Kuran dersinde abdest alınacak mı?

selam ederim;

dostlarım abdest almak düşünce fikirde temizlenip arınmak demektir. sadece kuran okurken ve namaz kılarken abdest almak diyerek bu büyük arınma olayını suya baglayarak küçültmeyelim. insanın taşıdıgı toz zerreleri iki avuc su ile gitmez bedenlerden. mesele su ile arınmak olsa idi balıkların hepsi cennetlikdi. kuran hep akıllara hitap eder. nedense yorumlar hep şekilcidir. "kolaylaştırınız zorlaştırmayınız" diyen yine peygamberimizdir. güzel bir icraat yapıldı umarım sonu hayırlı olur fakat bu tartışmaların sonu gelmeyecek anlaşılan.

dostlarım yaşadığımız her saniye ulu Allah'ın huzurunda oldugumuzu unutmamalıyız. temiz olmak bizim kendimize ve çevremize olan saygımızdan olmalıdır. ve yaşadığımız her an ulu Allahın kudreti ile nefes alıp verdiğimizi unutmamalıyız. işte o her nefes alış verişimizin bir bedeli vardır. onu gün içersinde düşünüp bir şükür etmek için gidip abdest almaya gerek yoktur. bunlar dinimizi zorlaştıran basit şeylerdir. bize düşen temiz düşünce ve fikirde olmak düşünebilmektir. kitabın kendisinede sorsanız vicdanlarınızada sorsanız, hadislerede baksanız bundan başka şey göremezsiniz. bundan başka şeyi görenler ancak öyle görmek isteyenlerdir. çünkü konu kir olsa idi toprak ile teyemmüm ediniz yazmazdı orada. mesele toz degil niyet etmektir.
 
Son düzenleme:
Bir espri yaptık ve hemen dinci gözlükleri takıldı. Arkadaşlar sakin olun, din konusu olunca akıllardan baştan gitmesin. ben de müslümanım. Aman ha küffar değilim... ;)
Tntcool istedigin akli bbasinda olmayan cevaplarsa suana kadar bunu yazan olmadi, sakin ve akli-selim bir tavirla yorumunun tarafli oldugunu cünkü bu konu ile ilgili yetkili makamlarin agizlarindan cikan kelimelerin ne oldugunu kulaklarimizla duyarak senin sonradan espiriye cevirdigin elestirine cevap yazdik...

Espirini bile bizi dinci deme noktasina tasiyacak kelimeleri sarfetmek icinmi yaparsin sen.

Sen simdi bosver gözlügün ne oldugunu dinci dindar yada dinsiz, sen bu dersin kime nasil bir zarar verebilirini izah et ki bizde bilgilenelim , okullara sadirvan espirisine getirecek kadar hor gördügüne göre...!
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun mükafatını görecektir.
Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse onun cezasını görecektir.


Zilzal suresi ...

Hareketlerimize dikkat etmemiz gerektiğini bildiren bir ayet ...
 
  • Etiketler
    kuran abdestsiz okunurmu
  • Üst Alt