ki, fıkıh kitapları Kur’ân-ı kerîmin emirleri dışında bir şey bildirmez. Fıkıh kitaplarına, ilmihâle göre hareket eden, Kur’ân-ı kerîmin, hadîs-i şerîflerin emrine en doğru bir şekilde uymuş olur. 15 asır önce İslamiyet ne ise, asıl kaynağından fikir, yorum, görüş, karışmadan hocadan talebeye bozulmadan nakledilen İslami bilgiler bu kitaplardadır.

Üst Alt