• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Kulak Burun Bogaz Terimleri

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye


-A -​
Adenoidektomi ; Geniz eti ameliyatı çocuklarda horlama,ağzı açık uyuma nedeniyle burnun arka kısmında büyüyen geniz eti çıkarılır.
Aft; Dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında görülen küçük, yüzeyel ülserlerdir.Stres, travma, asitli yiyecekler gibi lokal tahriş edici maddelere maruz kalma gibi nedenlerle lokal bağışıklık cevabında bozulma meydana gelmesiyle oluşurlar. Ağrılıdırlar ve 5-10 gün sürerler.Bulaşıcı değildir.Sık tekrarlaması Behçet hastalığının bir belirtisi olabilir
Allerjik Rinit; Bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeyi,vücudumuz için tehlikeli gibi algılayarak aşırı reaksiyon göstermesi bazı maddeleri aşırı salgılamasına neden olur.Bu maddeler hastada şiddetli aksırmalar, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma ve sulanma, berrak burun akıntısı ve öksürük meydana getirir.Vücudun en fazla tepki gösterdiği maddeler polenler, otlar,çayırlar, ev tozu akarları,akarların dışkıları,bazı besinler ve hayvan tüyleridir.Mevsim değişikliklerinde ve bahar aylarında şikayetler artar.
Anguler cheilitis; dudak köşelerindeki angulusların enfeksiyonu.
Aglossi; dilin yokluğu.
Ankiloglossi (lingual frenulum); Dilaltı frenulumunun kısa olması nedeniyle dil hareketlerinde kısıtlılık.
Anodonti; konjenital olarak dişlerin hiç gelişmemesi.
Anosmi; koku alamama.
Artikulasyon; kelimelerin ağızda şekillenmesini sağlayan hareketler.
Afazi; konuşamama.

-B -
Burun spekulumu
; Burnun içini muayene etmek için kullanılan ,burun kanatlarını genişletmeye yarayan alet.
Buşon(serumen); Kulak kiri
Burun etlerinin alınması ; Alt burun etleri allerji, hava kirliliği, sigara gibi nedenlerle genişleyip büyürler. Burun tıkanıklığına neden olan hastalanmış burun etleri, endoskopik yöntemle cerrahi olarak veya radyofrekans yöntemiyle içten yakılarak küçültülür.
Barotravma; ani basınç değişimlerine bağlı olarak kulak, sinüslerde oluşan travma ve buna bağlı değişiklikler.

-C -
Cheilitis; dudak iltihabı.

-D -
Dakriyosistorinostomi
; Gözyaşı kanalının tıkalı olduğu durumlarda uygulanan, kesenin burun boşluğuna direnajını sağlayan ameliyattır.Endoskopik olarak burun içinden veya göz altından kesi ile yapılabilir.
Deviasyon (septoplasti) ameliyatı; Burun kıkırdağı ve kemiği ameliyatı Burunda nefes alıp vermeyi engelleyen burnu ikiye bölen kıkırdak ve kemikten oluşan yapının eğri kısımlarının ameliyatla çıkarılması,düz hale getirilerek tıkanıklığın düzeltilmesi işlemidir.
Dislokasyon; bir anatomik organ ya da dokunun yerinden çıkması.
Disfaji; yutma güçlüğü.
Dispne; nefes darlığı.
Disfoni; ses kısıklığı.
DSN; deviatio septi nazi’ nin kısa yazılışı.

-E -
Endoskop; Vücuttaki belli boşluklara girilerek muayene ve biopsi yapılmasına imkan sağlayan sağlayan, kendinden ışıklı, optik alet.
Endoskopik sinüs cerrahisi ameliyatları; Sinuziti düzelmeyen ,müzmin hale gelen hastalarda endoskop yardımı ile burun içinde iltihaba bağlı büyüyen etler çıkarılır,sinuslerin tıkanmış ağızları temizlenerek genişletilir.
Epistaksis; burun kanaması.
Egzema; Deride kızarıklık, şişme,kaşıntı belirtileri gösteren genellikle psikosomatik nedenli cilt rahatsızlığı.

-F -
Farenjit ; Ağız açıldığında karşıda görülen boğazın arka duvarının iltihabı.Boğaz ağrısı ,ateş , yutkunma güçlüğü yapar.
Fasial Paralizi; Yüz siniri felci, bu sinirin felcinde yüzün yarısı kısmen hareketsiz ve ifadesiz kalır.Yüz sağlam tarafa doğru çekilir,seviyesine göre göz kapatılamayıp açık kalabilir.
Foetor oris; ağızda kötü koku.

-G -
Grip; İnfluenza virusun neden olduğu burun akıntısı,yüksek ateş ,yaygın vucut ve kas ağrısı,halsizlik,boğaz ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkan enfeksiyon hastalığıdır.Sağlıklı insanlarda ortalama bir haftada geçmesine rağmen; vücut direncini düşüren kronik hastalığı olan kişilerde (şeker, kalp-akciğer hastalıkları, AIDS vb.) ve yaşlılarda ,pnömoni (zatürre), menengoensefalit (beyin iltihabı), miyokardit (kalp kası iltihabı) gibi ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilir.3-5 gün iyice dinlenmek gereklidir. Bol sıvı tüketilmesi de salgıların rahatça dışarı atılmasını sağladığından iyileşmeyi hızlandırır.

-H -
Hipertelorism
; her iki göz arasındaki mesafenin fazla olması.
Hiposmi; koku duyusunun azalması.
Halitozis; ağız kokusu.

-K -
Kulak yıkama
; Kulak aspirasyonu; Kulak içinde birikip tıkanıklığa neden olan kulak salgılarının (buşon) temizlenmesidir.Önceden su ile temizleme yapılırken artık aspiratör yardımı ile vakumla temizleme yapılmaktadır.
Kulak Zarı Çizilmesi (Parasentez); Genellikle akut ya da seröz orta kulak iltihabı için yapılır.Kulak zarı alt kısmından delinerek Orta kulaktaki sıvı veya iltihap boşaltılır.
Kulağa Tüp takılması (ventilasyon tüpü uygulaması); Tüp takılması işlemi kulak zarı çökmesi ve seröz orta kulak iltihabında yapılır ,kulak zarı delinip o deliğe ufak plastik veya metal ortası delik tüp yerleştirilir.Orta kulaktaki sıvı boşaltılarak kulağa iyileşmesi için zaman tanınmış olur
Kist; Etrafı zarla çevrili içi sıvı dolu yapı..
Kserostomi; ağız kuruluğu.
Kulak spekulumu; huni şeklinde kulak muayenesinde kullanılan alet.
Kakosmi; kötü koku alma.
Kret- spin; burunda septumda oluşan kemik çıkıntılar.
Konka bülloza; burunda orta konkaların pnömatizasyonu sonucu büllöz vasıf kazanması.

-L -
Larenjit ; Ses kısıklığı ile kendini gösteren gırtlak iltihabı.

-M -
Miringoplasti
; Delik olan kulak zarının tamiri anl***** gelir.
Mastoidektomi; Orta kulak boşluğunun arkasındaki kemik içinede iltihabın yayıldığı durumlarda bu kemiğin içini de açmak ve iltihabı temizleme işlemidir. Kemiğin ne kadar açıldığına göre modifiye radikal ya da radikal mastoidektomi şeklinde sınıflandırılabilir.İltihap temizleme ön planda işitme ikinci planda düzeltilmeye çalışılır
Mikrognati; alt çenenin küçük ve geride olması.
Maloklüzyon; ağız kapatıldığında üst diş arkası ile alt çenedeki diş arkası arasında uyumsuzluk ve dişlerde eğrilik.
Makroglossi; büyük dil.
Mikroglossi; küçük dil.

-N -
Nezle;akut nazofarenjit; Rhinovirüslerin neden olduğu kendiliğinden 7-10 gün içinde geçen, burun akıntısı,hafif ateş ,hapşırma gibi belirtilerle ortaya çıkan enfeksiyon hastalığıdır.
Nasal konjesyon; burundaki konjesyona bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığı.

-O -
Otoskop
; ışık kaynağı kendinde bulunan ve optik sistemle görüntüyü büyüterek kulak muayenesi yapmamızı sağlayan alet.
Orta kulak kemikçikleri (malleus ,incus,stapes-;çekiç,örs,üzengi); Kaldıraç görevi yaparak kulak zarından sesin iç kulağa 14 kat şiddetlenerek geçmesini sağlayan ufak kemikçiklerdir.

-Ö -
Özefagus; Yemek borusuna verilen isimdir, yutak ile mideyi birleştirir.


-P -
Polip
; Organların ve vücut boşluklarının iç yüzünü döşeyen mukoza adı verilen tabakadan kaynaklanan, saplı iyi huylu küçük tümor.
Progeni inferior; alt çenenin öne çıkık olması.
Pityalizm; aşırı salya sekresyonu.
Parosmi; kokuların yanlış algılanması.
Pansinüzit; tüm paranasal sinüslerin enfeksiyonu.
Paradoks konka; burunda orta konkaların konveks yüzeylerinin mediale bakması.
Postnasal akıntı; geniz akıntısı.

-R -
Radyofrekans yöntemi
; 85 dereceye kadar kontrollu isi üretilerek iğneler yardımı ile dokular içten yakılarak küçültülür.Burun etlerine,yumuşak damağa,dil köküne,bademciklere uygulanarak küçültme işlemi ile hava yolu açılır.
Reflü; Asitli mide içeriğinin yemek borusuna,oradan da gırtlağa ve boğaza kaçması demektir.Göğüste yanma,yemeklerden sonra ağıza acı sıvı gelmesi, geğirme,boğazda tıkanıklık,takıntı hissi,boğazda et veya kemik kalmış hissi oluşturur.
Rinoplasti; Burun estetik ameliyatı; sadece estetik amaçla yapılabileceği gibi burun içi tıkanıklık yapan bozukluklar da beraberinde düzeltilebilir.
Regurjitasyon; yenilen gıdaların ağza geri gelmesi.
Reflü; regurjitasyon.
Rima glottis; kord vokaller arasında yer alan boşluk – mesafe.
Rinore; burun akıntısı.

-S -
Septum
; Ön tarafı kıkırdak arka tarafı kemikten oluşan burnu ortadan ikiye ayıran üzeri mukoza denen zarla kaplı yapı.
Sinüzit; Sinüs adı verilen yüzdeki kemik boşlukların iç yüzünü kaplayan mukoza iltihabına ve boşlukta cerahat toplanmasıdır.Burun akıntısı,geniz akıntısı,burun tıkanıklığı,yüzde ağrı,ateş,öksürük ,horlama,bulantı,kusma gibi belirtilerle ortaya çıkar.
Sialolit; tükrük bezi taşları.
Sefalji; başağrısı.
Stomatit; ağız iltihabı.
Striktür; darlık.
Serebrospinal rinore; burundan BOS gelmesi.
SMR; submököz septum rezeksiyonunun kısaltılmış şekli.

-T -
Tonsillektomi; Bademcik ameliyatı genelde çocuklarda sık boğaz enfeksiyonu nedeniyle yapılır
Timpanoplasti ; Orta kulaktaki iltihabı temizleyip, hasar gören kemikçiklerin işitmeyi iletecek duruma getirilmesi ve beraberinde kulak zarı tamiri işlemidir.
Tinnitus; Kulakta normalde olmayan seslerin hasta tarafından duyulma hissidir.Hasta tarafından su sesi,makina çalışma sesi,rüzgar sesi,böcek sesi şeklinde ifade edilir.Nadiren işitme sinirinden kaynaklanan bir tümorun belirtisi olabilir.Kulak kiri,orta kulak iltihapları,orta kulak kemikçiklerinde kireçlenme ve iletim problemleri,boyundaki damar problemleri,allerji,tansiyon değişiklikleri,damar sertliği ve tıkanıklığı,şeker hastalığı, tiroid problemleri, travma,romatizma ilaçlan, bazı antibiotikler, sakinleştirici ilaçlar ve aspirin tinnitusa neden olabilir.
Tonsilit; Bademcik iltihabı.Boğaz ağrısı,ateş,boyunda ağrı,yutkunma güçlüğü yapar.
Tonsillolit; tonsil taşları.
Trismus; çene kilitlenmesi veya hareketinin kısıtlanması.

-U -
UPPP (Uvulopalatofaringoplasti); Horlama ameliyatı; Gevşeyen dokularla birlikte bademcikler çıkartılarak dil arkası ile boğaz duvarı arasındaki mesafe genişletilir,boğaza yeni şekil verilir.
Uçuk; Dudakta veya burun kenarında ufak şişmiş, kırmızı ve ağrılı bir leke şeklinde beliren ,su toplayıp ,kabuklanarak iyileşen herpes simplex virusun oluşturduğu yapı.İmmun sistemin zayıfladığı stres,enfeksiyon gibi durumlarda ortaya çıkar.Kişiden kişiye bulaşabilir.

-V -
Vertigo; Baş dönmesi demektir.Vucudun dengeyi sağlayan merkez ile uç organlar arasındaki iletişim bozukluğu nedeniyle yanlış hareket duygusu algılaması sonucu oluşur.Denge bozulur,bulantı ,kusma görülebilir.
Vokal abuse; sesin kötü kullanımı.
Vestibülit; burun vestibülünün iltihabı.

-W -
Web; özofagus veya larenkste oluşan ve geçişi daraltan ya da engelleyen ağ benzeri doku.
 
Üst Alt