Kumaş seçerken dikkat!

MERHABA
Evinizi dekore ederken ev tekstiline dair vereceğimiz küçük ipuçları ile harikalar yaratabilirsiniz.

Dekorasyon fikirleri
• Mekanlarda ferah ve aydınlık bir görünüm yakalamak için ipuçlarını bir arada kullanmak iyi sonuç verir.
• Yaşama alanlarında perde, döşemelik kumaş ve halılarda kullanılan sarı tonları sıcak ve davetkar bir atmosfer yaratır.
• Oturma odalarında kareli ya da çizgili desenler kullanabilir, böylece mekana hareket kazandırabilirsiniz. Örneğin döşemelik kumaşlarınızdaki çizgiler gözü bir tarafa yönlendirirken, halıdaki çizgiler tam tersi yönde olabilir. Mekanlarda bu şekilde bir dekorasyon hilesi yapmak aynı zamanda ortamı olduğundan daha geniş gösterir. Halı, döşemelik ve perdeliklerde kullandığınız renkleri dengelemek için aksesuarlarda benzer tonları tercih edip dengeli ve yumuşak geçişler sağlayabilirsiniz.
• Etkili dekorasyonun yollarından biri mekanda güçlü ve iddialı renkleri kullanmaktır. Örneğin mutfaklarınızda siyah ve kırmızı bir renk temasını seçebilir, mutfak dolaplarının kapakları ya da perdelerde kullanacağınız krem gibi pastel ve yumuşak bir renkle de her iki rengi dengeleyebilirsiniz.

Doğru halıyı seçmek
Halı seçerken iki yol izleyebilirsiniz. Bir mağazaya gidip evinize uygun olan renk ve tarzda bir halı satın alırsınız ya da kendi halınızı sipariş edebilirsiniz. Yün, en dayanıklı malzemelerden biridir ve aynı zamanda çevre dostudur. Ayrıca her mevsim için de uygundur. Yün, ipek gibi halılarda hem yöresel çizgileri bir araya getirebilir, hem de sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Satın alırken
• Desenleri nasıl kombine ederiz? Mekanların karakterlerini oluşturan pek çok unsur vardır: Duvar kağıdı, döşemelik kumaşlar, halılar vs. Bunları bir araya getirmek gözünüzü korkutmasın. Dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile en etkili konseptleri yakalayabilirsiniz.
• Klasik çizgideki bir koltuğu odak noktası haline getirmek istiyorsanız büyük çiçek desenli döşemelik bir kumaş ile kaplamayı deneyebilirsiniz.
• Sade çizgiler taşıyan kanepenize hareket katmak isterseniz farklı dokularda, fakat aynı tonlarda yastıkları, üzerinde kullanabilirsiniz.
• Geniş holleri, uzun merdivenleri süsleyecek kadar tablonuz yoksa, desenli duvar kağıtları ile bu alanları kaplayabilirsiniz.
• Yatak odalarınızda kontrast desenler tercih edebilirsiniz. Örneğin yatak başınız koyu renk, dokulu ve desenli ise yumuşak bir geçişi nevresim takımlarınızı beyaz ya da krem tonlarında seçerek sağlayabilirsiniz. Aynı yöntemi yemek masası üzerindeki aksesuarlar ve sandalye kumaşları için de izleyebilirsiniz.
• Pencerelerinizde zengin ve şık bir görünüm elde etmek istiyorsanız gösterişli güneşlikler, desensiz keten perdeler ve desenli ya da dokulu perde alınlığını bir arada kullanabilirsiniz.
ekolay.net>Kadın>Kumaş seçerken dikkat!
 
Üst Alt