Kuran-ı Kerim'de namaz kaç vakit olarak geçmektedir?

Namaz'ın vakitleri yoktur, Salat'ın vakitleri vardır. İkisi aynı şey değildir. Kuran'da namaz da AYRIYETEN vardır fakat herhangi bir vakit belirtilmemiştir. Namaz'ın amacı dua etmektir. Ne zaman Rabbimize yakarabilecek, o bağlantıyı kurabilecek durumda veya ihtiyaçtaysanız namaz kılabilirsiniz. Bunun bir ön şartı falan da yoktur. Hatta abdestsizken de, adet gününde iken de. Allah ile aranıza hastalık veya abdest giremez.
Zira abdest Kuran'da görebileceğiniz üzere namazın değil salatın ön şartıdır.

Kuran'da onlarca defa geçen ve Kuran'ın, İslam'ın ve insanlığın bel kemiğini oluşturan SALAT kavramını namaz diye çevirerek İslam'ın içini boşaltanlardan, İslamı bir yaşam/yönetim/SELAM biçimi olmaktan çıkarıp yalnızca Allah ile kul arasındaki ruhbanlığa çevirenlerden hesap sormamız gerekir.

Detaylı bilgi için şu kitabı okumanızı öneririm:
İslâm Dîni'nin Temel Direkleri -Namaz/Dua, Salât, Kıble ve Hac- - İşaret Yayınları
 
Selam Sn. expositor dediklerinize göre benim görüşüm bir ayetten yola çıkarak Allah insanları ve cinleri ibadet etmek için yaratmıştır.

Somalide Afrikada filistinde o kadar insan, müslüman veya değil yaşam savaşı verirken ibadet etmek yaşam koşulları oluşturmak rahata kavuşmak o kadar kolaymı ki abdestsiz namazsız herşey olsun. Bir içten tövbe edelim iki Allahuekber tesbih çekelim oh ne rahat gel memleket...
 
Sayın ashenarşi;
Tabi ki haklısınız. İbadetsiz abd(kul) olur mu? Tabi ki olmaz. Benim yazımda bahsettiğim mesele farklıydı. Namazı inkar ettiğimi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yukarıda yazdıklarımı tekrar okumanızı rica ediyorum.

Somali ve benzerlerinin kurtuluşu da namaz değil salat'tır. İnsanları kötülükten koruyan da namaz değil salattır. Herhangi boyuttaki bir toplumda barış ve esenliğin (SELAM/İSLAM) kurulması için Salat'ın gerçek anlamını insanların öğrenmesi ve uygulaması gerekir.
 
Üst Alt