Kültürel Müslümanlar

Bilinçaltının temel taşlarından birini oluşturan çevre ve aile tarafından kalıba sokulan çoğu birey, normatifliğin etkisiyle düşünce tarzını ve inançlarını ona göre şekillendirir...

Bu bireyler, inançlarının ulviyetlerini her kelimelerinde dile getirdikleri halde; genellikle tam olarak ne için savaştıkları ve neye hizmet ettikleri konusunda yeterli algı düzeyine ulaşmamışlardır. Çoğu (kültürel) müslümanın Kuran'ı bile okumadan İslam Dini mensubu olduğuna yüzde hudutsuz kere yüz eminim. Bunların genel özelliklerini aktarmaya başlamadan, tam da bu noktada yıllar önce edindiğim Anthony Giddens ‘in “Sosyoloji” adlı kitabından kısa bir alıntı yapmak uygun olacak :

"Kültür....

Kültür kavramı, gündelik dilde kullanımıyla genellikle müzik, edebiyat, resim gibi sanat dallarını ve bunlara ilişkin bilgi birikimini akla getirmektedir. Bu kavramın sosyolojideki karşılığı ise gündelik dildeki anlamından daha geniş kapsamlı ve açıklamalıdır.

Sosyolojideki kültür kavramı; toplumların ya teker teker üyelerine ya toplum içindeki gruplara ya da direk olarak bütün topluma göndermede bulunur. Sosyolojik kültür kavramı; insanların nasıl giyindiklerinden nasıl konuştuklarına, evlilik geleneklerinden aile yaşantılarına, dinsel törenlerinden eğlence etkinliklerine ve daha birçok yaşamsal alana kadar geniş ve kapsamlı bir alanı içermektedir."

Görüldüğü üzere kültürden etkilenmemek mümkün değil; fakat sırf kültürden etkilenip de dini inancını belirlemek düpe düz çakmacılıktır, cehalete sarılmaktır.

İçlerinde bulundukları devinimden habersizce sağda solda dolanan kültürel müslümanlar , üniversite mezunları, kitap yazarları, başbakan, kasap, kebapçı gibi toplumun çeşitli tabakalarında sinsice yerlerini alırlar.

Kültürel müslümanların bazı genel özellikleri şöyledir;

*Saldırgan, bilgisiz olmalarının yanı sıra; okumamış ve sorgulamamışlardır.

*Dini en çok savunanlar, ahkam kesenler de bunlardır.

*Kulaktan dolma edindikleri dinsel hadis ve vahiyleri bütün demeçlerinde tekrarlamayı kültürlü olmak olarak adlandırırlar.

*Kültürle evrilip, müslümanlığın kültürsel değerlerine sahip çıktıklarını savunarak toplumda bir adım önde olmaya çalışıp kuyruğunu kürkçüye satan bir tilki gibi gezinirler.

*Otokritikten haberdar olmadıkları gibi, kendilerine yönlenen herhangi bir karşıt düşüncede bile bütün yelelerini kabartıp –konu ne olursa olsun- “dini karalıyorlar ahali, yetişiiiiin” diye çığlık çığlığa sağa sola koşmaya başlarlar

*Din yandaşlığı yapan gazetelerin köşe yazarlarını ilahlaştırıp her tartışmada bir köşe yazısı sunarlar.

*Bazıları –ki bunlar en cahil ve azili olanlarıdır- kendisi gibi kültürel müslümanlığı kabul etmeyen insanlara, ülkeyi terk etmesini ve avrupa veya Amerika gibi afir ülkelerine taşınmasını emrederler.

Her yerdeler... Markette, okulda, kapı arkasında... Yolda yürürken çok dikkatli olmanızız öneririm. Yanınızdaki tonton, şirin teyze dolunayda önüne geçilemez bir kültürel müslümana dönüşebilir. Ciddiyim:)! Önlem alınmazsa, bu virüsü durduramayabiliriz. Bütün ülkeye yayılıp içten içe çürüten zehirlerini salmaktalar.

sonsuz.us
 
Üst Alt