• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

KUMAR

Okunuyor :
KUMAR

merkür

Amatör
Üye
KUTSAL KİTABIN GÖRÜŞÜ

Kumar
Bazıları kumarın masum bir eğlence olduğunu, bazıları da tehlikeli ve zararlı bir alışkanlık olduğunu düşünür.

Kumar oynamak yanlış mı?

İNSANLAR NE DİYOR?

Birçok kişi yasal olduğu sürece kumarın zararsız bir oyun olduğunu düşünür. Devlet destekli piyango oyunları gibi yasalara aykırı olmayan kumar türleri, kamu yararına yürütülen bazı faaliyetler için gelir sağlar.

KUTSAL KİTAP NE DİYOR?

Kutsal Kitap kumar ifadesine doğrudan değinmez. Ancak Tanrı’nın bu konuda ne düşündüğünü anlamamızı sağlayan bazı ilkeler içerir.

Kumar başka birinin kaybettiği parayı kazanma temeline dayanır. Bu da Kutsal Kitaptaki “her türlü açgözlülükten sakının” öğüdüne aykırı bir davranıştır (Luka 12:15).
Aslında insanı kumar oynamaya yönelten açgözlülüktür.
Kumar şirketleri kazanma ihtimalinin ne kadar az olduğunu vurgulamadan, kazanılacak büyük para ödüllerinin reklamını yapar. Çünkü kumarhanelerdeki oyuncuların zengin olma hayalleriyle büyük miktardaki paraları riske atacağını bilirler. İnsanın açgözlülükten sakınması gerekirken, kumar oynamak kolay para kazanma arzusunu körükler.

Kumar özünde bencil bir niyete dayanır:
Diğer oyuncuların kaybettiği parayı kazanmak.
Oysa Kutsal Kitap “Herkes kendi yararını değil, başkasınınkini gözetsin” der (1. Korintoslular 10:24).
Ayrıca On Emirden biri şöyledir: “[Komşuna] ait hiçbir şeye göz dikmeyeceksin” (Çıkış 20:17).
Kumar oynayan biri, oyunu kazanmaya çalışırken aslında başkalarının para kaybetmesini ümit eder.

Şansı, bereket getiren gizemli bir güç olarak görme tuzağına karşı Kutsal Kitap bizi uyarır.
Eski İsrail’de Yaratıcıya iman etmeyen bazıları “Talih tanrısına sofra kurdu.” Onların “Talih tanrısına” böyle bir bağlılık duyması Yaratıcının gözünde doğru muydu?
Tanrı bu kişilere şöyle dedi: “Gözümde kötü olan şeyleri yapmaya devam ettiniz; hoşlanmadığım şeyleri seçtiniz” (İşaya 65:11, 12).

Dünyanın bazı yerlerinde yasalara aykırı olmayan kumardan elde edilen gelirin eğitim, ekonomik gelişme ve diğer sosyal yardım programları için kullanıldığı doğrudur. Fakat bu paranın ne için kullanıldığı, nasıl elde edildiği gerçeğini değiştirmez: Bu para açgözlülük ve bencilliği açıkça teşvik eden ve hiçbir bedel ödemeksizin kolay kazanç elde etme düşüncesini destekleyen faaliyetlerden elde edilir.

“[Komşuna] ait hiçbir şeye göz dikmeyeceksin” (Çıkış 20:17)

Kumar oynamanın kişi üzerinde ne gibi olumsuz etkileri olabilir?

KUTSAL KİTAP NE DİYOR?

Kutsal Kitap bizi şöyle uyarır: “Zengin olmayı hedef edinenler, ayartıcı durumlara ve tuzağa düşerler; insanları yıkıma ve yok oluşa sürükleyen anlamsız ve zararlı arzulara kapılırlar” (1. Timoteos 6:9).
Kumar açgözlülükten kaynaklanır ve bu nitelik öyle zararlıdır ki, Kutsal Kitap uzak durmamız gereken birkaç şey arasında “açgözlülüğü” de sayar (Efesoslular 5:3).

Kumar kolay yoldan zengin olma amacını taşıdığı için para sevgisini körükler. Kutsal Kitap ise bu sevgiyi “her türlü zararlı şeyin bir kökü” olarak niteler. Para kazanma arzusu kişinin yaşamını derinden etkileyerek aşırı kaygı duymasına ve imanının zarar görmesine yol açabilir.
Kutsal Kitap mecazi bir anlatımla, para sevgisine kapılanların ‘büyük acılarla kendilerini yaraladıklarını’ söyler (1. Timoteos 6:10).

Açgözlülük doyumsuzluğa yol açar, insanların içinde bulundukları ekonomik koşullardan yakınmalarına neden olur ve mutluluklarını ellerinden alır.
“Gümüşe düşkün olan gümüşe, servete düşkün olan da kazanca doymaz” (Vaiz 5:10).

Kumar oynamanın cazibesine kapılan milyonlarca kişi bir süre sonra kumar bağımlısı oluyor. Bu sorun oldukça yaygındır. Tahminlere göre sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde milyonlarca kişi kumar bağımlısı.

Kutsal Kitap şöyle der: “Başlangıçta tamah edilip alınan miras, sonunda hayırlı olmaz” (Özdeyişler 20:21).
Kumar tutkusu yüzünden birçok kişi borca girdi ve iflas etti; hatta işini, ailesini ve dostlarını kaybetti. Oysa Kutsal Kitaptaki yol gösteren ilkeleri uygulamak kişiyi kumarın olumsuz etkilerinden korur ve ona mutlu bir yaşam sağlar.


Kumar Oynamak Günah mıdır?
Kutsal Kitabın cevabı

Kutsal Kitap kumar oynamaktan detaylı şekilde bahsetmez, ancak Kutsal Kitap ilkelerine bakarak kumar oynamanın Tanrı’nın gözünde günah olduğunu anlayabiliriz (Efesoslular 5:17).

Kumar oynamanın temelinde Tanrı’nın nefret ettiği bir nitelik olan açgözlülük yatar (1. Korintoslular 6:9, 10; Efesoslular 5:3, 5). Kumarbazlar başkalarının kaybettiği parayı kazanmak ister, ancak Kutsal Kitap başkalarının malına göz koymayı yasaklamıştır (Çıkış 20:17; Romalılar 7:7; 13:9, 10).

Küçük meblağlar için bile olsa kumar oynamak zararlı para sevgisinin gelişmesine neden olabilir (1. Timoteos 6:9, 10).

Kumarbazlar genellikle batıl inançlara ya da şansa bel bağlarlar. Ama Yehova bu tür inançları putperestlik olarak görür (İşaya 65:11).

Kutsal Kitap bedavadan bir şeyler kazanma arzusu geliştirmek yerine emek vererek çalışmayı teşvik eder (Vaiz 2:24; Efesoslular 4:28). Kutsal Kitabın bu öğüdünü uygulayanlar ‘kendi kazandıklarını yiyebilirler’ (2. Selanikliler 3:10, 12).

Uyanış! | Mart 2015
 
Son düzenleme:
Üst Alt