Kuran dersinde abdest alınacak mı?

İ

İNCİ

Ziyaretci
İlahiyatçılar abdest konusunda ikiye bölündü.MECLİS tarafından kabul edilen eğitimde 4+4+4 sisteminde ortaöğretimde seçmeli ders olarak getirilen Kuran-ı Kerim dersleri tartışma yarattı. “Öğrenciler ders öncesi abdest alacak mı, kız öğrenciler başını kapatacak mı?” şeklindeki sorular tartışmanın odak noktası oldu. Kimi ilahiyatçılar, Kuran eğitiminde abdest ve başörtüsü zorunluluğunun bulunmadığını vurgularken, kimileri isteyen kız öğrencilerin başını örtebileceğine işaret etti. devamı

Kuran abdestsiz ve başörtüsüz okunabilir mi?

Kuran dersinde abdest alınacak mı?

Selam!

Abdest emrini okudugumuz yere bu soruyu soralim.
Yani Kur'an'a

Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
6. Ey iman sahipleri! Namaza/duaya duracağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin/yahut yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice temizlenin! Hasta yahut yolculuk halinde iseniz yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi ondan meshedin. Allah size zorluk çıkarmak istemiyor. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor ki, şükredebilesiniz.
Sadakallah!

Once
Kur'an secmeli ders oluguna gore
Kimler sececek?

Tabii ki,
Iman edenler.......

Ayetin
Baslangicina bakalim

Ey iman sahipleri!...

Simdi
Ne zaman Abdest almaliyiz?

Namaza/duaya duracağınız zaman....

Emir
ACIK,NET!
Namaza/duaya duracağınız zaman....

Allah'ın kitabına temiz olarak yaklaşmak gerekir.
Abdest almakdan da kimseye bir zarar gelmez.
Fakat ders olması itibariyle belki zorunluluk içermeyebilir,büyüklerimize sormak gerekir.

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Kuran abdestsiz ve başörtüsüz okunabilir mi?

Bu konu temcid pilavına dönmeye başladı...
Elimize büyük bir koz geçti onuda kullanalımda nasıl olursa olsun hesabı hergün değişik başlıklar altında ama sanal ama görsel medya ama yazılı basın hani ne derler konu masaya yatırıldı
yatırıldı da artık yeter bırakın beni dediği halde cıxs kimsenin bu konuyu bırakmaya pek niyeti yok
diyanet olaya son noktayı koydu .
Eğitim amaçlı olduğu için abdest almaya gerek yok dendi
Tabiki bireysel kuran dersi alınyorsa abdest alınmalı ve başlarda örtünmeli
ama az önce de dediğm gibi eğitim amaçlı olduğu için abdest almanın ve baş örtmenin gerek olmayacağı zaten uzmanlar tarafından açıklandı

Ne olur , ilk defa bir uygulama başlatılacak bırakalım artık konunun peşini
Ha bu arada sanki hergün abdest alıp başımızı örtüp kuran okuyormuşuz gibi nede çok meraklı olduk olurmu olmaz mı diye yahu :)

''Her Okula Bir Şadırvan'' kampanyası başlayabilir yakında...

Cokta tarafsiz bir yorum olmadi bence...!

Cünkü kesin olmasada anladigimiz kadari ile bu derse sadece isteyenler girecek , yani tüm okuldaki ögrencilere haydi Kuran dersi basliyor herkes abdestini alsin denmeyecek..

Isteyen gönüllü girecegi icin , gireceklerde bir sekilde kimseyi rahatsiz etmeden abdestini mevcut imkanlarla alirlar,

Anlamadigim tek nokta $urasi , Simdi burada yada bu konuyla ilgili konusan herkes lafin bir yerinde Eeee Biz Müslüman degilmiyiz yada Bizde Müslümaniz..... diyorlar. Müslüman oldugunu söyleyen biri icin okulda sadece isteyen ögrencilere Kuran ögretilmesi ve Hz Muhammed (sav) in hayatinin anlatilmasi neden rahatsiz eder...?

Atatürk deseniz laiklik deseniz korktugunuz , simdi devlet eli ile kontrol altinda yapilacak önceleri yüzlerce cemaat tarikat kuran kurslari vs bunu ama yasal ama bir sekilde yapti Atatürk e laiklige birsey olmadida simdi devlet kontrolünde ve devletin istedigi kadari ögretilecekken bunca korku ve tedirginlik neden...?

Ayrica ben Milli Egitim Bakani nin bu konu ile konusmasini dinledim, secmeli olarak sadece Kuran dersi ile SINIRLI kalinmayacagi yönünde konusmasi oldu , hatta din olmadigi halde alevilik bile olabilir dedi, diger dinler zaten yahudiler icin hristiyanlar icin talep geldiginde degerlendirilecegi noktasinda bir beyanati oldu.

O zaman kilise icin yada havra lar icin de kampanya baslatilir mi demeliyiz yada alevilerin sema dönmeleri icin ek binalar yapimi icin " Cem evi " kampanyasi baslar artik mi desin bazilarida..

Son düzenleme:

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
O zaman klisi icin yada havra lar icin de kampanya baslatilir mi demeliyiz yada alevilerin sema dönmeleri icin ek binalar yapimi icin " Cem evi " kampanyasi baslar artik mi desin bazilarida..
Olur neden olmasın
bizim yani halk olarak her kesime saygı duymamız gerekiyor
havrada yapılabilir kilise cem evide camide
yeterki gelecek nesil hangi dine mensupsa dinini ögrensin ...
Alevilik hariç tabiki alevi kardeşlerimizde müslüman oldukları için hariç dedim yanlış anlaşılmasın lütfen

Bir espri yaptık ve hemen dinci gözlükleri takıldı. Arkadaşlar sakin olun, din konusu olunca akıllardan baştan gitmesin. ben de müslümanım. Aman ha küffar değilim... ;)

• Etiketler
    kuran abdestsiz okunurmu
  • Üst Alt